چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۰

سکوت مدافع پرسپولیس شکست؛/از ترکیه تا کم‌کاری و دیپورت و ... با رضاییان

ساعت24-رامین رضاییان پرحاشیه ترین بازیکن فصل فوتبال ایران در گفتگویی اختصاصی به تمام حواشی اخیر پاسخ داد.

مدافع راست ملی پوش سرخپوشان در ابتدای فصل در تصمیمی عجیب راهی ترکیه شد و کادرفنی و هواداران را در شوک عجیبی فرو برد. او البته بعد از عقد قراراداد با ریزه اسپور با فسخ آن به پرسپولیس بازگشت اما با کم محلی های برانکو نیمکت نشین شد. با این حال رضاییان توانست با عملکرد خوبش و سه پاس گل و یک گلزنی بار دیگر به ترکیب بازگردد و رقابت این فصلش با ماهینی را ادامه دهد. اتفاقی که خودش معتقد است مشکلی با آن ندارد و سند دفاع راست را به نام کسی نزده اند.


گفتگوی رامین رضاییان با ورزش سه از بازگشت به ایران تا نیمکت نشینی. از شایعه کم کاری تا مخالفت بازیکنان با بازگشتش و ... را در ادامه خواهید خواند.

با اینکه فرصت زیادی در ترکیب پرسپولیس نداشتی، شرایط تیم را چطور ارزیابی می کنی و به نظرت چقدر شانس قهرمانی دارید؟


شرایط تیم خوب بود و ان شاالله این روند را تا پایان مسابقات حفظ کنیم. مطمئنا به قهرمان نیم فصل جام نمی دهند و ما باید تمام تلاش خودمان را انجام دهیم تا این جایگاه را در پایان فصل کسب کنیم و به عنوان قهرمانی دست پیدا کنیم.

هنوز برای خیلی ها جای سوال دارد که رامین چرا رفت و البته چرا برگشت؟


‎به خاطر عذاب وجدانی که داشتم و اینکه دل هواداران را شکسته بودم. وقتی برگشتم پیشنهادات خوبی داشتم و مدیریت باشگاه هم در جریان آنها قرار دارند. اما من فقط می خواستم برگردم و دل هوادارانی که شکسته بود و از من ناراحت بودند را به دست آورم و همه چیز را جبران کنم. خیلی هواداران از من ناراحت بودند و من به هیچ عنوان به مسائل مالی فکر نمی کردم. حتی زمانی که یک دقیقه هم فرصت به من می رسید تمام تلاشم را می کردم که نشان دهم با تمام وجودم برای موفقیت تیم تلاش می کنم. نه اینکه در پرسپولیس بلکه در هر تیمی باشم غیرتی و باتعصب بازی می کنم و این مساله در پرسپولیس برایم بیشتر از همیشه اهمیت دارد. دوست دارم وقتی برای تیمی قدم برمی دارم با تمام وجود باشد. وقتی در ترکیب هستم هیچ وقت ایستا بازی نمی کنم و شاید هر کس دیگری جای من باشد کمی به خودش استراحت می دهد و نفس می گیرد اما من تمام وجودم را در دقایقی که در بازی هستم به کار می گیرم تا بیشترین دوندگی را داشته باشم و دنبال اتفاقات خوب برای تیم هستم. 


بزرگترین حسرتی که در نیم فصل مسابقات داشتی چه بود؟


همیشه چیزهای خوب را در زندگی ام ببینم. هیچ وقت به چیزهایی که از دست رفته فکر نمی کنم چون آدم های ضعیف هستند که حسرت می خورند. من سعی می کنم چیزهای بهتر از آنچه از دست داده ام را کسب کنم. هیچ کس با حرف به جایی نمی رسد. روز اولی که به پرسپولیس آمدم خیلی ها به من می گفتند نمی توانی اینجا موفق شوی و مثل فلانی و فلانی می شوی! اما با عملکردم جواب همه را دادم و از این ببعد هم همین رویه را دنبال می کنم. 

منظورم این بود که حسرت بازی نکردن در دربی را نمی خوری؟ به هرحال در بازی قبلی گل زده بودی و انگیزه زیادی داشتی و این مساله در چهره ات روی نیمکت کاملا مشخص بود.

‏‎از دست دادن دربی برایم سخت بود. البته حسرت نبود و من دو دربی خاطره انگیز داشتم. در دربی اول که شوت من در نهایت گل تساوی پرسپولیس را رقم زد و در دربی بعدی هم گل زدم. هر بازیکنی دوست دارد بازی کند و من نمی توانم دروغ بزرگی در این باره بگویم. مسلما تشخیص با کادرفنی است و البته این را مطمئن باشید که هیچ بازیکنی نمی توانست شرایطی که من در این مدت تجربه کردم را سلامت و موفق از آن عبور کند. واقعا شرایط زندگی ام سخت شده بود و تنها امیدم برای بازگشت هوادارانی بودند که به من انگیزه می دادند و دست تک تک آنها را می بوسم. وقتی به من فرصت بازی رسید با جان و دل بازی می کردم و عملکردم این را نشان می دهد. به هرحال وقتی از ترکیب دور باشی شرایط خیلی سخت می شود. باید 10 برابر بیشتر مراقب زندگی ات باشی. من ساعت 7 صبح در باشگاه انقلاب حاضر می شدم و تمریناتم را انجام می دادم. من در دو دیدار در دفاع راست بازی کردم دوندگی مرا ببینید. در هر دو بازی بیش از 10 کیلومتر دویدم. وقتی نیمکت نشین می شوی باید خیلی تلاشت را بیشتر کنی و من هیچ وقت کم نیاوردم و برای رسیدن به جایگاه سابقم تلاش کردم. بازیکن می آید و می رود و مهم این است که تا لحظه آخر و تا زمانی که اسمت در تیم است هواداران از تو یاد کنند. این نیم فصل برایم به اندازه سه سال گذشت و به این اندازه پیر شدم اما تجربیات خوبی برایم بود و اینقدر تمرین و تلاش می کنم تا به جایگاه سابقم برسم و مهره موثری برای تیم باشم.

خیلی ها می گفتند با تداوم این شرایط جدایی ات از پرسپولیس در نیم فصل محتمل خواهد بود و این وضعیت را تحمل نمی کنی که برانکو تمرینات و عملکردت را نادیده بگیرد.

‏‎ترک پرسپولیس در نیم فصل؟ نه، مسلما نگاه برانکو در تمرینات به من بوده که فرصت بازی به دست آوردم. من هر بازی که فرصت می رسید با جان و دل بازی می کردم. در بازی با سیاه جامگان من تا لحظه آخر بیرون از ترکیب بودم و من بازیکن حرفه ای هستم و حرفش برایم قابل احترام بود و من مشکلی با این قضیه نداشتم هیچ لحظه ای فکر ترک تیمی که برای بازگشت به آن این همه تلاش کردم به ذهنم نرسید.

اتفاقا وقتی برابر سیاه جامگان بازی کردی خیلی ها گفتند به خاطر تهدید و قهرت بوده است. این حرف درست است؟

اگر حرف نمی زنم به این خاطر است که برخی به دنبال این هستند تا از هر حرکت من حاشیه  بسازند. من مشکلی با این مساله که حاشیه برایم بسازند ندارم و شخصا تمام تلاشم را می کنم تا در زمین فوتبال همه چیز را اثبات کنم. البته این اتفاق زیبایی نیست که بخواهند این مسائل را تیتر کنند. قبول دارم پرسپولیس بزرگ است و بازیکنان زیر ذره بین قرار دارند اما من به هیچ عنوان بعد از اینکه در ترکیب تیم در بازی با سیاه جامگان نبودم ناراحت نشدم. من عادت کرده بودم به اینکه ارنج از سوی آقای برانکو خوانده شود و من در ترکیب نباشم. مطمئن باشید که من ناراحت می شدم از اینکه در ترکیب نباشم و هیچ آدم عاقلی از نیمکت نشینی خوشحال نمی شود اما ناراحتی من اینطور نبود که بخواهم حاشیه ای بسازم و مثلا درست گرم نکنم و ... . کسی که از نیمکت نشینی ناراحت نباشد غیرت ندارد. اینقدر تلاش و تمرین می کنم که حق خودم را در زمین بگیرم. من قولی دادم و حرفی زده ام که تا پایان سر آنها هستم. وقتی یاعلی گفتم تا آخرش هستم. این ناراحت کننده بود که در ترکیب نباشم و من در این روزها دو برابر روزهایی که بازی می کردم تمرین کردم تا از نظر روحی و بدنی در شرایط ایده آل قرار داشته باشم تا از تک فرصت ها استفاده کنم. بازی با سیاه جامگان زمانی که اسامی را گفتند من در ترکیب نبودم، مثل روزهای عادی لباسم را عوض کردم اما در دل خودم ناراحت بودم که ناگهان آقای برانکو گفتند برو با تیم اصلی گرم کن و اگر آقای انصاری نتوانست بازی کند تو بازی خواهی کرد. من به تصمیم ایشان احترام گذاشتم و در آخرین لحظه محمد انصاری گفت نمی توانم بازی کنم. شاید هر کس دیگری بود از نظر روحی و روانی بهم می ریخت که با اما و اگر بگویند می توانی بازی کنی، اما وقتی هواداران تشویق می کردند سرتا پا انگیزه می شدم و خوشحالم که توانستم عملکرد قابل قبولی داشته باشم.

اینکه می گفتند خیلی از بازیکنان تمایلی به بازگشت تو نداشتند را مطمئنا شنیده ای. خودت چقدر این اتفاق را باور داری؟

من نمی دانم چه چیزی در این باره باید بگویم و نمی خواهم الان حرفی در این باره بزنم. شاید روزی اتفاقی در دوران حرفه ای ام رخ دهد که رازهایی را فاش کنم! اما همیشه برخی رازها ابدی باقی می مانند. این اتفاقات در خانواده ها است و به کسی ربط ندارد اما این مساله اینطور که می گویید نبود. من و مهدی طارمی زمانی که در ترکیه حضور داشتیم وقتی با بازیکنان تیم تماس تصویری برقرار می شد من هم صحبت می کردم. نمی دانم، شاید کسانی که نمی خواستند برگردم بیرون زمین هستند و بیرون تیم! من سعی کردم در زندگی ام سرم در لاک خودم باشد. رفاقتم با بازیکنان در زمین فوتبال است و دوستان فوتبالی زیادی دارم. در زندگی شخصی ام همیشه سعی می کنم رفاقت هایم درون زمین باشد و تفریحاتم در کنار خانواده ام است و این برایم مقدس است. این حرف هایی که می زنند اصلا قشنگ نیست. مگر می شود بازیکنان در کنار هم باشند و این حرف ها را درباره هم بزنند؟ من این اخلاق را ندارم که تمام زمانم را در کنار بازیکنان و رفقای فوتبالی پشت سر بگذارم و بعد از تمرین در کنار خانواده خودم حضور دارم. مطمئنا هر کسی دلش با خدا باشد و من با تمرین و تلاش حقم را می گیرم. 

ماجرای بازگشت از اردوی تیم ملی در امارات هم حاشیه بزرگی ساخت. البته خیلی ها می گویند برخی بازیکنان و با تاکید روی تو می گویند دل شان با تیم نیست و در این ماجرا طرف کی روش را می گیرند و اتهام کم کاری هم می زنند.

آقای برانکو برای پرسپولیس زحمت کشیده و آقای کارلوس کی روش برای تیم ملی زحمت کشیده و نمی توان زحمات هیچ کدام را نادیده گرفت. من همیشه گفته ام باید از تیم ملی حمایت شود و الان سرمربی تیم ملی آقای کی روش است و باید از او حمایت شود. همانطور که همه هواداران و مسوولان و پیشکسوتان پرسپولیس باید از برانکو به عنوان سرمربی پرسپولیس حمایت کنند. این اتفاق نباید رخ دهد و همه چیز با تعامل طرفین حل خواهد شد و ما بازیکن هستیم و به تمام کسانی که در راس هستند گوش می کنیم. من شخصا تا امروز هیچ وقت به کم کاری فکر نکرده ام. راه آهن در انتهای جدول حضور داشت و در حال سقوط بود و من نیز پیشنهادات مناسبی داشتم اما یک ثانیه هم برای این تیم کم نگذاشتم و خیلی ها می گفتند این تیم در حال سقوط است و خودت و پایت را به خطر ننداز اما توجهی به این مسائل نداشتم. من هیچ وقت لقمه حرام به خانه نبرده ام و این حرف و حدیث ها به من نمی خورد.

سروش به پرسپولیس آمد و خیلی ها می گویند جای تو در تیم تنگ شده و احتمالا نیمکت نشینی هایت تداوم داشته باشد.

سروش جای مرا چرا باید تنگ کند؟ پست من دفاع راست است، دفاع راست! آقای برانکو اگر بگوید دروازه بایستم هم این کار را می کنم همانطور که اگر آقای کی روش بگوید در پیستون چپ بازی کن و مسلما این کار را خواهم کرد و به عنوان بازیکن هر چه کادرفنی بگوید باید انجام دهم. مطمئن باشید در هافبک راست عملکردی که در دفاع راست دارم را نخواهم داشت اما مگر می توانم به دستور آقای برانکو بی توجه باشم؟ سرمربی تیم تصمیم گیرنده است و مطمئنا او دنبال ضرر تیمش نیست و دنبال ترکیب ایده آل و بازیکنان موثر تیمش است. جا دارد همینجا به آقا سروش بابت حضورش در پرسپولیس خیرمقدم بگویم و امیدوارم او موفق شود با عملکردش ثابت کند که پرسپولیسی بوده و این تیم را دوست دارد اما مسلما هیچکس در پرسپولیس جای رامین رضاییان را تنگ نمی کند و اگر در این تیم هواداران دوستم دارند به این خاطر است که همه آنها متوجه شده اند با جان و دل بازی کرده ام.

حسین ماهینی - رامین رضاییان؛ دفاع راست پرسپولیس در نهایت کیست؟

سند پست دفاع راست برای کسی زده نشده است و هر کس باید اینقدر خوب باشد و خودش را در ترکیب حفظ کند و این به عملکرد بازیکن برمی گردد. من با ماهینی خیلی خوب هستم و با هیچ کس دشمنی ندارم و این فوتبال در چشم برهم زدنی تمام می شود و من تمام تلاشم را می کنم خوب باشم و اگر اینطور باشد بازی می کنم. هر کس مرا می بیند می گوید تو می دانستی که با توجه به شرایط موجود برانکو به تو بازی نمی داد و فرصت نمی رسید اما من باید واقعا چه می کردم؟ من هیچ تیمی جز پرسپولیس نمی توانستم بروم. به این خاطر که من عذاب وجدان داشتم و باید برمی گشتم و آمدم و به آقای برانکو ثابت کردم. تشخیص بدهند بازی کنم با جان و دل بازی می کنم و خیلی حرف و حدیث ها می شنوم که اذیتم می کند و شاید هر کس جای من بود از کوره در می رفت. من از استرس و فشار شب ها خوابم نمی برد و تمام تلاشم این بود که به تیم کمک کنم و اگر بتوانم در خدمت هستم و اگر نشد برای تیم دعا می کنم.


به نظر می رسد با اتفاقات رخ داده ماجرای لژیونر شدنت تمام شد و دیگر به ترک پرسپولیس فکر نمی کنی.


من برای پیشرفت به ترکیه رفته بودم و برای عشق و حال نرفته بودم. قرارداد مالی من با تیم پرسپولیس فرقی نمی کرد. رامین رضاییان در این فصل از خیلی از بازیکنان کمتر گرفته و در این فصل 200 میلیون کمتر قرارداد بستم. هنوز یک هزار تومانی هم از پول فصل گذشته که مبلغ زیادی از آن باقی مانده را نگرفتم و البته از آقای طاهری تشکر می کنم و ایشان با صداقت کار می کنند و خوشحالم که باز هم در تیم هستند و قولً داده اند این مشکل را برطرف کنند. فصل گذشته دوم شدیم، خیلی از بازیکنان و شاید همه آنها قرارداد فصل گذشته شان تسویه شده اما من هنوز پولم را نگرفتم. خیلی ها می گویند به تیم برگشته و با اینکه روی نیمکت می نشیند پول کاملش را گرفته است. همه ما به خاطر پیراهنی که پوشیده ایم حرفی نمی زنیم اما همین حرف ها اذیت مان می کند. در خصوص لژیونر شدن باید بگویم افتخار بزرگی است و من دوست دارم در کنار پرسپولیس موفق شوم و سعی می کنم بار دیگر اگر فرصت این مساله برایم به وجود آمد به تیمی بروم که باعث افتخار تیم و هواداران شوم. البته اینبار از تک تک هواداران و با نظر مسوولان و کادرفنی لژیونر می شوم و رخصت می گیرم و به تیم اروپایی خوبی خواهم رفت.

در مورد مصدومیت جدیدت هم حرف و حدیث زیاد است. درباره آن صحبت می کنی؟


کمرم در بازی با پاراگ دچار آسیب شد. چند استارت بلند داشتم ناگهان عضله بالای کمرم که پیش از این و قبل از اردوی تیم ملی هم درد می کرد، باز دچار مشکل شد و با نظر کادرپزشکی و فنی از زمین خارج شدم. در این مدت با آب درمانی و طب سوزنی به دنبال من از مصدومیت نفرت دارم و امیدوارم خیلی زود خوب شوم و بتوانم در کنار تیم باشم. اینقدر درد داشتم که حتی زمانی که برانکو گفت دور زمین بدوم و نرم دوی کنم هم دچار مشکل شدم و نمیتوانستم با ایشان و آقای ترکاشوند هم در پایان تمرین از شدت درد حرف بزنم. با این حال همچنان امیدوارم بتوانم تا پیش از دیدار برابر ستیپا به شرایط مناسب برسم و بتوانم برای تیم به میدان بروم.

و به عنوان سوال پایانی؛ به نظر می رسد با توجه به اتفاقات رخ داده در ابتدای فصل برانکو همچنان از دست تو ناراحت باشد.


برانکو سرمربی تیمی بوده که من در فصل گذشته بهترین عملکرد را در آن داشتم و در ترکیب فیکس تیم ملی به میدان رفتم. درباره اتفاقات گذشته حرفی ندارم و حق را به ایشان می دهم و همیشه در این مدت سعی کردم بدون حرف اضافه تمرینانم را انجام دهم و در کنار هم به هدف بزرگی که در این فصل داریم دست پیدا کنیم.

ورزش سه

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.