پنجشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۶ - ۲۲:۳۱

واکنش روسیه به اعتراض آمریکا درباره اجرای برجام

ایران و روسیه

ساعت 24- وزارت خارجه روسیه در واکنش به بیانیه شب گذشته وزیر خارجه آمریکا تأکید کرد، اعتراض واشنگتن درباره چگونگی اجرای توافق هسته‌ای ایران کاملا «نابجا» است و آژانس اتمی به عنوان نهاد مربوطه پایبندی ایران به مفاد برجام را تأیید کرده است.

وزارت خارجه روسیه اعلام کرده که اعتراض آمریکا در خصوص چگونگی اجرایی شدن توافق هسته‌ای با ایران «نابجا» است.


بنا بر گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، «میخائیل اولیانوف» رئیس دپارتمان عدم اشاعه و کنترل تسلیحات وزارت خارجه روسیه امروز پنج‌شنبه اعلام کرد، آمریکا تا کنون نتوانسته دلایلی بیاورد که ثابت کند توافق هسته‌ای ایران آنطور که باید اجرا نشده است.

بر اساس این گزارش، «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در تاریخ 19 آوریل فرمان بازنگری در توافق هسته‌ای ایران (برجام) را توسط شورای امنیت ملی آمریکا صادر کرد. قرار است در این بازنگری، شورای امنیت ملی آمریکا، پایبندی ایران به برجام را ارزیابی کند.

«رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا نیز بامداد امروز گفته بود که این توافق نتوانسته هدف ایران غیرهسته‌ای را محقق سازد.

اولیانوف تأکید کرد: «اگر این توافق اجرا نشود، در آن صورت شکایاتی باید درباره نحوه اجرای آن مطرح شود. آمریکایی‌ها نمی‌توانند این کار را انجام دهند. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، یک مشارکت کننده بی طرف در این فرایند است که تأیید می‌کند ایرانی‌ها همه بندهای برجام را اجرا کرده‌اند. بنابراین، هرگونه شکایت در این رابطه نابه‌جا به نظر می‌رسد».

این دیپلمات روس افزود، لازم است تا وزیر خارجه آمریکا موضوع تروریسم را از موضوع توافق هسته‌ای که هیچ ارتباطی به یکدیگر ندارند، جدا کند.
فارس