دوشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۶

فواید درمانی فلفل قرمز؛ شایعه یا واقعیت؟

02

ساعت 24-فلفل تند قرمز یا چیلی غذا را تند می‌کند، اما خارج از آشپزخانه هم کاربردهایی دارد. چیلی حاوی ماده‌ای است که در مقابله با گرفتگی‌ها و دردهای عضلانی بسیار اثربخش است.


فلفل تند قرمز یا چیلی تنها در آشپزی کاربرد ندارد. از چیلی می‌توان در کاهش گرفتگی‌ یا اسپاسم عضلانی و درد ناشی از آن نیز استفاده کرد.چیلی این اثر درمانی فوق‌العاده را مدیون ماده‌ای است به نام کپسایسین (Capsaicin) که در حقیقت تندی آن را نیز باعث می‌شود.کپسایسین بیشتر در بخش سفید درونی فلفل قرمز که مستقیما زیر پوست خارجی آن قرار گرفته و همچنین در دانه‌های آن وجود دارد.برخی برای استعمال خارجی چیلی را با روغن ترکیب می‌کنند و این مخلوط را ۶ تا ۸ هفته نگه می‌دارند و سپس ترکیب به دست‌ آمده را روی عضلات سفت و گرفته خود پخش می‌کنند تا به خوبی جذب  شود. تندی این روغن باعث می‌شود که جریان خون شدت بگیرد و گرفتگی عضلانی برطرف شود. اثر این مخلوط به اندازه نوار چسب‌های گرمازایی است که هنگام گرفتگی‌های عضلانی از آن استفاده موضعی می‌شود.قلب تندتر می‌زند، سطح آدرنالین خون بالا می‌رود و حتی می‌تواند منجر به سنکوپ شود؛ سخن از تندی فلفل است و واکنش بعضی‌ها به این گیاه. پژوهشگران می‌گویند دوایِ دردِ سوزشِ پس از خوردن فلفل را یافته‌اند.  
پس از خوردن فلفل درد می‌کشیم
دزیره اشنایدر، پژوهشگری که این آزمایش‌ها را سرپرستی می‌کند در مصاحبه با "زوددویچه تسایتونگ" می‌گوید کسانی که در آزمایش‌ها شرکت کرده‌اند، ناچار به نوشیدن کاپسایسین، ماده‌ی اصلی چیلی، که تندترین ماده خوراکی روی زمین است، شده‌اند. آزمایش‌هایی که او آنها را آزاردهنده نامیده است. اشنایدر می‌گوید: «احساس سوزش، احساس درد است و ربطی به مزه ندارد.»بدن انسان با مکانیسم‌درد به تندی فلفل واکنش نشان می‌دهد، درست مانند زمانی که زخمی شویم؛ قلب تندتر می‌زند، سطح آدرنالین خون بالا می‌رود و در شدیدترین حالت می‌تواند منجر به سنکوپ شود.واکنشِ گاه شدید بدن به خوردن فلفل چیلی اما چیزی از محبوبیت این تندترین خوراکی روی زمین کم نکرده است. شمار مواد غذایی‌ای که چیلی در آنها به کار می‌رود، روز به روز بیشتر و بیشتر می‌شود؛ حتی در ماست و شکلات هم می‌توان امروزه رد پای چیلی را پیدا کرد.گروهی از کارشناسان معتقدند که گرایش به خوردن خوراکی‌های تند، مُد روز است. صنایع مواد غذایی به نوآوری برای جلب خشنودی مشتری نیازمندند و این روزها قرعه به نام چیلی افتاده است.
پس از فلفل آب نخورید
اما چگونه است که خیلی‌ها تنها تماس یک ذره از فلفل را با زبان تاب نمی‌آورند اما بدن عده‌ای از مردم هیچ واکنشی به مواد تند از خود نشان نمی‌دهد؟ پاسخ پژوهشگران، خویِ بدن است؛ هر چه بدن انسان به خوردن تندی بیشتر خو گرفته باشد، تندی را کمتر احساس می‌کند.اما یک توصیه‌ی جدی برای کسانی که عادت به خوردن خوراکی‌های تند ندارند: هیچ‌گاه برای از بین بردن سوزش دهانتان از آب استفاده نکنید. آب، نه تنها تندی را برطرف نمی‌کند که آن را در تمامی سطح دهان شما پخش می‌کند!

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.