• اصلاح قانون کار در شرایط هیجانی به زیان همه است

  دبیر کل کانون عالی کارفرمایی تحلیل کرد

  اصلاح قانون کار در شرایط هیجانی به زیان همه است

  ساعت 24 - امیر رضا بیدگلی ، دبیرکل کانون عالی کارفرمایی ایران در جهان صنعت نوشت: زیرپوست سیاست و اقتصاد ایران که با دشواری‌های بزرگ و غیرقابل انکار دست به گریبان است نهادهای میانی کار خود را دنبال می‌کنند و فعالیت‌ها تعطیل نشده است. به طور مثال در حالی که این روزها و به ویژه پس از روزهای سرنوشت‌سازی که درباره مزد ۱۴۰۲ از سوی نهاد سه‌جانبه‌گرایی در اسفندماه پارسال، مزد کارگران را به مساله نخست کشور تبدیل کرد و ترکش‌های آن هنوز پرتاب می‌شوند.

 • سرزمین عجیبی به نام اقتصاد ایران

  سرزمین عجیبی به نام اقتصاد ایران

  ساعت 24- اقتصاد ایران به سرزمین عجایب نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود. در این سرزمین عجیب هر فرد و هر نهادی برای خودش فعالیت می‌کند و کاری ندارد که این کارش با آداب مملکت‌داری و ادب اداره کشور سازگاری دارد یا نه. یک روز می‌شنویم که مدیران وزارت جهادکشاورزی می‌خواهند علیه مرغداران جهاد واردات راه بیندازند و این را با صدای بلند هم به اطلاع افکار عمومی می‌رسانند. دیروز خبر رسید کارخانه داروگر پس از ۱۰۰ سال فعالیت دیگر فعالیت نخواهد کرد و به صف ارج و جنرال پیوسته است.

 • رجب طیب اردوغان پیروز شد

  رجب طیب اردوغان پیروز شد

  ساعت 24 - شورای عالی انتخابات ترکیه با شمارش بیش از ۹۹ درصد آرای انتخابات ریاست جمهوری ترکیه به طور رسمی رجب طیب اردوغان را پیروز این انتخابات معرفی کرد.احمد ینر، رئیس این نهاد شامگاه یکشنبه ۷ خرداد در یک سخنرانی تلویزیونی گفت که آقای اردوغان با اختلاف ۲.۲ میلیون رای دور دور دوم انتخابات ریاست جمهوری بر حریف خود پیروز شده است.وی افزود که بیش از ۹۹ درصد آرا تاکنون شمارش شده است و باقی‌مانده آرا تغییری در نتایج ایجاد نمی‌کند.

 • رئیس و اعضای هیات رئیسه اتاق تهران انتخاب شدند

  رئیس و اعضای هیات رئیسه اتاق تهران انتخاب شدند

  ساعت 24 - در نخستین نشست رسمی هیات نمایندگان در دور دهم، در یک انتخابات رقابتی، رئیس و اعضای هیات رئیسه اتاق تهران انتخاب شدند. محمود نجفی عرب به عنوان رئیس، مهدی صادقی نیارکی و شهاب جوانمردی به عنوان نواب‌رئیس، عباس آرگون به سمت خزانه‌دار و فرزین فردیس به عنوان منشی هیات رئیسه برگزیده شدند.

 • وضعیت بازار گاز اروپا در سال ۲۰۲۳

  دانشکده مهندسی انرژی دانشگاه شریف گزارش داد

  وضعیت بازار گاز اروپا در سال ۲۰۲۳

  ساعت 24 - نشریه اقتصادی اکونومیست گزارش داد که به دنبال قطع صادرات گاز روسیه به اروپا قیمت گاز رشد قابل توجهی را تجربه کرده است. هرچند در حال حاضر قیمت‌ها در سراسر این قاره کاهش یافته اما قیمت داخلی برق و گاز در مقایسه با دو سال قبل به‌ترتیب ۶۹ و ۱۴۵ درصد افزایش یافته است. بنابر گزارش مذکور در فاصله نوامبر ۲۰۲۲ تا فوریه ۲۰۲۳، ۱۴۹ هزار نفر در ۲۸ کشور اروپایی جان خود را از دست دادند که به ‌معنای افزایش ۸/۷ درصدی است. نزدیک به ۶۰ هزار مرگ مربوط به کروناست.

 • مچ اندازی ارزی رییسی و قالیباف

  مچ اندازی ارزی رییسی و قالیباف

  ساعت 24 - دولت سیدابراهیم رییسی در زمان مبارزه انتخاباتی وعده می‌داد در صورتی که برنده انتخابات شود می‌تواند بازار ارز را تنظیم کند و ضمن جلوگیری از افزایش بیشتر قیمت ارزهای معتبر به ویژه دلار نوسان در این بازار را کنترل خواهد کرد. با این همه وی دست‌کم تا تغییر رییس بانک مرکزی و آوردن یک نیروی تازه‌کار برای ریاست بانک مرکزی نتوانست این وعده را محقق کند.

 • نبرد مرزبانان ایرانی با طالبان افغانستان

  نبرد مرزبانان ایرانی با طالبان افغانستان

  ساعت 24 - رسانه‌های محلی افغانستان از درگیری در مرز مشترک با ایران خبر دادند و ‌اعلام کردند که این درگیری در منطقه ماککی ولسوالی کنگ ولایت نیمروز بین نیروهای امارت اسلامی و مرزبانان ایرانی رخ داده است.

 • قدرت تجارت ایران در دلار زدایی؟

  قدرت تجارت ایران در دلار زدایی؟

  ساعت 24 - دلار زدایی از اقتصاد جهان اگر چه حرف تازه ای در ایران ودیگر کشورهای ضد امریکایی نیست اما در ماههای تازه سپری شده مقامهای سیاسی انگار کشف تازه ای کرده اند ورسانه های افراطی هوادار دولت سیزدهم نیز گونه ای می نویسند که گویا همین فردا است که دلار سقوط کند. تازه اگر چنین اتفاقی بیفتد معلوم نیست چه بر سر اقتصادایران می آید و معلوم نیست کدام پول جایگزین دلار خواهد شد .

 • ایران و همسایگانش کجای جدول بدبختی نشسته اند

  ایران و همسایگانش کجای جدول بدبختی نشسته اند

  ساعت 24 - انسان امروز اگر چه با همسایه و هم محلی برخورد گرم دهه های تازه سپری شده را ندارد اما از سر اجبارهم که شده با همسایه ها ونیز با همکاران خود مناسباتی دارد که گریز ناپذیر است. تردیدی نیست یک همسایه شاد و خوشبخت برای انسان یک وضعیت مناسب است تا اینکه همسایه ای بدبخت و ناشاد داشته باشد. این داستان برای کشورها نیز مصداق دارد.

 • ایران چرا جامعه پر ملال شده است

  ایران چرا جامعه پر ملال شده است

  ساعت 24 - شهروندان ایرانی هرروز که از دیروز دورتر می شوند به دلایل گوناگون در بیرون از خانه که می تواند محل کار باشد یا ایستادن در lترو وhتوبوس و نشستن درjاکسی ، دیگر چهره شادی را نشان نمی دهند و از چیزی درونی رنج می برند و ملال از سرورویشان دیده می شود. بدون تردید کسب وکار نامناسب ودرامدهایی که در برابر تورم مثل برف آب می شوند یکی از دلایل اصلی ملالت بار بودن زندگی ایرانیان است.

 • اجرای اصل ۱۳ انقلاب سفید ادامه دارد

  اجرای اصل ۱۳ انقلاب سفید ادامه دارد

  ساعت 24 - محمدرضا پهلوی، آخرین شاه ایران‌زمین در اوایل دهه ۱۳۴۰ تصور می‌کرد همه حزب‌ها و گروه‌های سیاسی مخالف و منتقد را سر جایشان نشانده و حالا باید برای تمرکز بیشتر قدرت یک انقلاب در مناسبات با شهروندان راه بیندازد. وی در ششم بهمن ۱۳۴۱ با نام انقلاب شاه و مردم یا انقلاب سفید، ۶ اصل انقلاب را اعلام کرد.

 • احتمال حمله به آزادی خواهان به روش استالین

  دکتر طبیبیان در حاشیه مناظره های غنی نژاد نوشت

  احتمال حمله به آزادی خواهان به روش استالین

  ساعت 24 - این روز ها شاهد مناظره جدیدی بودیم بین آقای دکترغنی نژاد و یک مدعی دیگر، این بار لندن نشین مدافع پر حرارت قانون اساسی. این دو مورد مناظره بسیار نزدیک به هم اتفاق افتاد و می شود مقایسه کرد.

 • این «برنامه» هم می‌گذرد و زندگی ایرانیان بهتر نمی شود

  این «برنامه» هم می‌گذرد و زندگی ایرانیان بهتر نمی شود

  ساعت 24 - ایرانیان در پویش تاریخ خود روزهای اندوهگین و غصه‌داری را سپری کرده‌اند. به همین دلیل است که ضرب‌المثل‌های پرشماری در میان ایرانیان پدیدار و جاویدان شده‌اند. ایرانیان هرگاه به تنگی‌نفس می‌رسند و صدایشان به گوش نمی‌رسد از این ضرب‌المثل‌ها برای آرامش یا در واقعیت برای سرکوب خود استفاده می‌کنند.

 • اوپک‌پلاس و دنیای دگرگون شونده

  اوپک‌پلاس و دنیای دگرگون شونده

  ساعت 24 - در روزی که مقامات تصمیم‌گیر در کشورهای ایران، ونزوئلا، عراق، عربستان سعودی، و کویت در سپتامبر ۱۹۶۰ در بغداد گردهم آمده و مقدمات تشکیل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (OPEC) را بنا نهادند، ساختار بازار نفت‌خام و مشتقات آن ساده و مشخص بود. از یک طرف کشورهایی بودند که با ملی کردن صنعت نفت خود به ایجاد شرکت‌های ملی نفت (NOCs) پرداخته و امید به کسب درآمدهای فراوان و توسعه اقتصادی آنان را نسبت به آینده خوش‌بین کرده بود.

 • کسب وکار ایرانیان در مسیر کویری شدن

  کسب وکار ایرانیان در مسیر کویری شدن

  ساعت 24 - سیاستمداران و اداره کنندگان امروز ایران انگار باورشان نمی شود دیگر مردم واین سرزمین جانی ندارند تا برای خطاهای راهبردی و نیز بلندپروازی های تاسف بار وناشدنی آنها فداکنند و آنها دربرابر با انجام فعالیت ها و سیاستگذاری های نادرست باقی مانده رمق این مرز وبوم و شهروندان را به زوال بکشانند.

 • برنامه هفتم دنبال معجزه ای که رخ نمی دهد

  برنامه هفتم دنبال معجزه ای که رخ نمی دهد

  ساعت 24 - آرزوی یک رویای خوب در این روزهای سخت برای مردم ایران شاید از نداشتن هیچ آرزو و امیدی برای آینده نزدیک بهتر باشد. اما این مساله بستگی به این موضوع دارد که پرهای پرواز با رویاها را کدام آدم‌ها و با کدام اندیشه‌ها و سطح دانش و مهارت و واقع‌بینی آماده می‌کنند.

 • کدام دولت کاسه گدایی در دست گرفت ؟

  لقمه بزرگ مولدسازی وزیر را واداربه گفتن سخنان خارج از عرف کرد

  کدام دولت کاسه گدایی در دست گرفت ؟

  ساعت 24 - دوسال از عمردولت سیزدهم سپری شده است و وزارت اقتصاد به مثابه موتور محرکه درآمد سازی برای دولت کاربزرگ و نویی انجام نداده است. فروش اوراق قرضه ، افزایش انواع مالیات و درآمد از مسیر افزایش قیمت دلار وارداتی ونیز خصوصی سازی بدون کارامدی دنبال می شوند و خبری هم از کامیابی نیست.

 • دم خروس کسری بودجه شگفت‌انگیز بیرون زد

  دم خروس کسری بودجه شگفت‌انگیز بیرون زد

  ساعت 24 - مدیران ارشد اقتصادی دولت سیزدهم چندین‌بار گزارش دادند دولت بودجه ۱۴۰۱ را بدون کسری اجرا کرده است و این را سند افتخار خود می‌دانند و می‌گویند دستاورد بزرگی بوده است. با این همه اقتصاددانان و آگاهان به بودجه‌بندی هرگز باور نکردند دولت بتواند در وضعیت ویژه سیاست خارجی و در غیاب درآمدهای حاصل از صادرات نفت خام بودجه‌ بدون کسری را اجرایی کند.

 • اقتصاد ایران در در گروی برجام

  اقتصاد ایران در در گروی برجام

  ساعت 24 - اقتصاد ایران سال ۱۴۰۱ را با عدم‌اطمینان قابل‌توجه سپری کرد و سال ۱۴۰۲ را با عدم‌اطمینان شدیدتر پیش می‌برد. در سال ۱۴۰۱ متأثر از افزایش تولید و صادرات نفت، رشد اقتصادی در سطح متوسط بلندمدت ادامه یافت، گرچه انتظار آن است که در شش ماههٔ دوم این رشد تا حدی کند شده باشد. محتمل‌ترین سناریویِ سال ۱۴۰۲، کاهش رشد اقتصادی است، مگر آن‌که در مذاکرات برجامی تحول چشمگیر و سریعی تجربه شود.

 • قهر با جهان ثروتمند به بهای رنج فقرا

  قهر با جهان ثروتمند به بهای رنج فقرا

  ساعت 24 - نمی‌دانم آیا این نوشته از سوی اداره‌کنندگان این سرزمین خوانده می‌شود یا نه و نیز نمی‌دانم سیاست‌ورزان ایرانی به ویژه آنهایی که قدرت واقعی در این آب و خاک را در اختیار دارند، این نوشته را می‌خوانند یا نه. این را اما نیک می‌دانم و بسیار پدران و مادرانی را دیده‌ام که شانه‌شان زیر بار تهیدستی و ناتوانی در انجام خواست‌های حداقلی فرزندان خود خم شده و رنجی می‌کشند که با هیچ متر و معیاری قابل اندازه‌گیری نیست.

 • بلوای آماری به روش احمدی نژاد

  بلوای آماری به روش احمدی نژاد

  ساعت 24 - آنهایی که اطلاعات تاریخ دولت احمدی نژاد را به یاد دارند می دانند درحالی که بانک مرکزی آمارهایی از سقوط تولیداات صنعت ایران در 6 ماه فعالیت دولت نهم را ارایه کرده بود مرکز آمار به کمک خواسته شد تا بانک مرکزی تنبیه شودو دیگر امارهایی برخلاف خواست دولت وقت ندهد. حالا ودردولت سیزده به ریاست سید ابراهیم رییسی همان اتفاق واین بار درباره نرخ تورم رخ داده است.

 • طالبان جنگ با ایران در مرز شرقی

  طالبان جنگ با ایران در مرز شرقی

  ساعت 24 - سخنان از سر احساس و هیجان سید ابراهیم رییسی درباره رفتار گروه حاکم بر افغتنستان به نام طالبان و سپس تهدید وزارت خارجه ایران و البته پاسخ تند رهبری طالبان و تصمیم هایی که از سوی این گروه در باره جلوگیری عمدی از ورود آب سهمیه ایران از هیرمند و پیامدهای ناشناس این شرایط تازه ، ایرانیان را در دلهره فروبرده است که شاید طالبان قصد جنگ دارد.

 • همسایه‌ها روی اعصاب مر دم ایران

  همسایه‌ها روی اعصاب مر دم ایران

  ساعت 24 - رهبران، اندیشمندان و شهروندان کشورهای اروپایی پس از پایان جنگ جهانی دوم به این نتیجه رسیدند که اگر تجارت را آزاد کنند و برای ورود و خروج سرمایه و کالا محدودیت ایجاد نکنند لازم نیست دیگر گلوله و توپ به سوی هم شلیک کنند.

 • اعتراف مرگ بار آقا محمدی و بهت جامعه

  اعتراف مرگ بار آقا محمدی و بهت جامعه

  ساعت 24 - - آقا محمدی در همه سه دهه تازه سپری شده در نهادهای بالادستی دولت و مجلس حاضر بود وبیشترهم در اتاق فکرهای اقتصادی فعالیت داردو به همین دلیل اطلاعات اقتصادی ایران از نهادهای گوناگون را دریافت می کندو برخی وقت ها با ارایه اطلاعات جامعه را شگفت زده می کند .

 • نان گران ؛ بار گران

  نان گران ؛ بار گران

  ساعت 24 - دولت سیزدهم در تنگناهایی خودساخته گرفتارشده و می داند شهروندان به انها اعتماد ندارند و به همین دلیل هرکاری در حوزه اقتصاد که به طور مستقیم با معیشت شهروندان مرتبط است با ترفندهای شگفت انگیز و در مسیر منافع دولت اجرایی می شود. به طور مثال می توان به طرح توزیع دلار 28500 تومانی وتثبیت آن برای یکسالاشاره کرد که به نرخ رشد شتابان تورم وبه یژه تورم مواد غذایی اشاره کرد. اکنون نوبت نان گران است که بارگرانی بردوش تهیدستان است.

 • تاریکخانه ای به اسم صندوق توسعه ملی

  تاریکخانه ای به اسم صندوق توسعه ملی

  ساعت 24 - چرا درایران هرپدیده ای که از فکر به اجرا می رسد در عمل به چیزی تبدیل می شود که ضد هدف از تاسیسی آن بوده است . به طور مثال درایران صندوق توسعه ملی درست شد اما این صندوق اکنون به تاریکخانه تبدیل شده است و رییس صندوق در هردوره کاری حاضر نمی شود اسامی بدهکاران بزرگ ارزی و کسانی که 8 میلیاردلا راز طلب های صندوق را به مرز سوخت شدن رسانده اند را معرفی کنند. باید نوری براین تاریکخانه ارزی انداخته شود.

 • چین دست خیر خواهانش را گاز می گیرد؟

  چین دست خیر خواهانش را گاز می گیرد؟

  ساعت 24 - کارل رایموند پوپر فیلسوف آزادیخواه نامدار روزی درگفت و گو با روزنامه دی ولت آلمان ود رپاسخ به این پرسش که " شما چه توصیه ای به آلمان می کنید" ؟ پاسخی مشروح داد. اوبه مصاحبه کننده و در حقیقت به سیاستمداران و نخبگان آلمان گفت " ... کتاب های تاریخ دردبیرستان های آلمان سرشار از دروغ های تاریخی در باره ایالات متحده آمریکا است...نباید فراموش کنیم پس از پایان جنگ جهانی دوم کمک های آمریکا بود که راه رابر پدیدار شدن فقر و بدبختی در آلمان بست و آلمانی ها را از روبه روشدن با وضعیت پس از جنگ اول جهانی دورکرد. انسان نباید دست خیرخواهانش را گاز بگیرد..." مراد پوپر از این حرف هشدار به رهبران برخی حزب های ضد امریکایی بود و درست هم می گفت.

 • دولت دلال ؛ از دلار تا چغندر

  دولت دلال ؛ از دلار تا چغندر

  ساعت 24 - بانک مرکزی به‌طور رسمی اعلام کرد در بازار ارز خرید و فروش خواهد کرد و پیش از این نیز اعلام کرده بود قیمت ارزهای معتبر همانی است که در مرکز مبادله تعیین می‌شود. معنای این رفتار و گفتار مدیران بانک مرکزی در عمل چنین می‌شود که آقا یا خانم صادرکننده شما کالا صادر کن و دلار یا یوروی در مالکیت خود را به داخل بیاور و با قیمتی که من تعیین می‌کنم به من بفروش و برو پی کار خودت.

 • اردوغان و قلیچدار : هیچ یک برنده نشدند

  اردوغان و قلیچدار : هیچ یک برنده نشدند

  ساعت 24 - با شمارش بیش از ۹۸ درصد آرای انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه به نظر می‌رسد که این انتخابات به دور دوم رسیده و تنها دو هفته دیگر رجب طیب اردوغان و کمال قلیچداراوغلو باید بار دیگر با هم رقابت کنند.قلیچداراوغلو شامگاه یکشنبه اعلام کرده بود «تا صبح نخواهیم خوابید بلکه همه آرا شمارش و لحاظ شود». آقای اردوغان نیز اعلام زودهنگام پیروزی توسط رقیبش را «غصب آرای مردم» خواند و خواهان خویشتنداری همه تا زمان پایان شمارش آرا شد.

 • از «ما می‌توانیم» تا «ما نمی‌توانیم»

  از «ما می‌توانیم» تا «ما نمی‌توانیم»

  ساعت 24 - رییس دولت سیزدهم در جریان مبارزه انتخاباتی سال ۱۳۹۶ که نتوانست حسن روحانی را شکست دهد و در انتخابات ۱۴۰۰ که رقیب قدرتمندی نداشت در همه این دو سال تازه‌سپری‌شده کوشش کرده است با تکرار این عبارت که نظام جمهوری اسلامی به «دولت می‌توانیم» نیاز دارد شهروندان را امیدوار و دولت حسن روحانی را خوار و خفیف کند.