یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۶

کره ای ها پس از ارج بازار را قبضه می کنند

ساعت24-علی خدایی عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار در گفت‌وگویی، ‌ اظهار کرد: اینکه تصور کنیم تنها با اختصاص وام و تزریق نقدینگی مشکل کارخانه‌ها و بنگاه‌های اقتصادی حل شده و جلوی رکود و تعطیلی آنها گرفته می شود اشتباه است. چرا که تزریق وام تنها یکی از موارد است و تقاضا، بازار و مشتری همگی در رکود یا موفقیت یک تولید تاثیرگذار است.

عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار با بیان اینکه مشکل کارخانه‌ها و اشتغال کشور با تزریق نقدینگی حل نخواهد شد،‌ گفت: وقتی می‌توانیم برنامه یک پهپاد را بخوانیم و آن را روی زمین بنشانیم چطور نمی‌توانیم برای تولید یک لباسشویی یا تلویزیون برنامه بنویسیم؟

به گفته وی در حال حاضر 80 درصد بازار لوازم خانگی در دست کره‌ای‌ها و 20 درصد باقی مانده مونتاژ است که به نام تولید عرضه می‌شود و از همه ظرفیتی که در صنایع خانگی وجود دارد استفاده نمی شود.

خدایی گفت: متاسفانه بازار تولیدات خود را تقدیم به کشورهایی کرده ایم که در هیچ مجمعی پشت ما در نیامدند و به امید تبدیل ایران به بازار محصولاتشان به سمت ما آمده‌اند.

عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور با طرح این پرسش که چرا در شرایطی که نخبگان و دانشگاهیان ما توانایی ارائه ایده‌ها و طرح‌های خلاقانه را دارند، باید از خارج تکنولوژی وارد کنیم گفت: امروز بهترین دانشگاه‌های ما جزو دانشگاه‌های برتر دنیا هستند و سوال این است که وقتی می توانیم برنامه یک پهپاد را بخوانیم و آن را روی زمین بنشانیم چطور نمی توانیم برای تولید یک لباسشویی یا تلویزیون طرح بریزیم.

خدایی در ادامه با اشاره به اخبار منتشر شده درباره وضعیت کارخانه ارج، اظهار کرد: شخصا معتقدم که در قضیه کارخانه ارج اولین عامل سوء مدیریت بوده است. چرا کارخانه سالهای سال با تکنولوژی فرسوده و قدیمی حرکت کرده و نوسازی ماشین آلات و تجهیزات در هیچ سیستمی معقول نبوده است؟

وی با تاکید بر اینکه اراده‌ای برای نجات تولید ملی وجود ندارد، اظهار کرد: امروز بسیاری از کارخانه‌های ما به انبار محصولات کره‌ای تبدیل شده و دیگر اثری از کارگران نیست چون وانت‌های حمل بار به جای آنها تردد می کنند.

عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور افزود: برخی مدعی‌اند که این کالاها وارداتی نیست و به شکل قاچاق می آید اما چطور قاچاق با این حجم گسترده دیده نمی شود ولی از مرزها و گمرکات وارد کشور می‌شود؟

خدایی گسترش پدیده قاچاق را ناشی از نبود اراده حمایت از تولید ملی دانست و تصریح کرد: متاسفانه رانت قدرتمند و سود سرشاری که در این قضیه برای عده‌ای خاص وجود دارد مانع از پا گرفتن تولید می شود و رفته رفته کارخانه‌ها را به سمت تعطیلی و کارگران را به خانه نشینی می کشاند.

 

ایسنا

نظرات

  • سید ۱۳۹۵/۰۳/۲۳ - ۱۳:۰۰
    0 1
    متاسفانه ما نمیفهمیم که برای هرکاری باید زحمت بکشیم و تکنولوژی آنرا بدست بیاوریم ... و نه اینکه یکعده برای گرفتن انواع رانت و حمایتهای تعرفه ای خریدهر آشغالی را به نام تولید ملی به مردم تحمیل کنند.. سالهاست که 70-80 میلیون مصرف کننده دارند تاوان سودجوئی یکعده بیکفایت و رانت خوار را با حمایتهای تعرفه ای و وامهای ارزان قیمت به تولید کنندگان داخلی میپردازند .. حتی در زمینه تولید گندم هم قیمت خرید داخلی از قیمت وارداتی مشابه آن 30 درصد بیشتر است !!!!!!!!! این تاوانها را از چه کیسه ای میپرازند ؟؟؟؟؟؟؟؟

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.