پنجشنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۱

با صدور بیانیه‌ای صورت گرفت

انتقاد آیت‌الله مکارم شیرازی از وضع نابسامان ثبت‌نام انتخابات ریاست جمهوری

 آیت الله مکارم شیرازی

ساعت 24- آیت‌الله مکارم شیرازی با صدور بیانیه‌ای نسبت به وضع نابسامان ثبت نام انتخاب ریاست جمهوری انتقاد کرد و گفت: باید هر چه زودتر فکری برای حل این مشکل شود تا افرادی نام‌نویسی کنند که حداقل کمترین صلاحیت لازم را برای این کار داشته باشند.

در بیانیه آیت‌الله مکارم شیرازی آمده است: شکایات زیادی از افراد متعدد از نقاط مختلف به ما رسیده که از وضع نابسامان ثبت نام انتخاب ریاست جمهوری بسیار نگران هستند و معتقدند عده‌ای ناآگاه و گروهی آگاهانه برای به سُخره کشیدن انتخابات ریاست جمهوری و ضربه زدن به نظام با نداشتن هیچگونه صلاحیتی، برای نام‌نویسی شرکت کرده و حتی صف تشکیل می‌دهند و از آنجا که ادامه این وضع به ضرر نظام مقدس جمهوری اسلامی است و مخالف شئون کشور بزرگی مانند کشور ماست؛ باید هر چه زودتر فکری برای حل این مشکل شود تا افرادی نام‌نویسی کنند که حداقل کمترین صلاحیت لازم را برای این کار داشته باشند و ای کاش از سالیان قبل اقدام به حل این مشکل می‌شد و تعجب می‌کنیم چگونه بزرگان کشور برای حل این مشکل تدبیری نفرموده‌اند.

در ادامه این بیانیه تصریح شده است: اگر تصور شود قانون اساسی اجازه اضافه شرطی نمی‌دهد ظاهراً اشتباه است زیرا قیودی که در قانون اساسی آمده شرایطی را در کنار خود می‌طلبد، مثلا هنگامی که گفته می‌شود یکی از شرایط «مدیر و مدبر بودن» است مفهومش آن است که شخص تقاضاکننده باید سوابق اجرایی کلان خود را ارائه دهد. یا این‌که هنگامی که گفته می‌شود از «رجال سیاسی باشد»، حداقل باید سن و سالی داشته باشد و پایه تحصیلی معتبر. همچنین قیود دیگری که در دل این تعبیرات نهفته است و اهل عُرف کاملا آن را استفاده می‌کنند و قانون‌دانان آن را تأیید می کند.

در این بیانیه تصریح شده است: بنابراین باید لااقل شرایطی برای سن و مدرک تحصیلی و سابقه مدیریتی که موافق چنین کار مهمی باشد گزارده شود تا این وضع نابسامان، سامان یابد. اگرچه برای این دوره فعلا نمی‌توان تصمیمی گرفت ولی باید در اولین نخستین برای دوره‌های آینده إن‌شاءالله تصمیم گرفته شود. توفیقات همگی را در حل مشکلات کشور از خداوند متعال مسألت دارم.

فارس

(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-53492516-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); s