سه‌شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۵

گام اول برای جنگ با ایران و حزب الله لبنان را کدام کشور بر می دارد

ریاض قربانی تل آویو می شود یا برعکس

32123

ساعت24-واقعیت این است که رهبران ریاض و تل آویو در توافقی نانوشته و پس از چندین دهه اظهار دشمنی نسبت به یکدیگر، این روزها در برابر ایران ایستاده و هرکدام از دیگری می خواهند به جنگ ایران و متحدانش منطقه ای اش برود. حزب الله لبنان متحد استراتژیک ایران در لبنان یک هدف بزرگ برای تضعیف ایران به حساب می آید و رهبری عربستان و همچنین اسراییل علاقمندنددیگری از امکانات مادی و نظامی استفاده کرده و به جنگ حزب الله برود .

این داستان دیگر از پشت پرده بیرون افتاده و مقامهای ریاض و تل آویو نیز علاقه به پنهان کردن آن ندارند. در حالی که اتحادیه اروپا و حتی آمریکا به جنگ نیابتی در لبن اناعتراض دارند به نظر می رسد باید منظرماند ودید که کدام کشور قدم اول را در کدام نقطه برمی دارد.   سید حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان می‌گوید عربستان به لبنان و حزب‌الله اعلان جنگ داده است. با توجه به سیاست‌های خصمانه اخیر عربستان علیه ایران و حزب‌الله لبنان، به ویژه پس از اظهارات تند عادل جبیر، وزیر خارجه دولت سعودی که تا حدود زیادی پرده از نیت این کشور برای اعمال تغییرات ژئوپلیتیک بنیادین برداشته است، باید گفت تعبیر نصرالله از این اعلان موضع، پر بیراه نیست. و اگر چنین باشد، باید گفت آن که بیش از همه منافع خود را در راستای این تنش‌زایی می‌بیند، اسرائیل خواهد بود. در هنگامه اوج گرفتن تنش‌ها میان عربستان سعودی و ایران، دو کشور همچنان از نفوذ خود در منطقه برای جنگ نیابتی استفاده می‌کنند. این بار، از آنجا که ایران و بازوی قدرتمندش در لبنان، یعنی حزب‌الله هر دو از دشمنان و رقبای اصلی عربستان و اسرائیل به شمار می‌روند، منافع حکومت سعودی و دولت تل‌آویو برای رویارویی با این دشمن مشترک بیش از هر زمان دیگری در یک راستا قرار گرفته است. استعفای اخیر سعد حریری از سمت نخست وزیری لبنان به معنی دعوت ریاض از اسرائیل برای از میان بردن حزب الله به نیابت از عربستان سعودی است و ناظران این رویداد را در واقع به عنوان اعلان جنگ عربستان علیه حزب الله لبنان، یعنی همان دشمن مشترک اسرائیل و عربستان قلمداد می‌کنند.
فرصتی دیگر برای حذف حزب‌الله؟
به گزارش یورو نیوز، اسرائیل همواره از آمادگی و توان کافی برای کنش تازه در منطقه برخوردار بوده است و اکنون عربستان می‌کوشد از نیروی بالقوه این کشور هم‌پیمان خود در جهت تغییر آن دسته از واقعیت‌های منطقه که خوشایند و در جهت منافعش نیست، استفاده کند. ارن زینگر، تحلیلگر سیاسی شبکه ۲ تلویزیون اسرائیل، فاش کرد در جریان جنگ دوم لبنان یا همان جنگ ۳۳ روزه در تابستان ۱۳۸۵ که اسرائیل بخش‌هایی از لبنان را اشغال کرده بود، منابعی در دولت اسرائیل به نامه‌های دریافت شده از چندین کشور عربی اشاره کردند که از اسرائیل خواسته بودند تا حملات خود را علیه لبنان به شدت تشدید و کار حزب‌الله را یکسره کند. در آن زمان دولت اسرائیل انتشار اطلاعات در مورد این کشورها را به شدت کنترل می‌کرد، اما امروز همه می‌دانند عربستان سعودی یکی از کشورهایی است که به تصمیم‌گیرندگان در تل آویو فشار آورد تا ضربه شدیدی به حزب الله وارد کند. حتی امروز به نظر می‌رسد عربستان همچنان آرزوی محو حزب‌الله به دست اسرائیل را در سر می‌پروراند.
دشواری نبرد برای اسرائیل


زینگر در عین حال خاطر نشان کرد به نظر او، اسرائیل بدون دلیل جنگی را در جبهه شمالی آغاز نخواهد کرد زیرا درگیر شدن در چنین نبردی آسان نخواهد بود و هزینه‌های زیادی خواهد داشت. بنابراین برآورده کردن آرزوی عربستان از این طریق فعلا عملی نخواهد بود. از سوی دیگر آمریکا در شرایط حاضر خیال افزایش کمک نظامی به اسرائیل برای محافظت از این کشور در برابر موشک‌های دوربرد حزب‌الله را ندارد. بنابراین سازمان‌های امنیتی اسرائیل آگاه هستند هرگونه درگیری احتمالی با حزب‌الله دشوار خواهد بود. اخبار دیگری اخیرا از منابع دیپلماتیک درز کرده حاکی از آن است که دولت تل آویو از سفرای خود در کشورهای دیگر خواسته با نمایندگان کشور میزبان خود لابی کرده و ضمن حمایت از سیاست دولت عربستان در جهت ایجاد بی‌ثباتی در لبنان گام بردارند. بدین ترتیب، این نخستین بار است که شایعات موجود در مورد تبانی اسرائیل و عربستان برای بر هم زدن ثبات در لبنان تأئید می‌شود. کانال ۱۰ تلویزیون اسرائیل هفته گذشته گزارش داد وزارت امور خارجه اسرائیل این دستور را به وسیله تلگرام دیپلماتیک به سفرای خود فرستاده و از دیپلمات‌ها خواسته است در باره نقش ایران و حزب‌الله در «خرابکاری در منطقه» تبلیغ کنند. این دستور دقیقا با اتهاماتی که ریاض در روزهای اخیر علیه تهران و گروه مقاومت لبنان داشت، منطبق است. به دیپلمات‌های اسرائیلی در پایتخت‌های جهان همچنین گفته شده است که از «بالاترین مقامات» در کشورهای میزبان خود درخواست تجدیدنظر برای خروج حزب‌الله از دولت لبنان را مطرح کنند. احتمالا نتانیاهو انتظار لو رفتن این پیام دیپلماتیک محرمانه دولت خود را داشته است زیرا او می‌خواهد به عربستان نشان دهد که اسرائیل روابط ویژه‌ای با کشورهای غربی دارد و می‌تواند به پیشبرد اهداف سیاسی ریاض در برابر ایران و حزب‌الله که خودش هم در آن سهیم است، کمک کند.
درگیری خطرناک
اما برخی معتقدند که اسرائیل می‌تواند عربستان سعودی را به سمت یک رویارویی غیر ضروری و خطرناک با حزب‌الله همسو با تلاش بلندپروازانه‌اش برای تغییر موازنه در منطقه سوق دهد. دانیل شاپیرو، سفیر سابق آمریکا در اسرائیل، نیز در هفته گذشته گفته بود که سعودی‌ها پس از ناکامی در سرنگونی بشار اسد، رئیس جمهور سوریه سعی دارند میدان جنگ را از سوریه به لبنان منتقل کنند. سپتامبر گذشته ارتش اسرائیل بزرگ‌ترین رزمایش نظامی خود در ۲۰ سال گذشته را در نزدیکی مرزهای شمالی خود انجام داد که در واقع می‌تواند گونه‌ای شبیه‌سازی حمله به لبنان محسوب شود. با این حال، حزب‌الله هم می‌گوید که به دهها هزار راکت و موشک مسلح است. این ادعا تاثیر بازدارنده‌ای بر بمباران و تهاجم اسرائیل به لبنان در سال ۲۰۰۶ داشت.