یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۴

از زنی که قصد فریب همسرش را دارد تا چاپلوس بودن در ضرب المثل های هلندی

عکس 5

ساعت 24-ضرب المثل های هلندی در ابعاد 64 در 46 به شکل نقاشی های عجیب در موزه هنری جمالجگالری درآلمان ، برلین ، این نقاشی های رنگ و روغن مربوط به قرن شانزدهم است این سبک نقاشی از مشهورترین نقاشی های مینیاتوری مردوزن و کودک و حیوانات است است که فوق العاده م عجیب در این موزه به نمایش گذاشته شده است . در تصاویر مردی درحال گاز زدن ستون چوبی ، مردی در حال خرید ، مردی سرش را به دیوار می کوبد .

این کار هنری بزرگ توسط پیتر بروگل بزرگ که یکی از هنرمندان مطرح هلندی در زمان  رنسانس است ؛ انجام شده است .  در واقع نقاشی ها  ، مصور سازی بیش از صد ضرب المثل هلندی است . این اثر هنری شنل آبی یا جهالت دنیا نامیده شده است . بروگل در این تصویر سازی ها نه تنها قصد داشته ضرب المثل ها را توصیف کند بلکه اوسهل انگاری مردان جهان را به تصویر کشیده است .بسیاری از ضرب المثل به رفتارهای بی معنای آدمی اشاره دارد .برخی به خطرات ناشی از نادانی اشاره دارد که به خطا و خلاف منتهی می شوند . بروگل ضرب المثل ها را در غالب شخصیت ها د رساختمان و محوطه به تصویر کشیده که بسیارخلاقانه است .در مرکز نقاشی زنی شنل آبی روی شانه همسرش  قرار می دهد که یعنی می خواهد او را فریب دهد . مردی که پس از غرق شدن گوساله اش در آب سکه می اندازد حکایت از فردی دارد که علاج واقعه را بعد از فاجعه  عملی می کند .

ضرب المثل : زنی که شنل آبی رو دوش همسرش می اندازد .

مفهوم :زن قصد فریب همسرش را دارد 

ضرب المثل : از روی گاونر به پشت الاغ افتادن 

مفهوم : در شرایط سخت قرار گرفتن 

ضرب المثل : بوس کردن حلقه در 

مفهوم : چاپلوس بودن 

ضرب المثل : پاک کردن پشت خود بامالیدن به در 

مفهوم : با بی اعتنایی و آرامی کاری را انجام دادن 

ضرب المثل : نواختن در قاپوق ( چوب بلندی که در وسط میدان بر پا می کردند  و بر سر آن حلقه یا چیز دیگر می گذاشتند تا مردان هنگام تاختند آن را با تیر بزنند ) 

مفهوم:جلب شدن توجه به کسی که کار شرم آوری انجام می دهد .

ضرب المثل : بی توجه بودن به کسی که خانه اش آتش گرفته مادامی که خودش را با آن آتش گرم کند

مفهوم : بی توجه به نتیجه کاربر دیگرا ن عمل کردن .

ضرب المثل : کشاندن تخته چوب 

مفهوم : فریب خوردن در عاشقی یا کار بیهوده ای انجام دادن 

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.