جمعه ۱۸ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۳

واکنش ها به دیدار احتمالی رهبران آمریکا و کره شمالی

رئیس جمهوری کرۀ جنوبی: این چیزی مثل معجزه است

خبر9

ساعت24-هنوز فرایند و روندها و شرایطی که راه را برای گفت وگوی روسای جمهوری آمریکا و کره شمالی از پیچ وخم بیرون آورد معلوم نیست واینکه رهبر کره شمالی چگونه و چرا به این نتجه رسیده که برنامه هسته ای را کنار بگذارد نیز ناروشن است.

آیاروسیه از این رفتار رهبر کره شمالی رضایت دارد و راه را مسدود نمی کند؟ این پرسش ها بخشی از پرسش هایی است که رخدادبزرگ این روزها را شامل می شود. آیا درمدت باقی مانده که گفته می شود طرفین به دیدار هم می روند اتفاقی رخ می دهد؟ یورونیوز در گزارشی برخی نکات این دیدار تحلیل کرده است که می خوانید :
 کاخ سفید اعلام کرد «در اولین فرصت» دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کرۀ شمالی با یکدیگر دیدار خواهند کرد.این خبر پس از دیدار چونگ ایویی یونگ، رئیس دفتر امنیت ملی کرۀ جنوبی با آقای ترامپ در روز پنج شنبه ۸ مارس اعلام شد .به گفتۀ مقامات کرۀ جنوبی، رهبر کرۀ شمالی موافقت کرده است آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی را متوقف و خود را به «ضد هسته‌ای شدن» متعهد کند.انتشار این خبر و دعوت کیم جونگ اون از رئیس جمهوری آمریکا پس از چند ماه تنش و رد و بد شدن اظهارات تهدید آمیز میان رهبران دو کشور انجام می‌شود.سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که دونالد ترامپ دعوت رهبر کرۀ شمالی را پذیرفته و آماده است تا ماه مه با آقای کیم ملاقات کند. قرار است در این دیدار بی‌سابقه، دربارۀ آینده برنامۀ هسته‌ای و موشکی کرۀ شمالی گفتگو شود.زمان و مکان دقیق این دیدار هنوز مشخص نیست.مقامات آمریکا این دعوت را یک پیروزی در پی اجرای سیاست «فشار حداکثری» از سوی دونالد ترامپ توصیف و تاکید کرده‌اند که آمریکا تا زمانی که کرۀ شمالی خلع سلاح را آغاز نکند، تحریم‌ها را لغو نخواهند کرد.رئیس جمهوری آمریکا نیز در پیامی توییتری تصمیمات جدید رهبر کرۀ شمالی را یک پیشرفت بزرگ توصیف کرد؛ با این وجود نوشت که تا زمان رسیدن به یک توافق، تحریم‌های این کشور به قوت خود باقی خواند ماند.
واکنش‌ها به نامۀ کیم جونگ
مون جائه این، رئیس جمهوری کرۀ جنوبی این خبر را چیزی مانند یک معجزه دانست.سفیر کرۀ شمالی در سازمان ملل متحد نیز با انتشار بیانیه‌ای «تصمیم شجاعانه» آقای کیم را کمکی به تضمین «صلح و ثبات در شبه جزیرۀ کره و شرق آسیا» توصیف کرد.در این بیانیه آمده است: «آمریکا باید موضع ما را درک کند و صادقانه و با یک نگرش جدی به برقراری صلح و امنیت در شبه جزیرۀ کره کمک کند.»دولت چین نیز روز جمعه از نشانه‌های مثبت در روابط ایالات متحده آمریکا و کرۀ شمالی و دیدار قریب الوقوع رهبران دو کشور استقبال کرد.کرۀ شمالی با آزمایش‌های هسته‌ای و آزمایش موشکهایی که می‌توانستند آمریکا را هدف قرار دهند و به نام دفاع از کشور توجیه می‌شدند، همچنین به دلیل نقض گستردۀ حقوق بشر، برای دهه‌ها در انزوای بین‌المللی بود.میزبانی بازیهای المپیک زمستانی سال ۲۰۱۸ میلادی توسط کرۀ جنوبی، فرصت دیپلماتیک استثنائی را در اختیار پیونگ یانگ قرار داد تا علاوه بر امکان‌پذیر شدن گفتگو میان نمایندگان دو کره و اعزام هیاتی بلندپایه از هر کشور به کشور دیگر، درنهایت با میانجیگری سئول، فرصت گفتگو میان رهبر کرۀ شمالی با دونالد ترامپ نیز فراهم آید.
گزارش سی ان ان
سی‌ان‌ان در گزارشی ود خبر داده که قرار است ژنرال اچ‌آر مک‌مستر مشاور امنیت ملی ایالات متحده روز دوشنبه شورای امنیت سازمان ملل را در جریان شرایط کره شمالی و گفت‌وگوها با هیات کره جنوبی قرار دهد.ترامپ پیش از این آمادگی خود را برای گفت‌وگو با کره شمالی اعلام کرده بود، اما دولت وی گفته که کره شمالی در وهله نخست باید گام‌هایی جدی در رابطه با خلع سلاح هسته‌ای بردارد.یک مقام ارشد دولت دونالد ترامپ روز سه‌شنبه دراین‌باره به خبرنگاران گفت: «همه گزینه‌ها روی میز هستند و موضع ما در قبال حکومت کره شمالی تا زمانی که شاهد اقداماتی جدی جهت خلع سلاح هسته‌ای نباشیم، تغییر نخواهد کرد. چیزی که ما در پی آن هستیم، قدم‌هایی جدی در راستای خلع سلاح هسته‌ای است.»روابط میان واشنگتن و پیونگ‌یانگ در سال گذشته میلادی با آزمایش‌های موشکی کره شمالی به شدت پرتنش شد. این میان دونالد ترامپ در گفتار خود درباره کره شمالی رویکرد دوگانه‌ای داشته و از یک سو که تهدید کرده پیونگ‌یانگ باید منتظر آتش و خشم آمریکا باشد، اما از سویی برای گفت‌وگوی مستقیم با رهبر کره شمالی اعلام آمادگی کرده است. ترامپ از زمانی که به قدرت رسیده تحریم‌های بسیار شدیدی را علیه کره شمالی وضع کرده و حتی موفق بوده که چین را وادار کند تا فشار بیشتری به کره شمالی بیاورد.

نظرات

  • شانون ۱۳۹۶/۱۲/۱۸ - ۱۳:۲۶
    0 0
    تحریم ها برای همه کارساز است و میتواند یک کشور را از بدبختی نجات بده

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.