دوشنبه ۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۴

نامه ظریف به قوه قضاییه را به ما ندهند، استیضاح می کنیم

ساعت24- عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: اگر نامه 12 محوری وزیر امور خارجه به دادستان کل کشور درمورد پولشویی در اختیار ما قرار گیرد آن را بررسی می کنیم اما اگر در اختیار ما قرار نگیرد به مسیرمان برای استیضاح ادامه می دهیم.

 در پی اظهارات ابتدای ماه گذشته «محمدجواد ظریف» درباره پدیده پولشویی در کشور و هشدار وی مبنی بر این که دلیل فضاسازی‌هایی که علیه مصوبه‌های ضدپولشویی می‌شود 'منافع اقتصادی' افراد است، منتقدان رییس دستگاه دیپلماسی محمل تازه ای برای هجمه و تخریب وزیر امور خارجه پیدا کردند.

ظریف در این گفت و گو تاکید کرده بود که « من نمی‌خواهم این پولشویی را به جایی نسبت دهم » با این حال منتقدان وزیر امور خارجه به وی نسبت اتهام زنی به نظام دادند.
وزیر امور خارجه پس ازفضاسازی ها گفت که مستندات سخنان او در دسترس عموم است ولی باز هم منتقدان دولت موضوع را رها نکردند.
هنگامی که صدای منتقدان بلندتر شد، دادستان کل کشور خواستار ارائه مستندات وزیر امور خارجه شد و در نهایت نامه ظریف در این خصوص 29 آبان ماه جاری به دادستانی ارسال شد.
با این وجود حسینعلی حاجی دلیگانی عضو فراکسیون ولایی مجلس و طراح استیضاح وزیر امور خارجه ، امروز به ایرنا گفت: طرح استیضاح ظریف احتمالا فردا در 11 محور که مهم ترین آن پولشویی است به هیات رییسه مجلس ارائه می شود.
حاجی دلیگانی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا در مورد طرح استیضاح وزیر امور خارجه گفت: این طرح در 11 محور تهیه شده و تاکنون 13 نماینده آن را امضا کرده اند.
وی ادامه داد: محور اصلی این طرح استیضاح مطالبی است که ظریف در مورد موضوع پولشویی مطرح کرده و حاضر نشده در مورد آن شفاف سازی کند.
نماینده مردم شاهین شهر در مجلس اظهار داشت: نکته ای که وزیر امور خارجه بیان کرده 'مبالغی از پولشویی به کسانی که داده می شود که علیه لایحه مقابله با تامین مالی تروریسم - سی اف تی - کار تبلیغاتی انجام می دهند' و سوال ما این است که وی بیان کند این افراد چه کسانی بودند.
حاجی دلیگانی ادامه داد: یکی دیگر از محورهای استیضاح وزیر امور خارجه این است که چرا در سفارت خانه های ایران در خارج از کشور رایزنی های اقتصادی صورت نمی گیرد؟ و چرا در برخی از کشورها که با ما رابطه دیپلماتی خوبی دارند مانند چین و هند سفیر نداریم.
وی افزود: تاکنون 13 نماینده این طرح استیضاح را امضا کرده اند اما به دلیل این که امضاهای این درخواست استیضاح آخر وقت چهارشنبه گذشته جمع آوری شد هنوز امضاهای آن تکمیل نشده است و ما بقیه امضاهای را فردا - سه شنبه- در مجلس جمع آوری می کنیم.
این عضو فراکسیون ولایی مجلس تاکید کرد: این طرح استیضاح احتمالا فردا تحویل هیات رییسه مجلس شورای اسلامی داده می شود، روال بررسی طرح استیضاح در مجلس به این گونه است که ابتدا این طرح در کمیسیون تخصصی بررسی می شود و پس از بررسی اگر 10 نفر از امضا کنندگان هنوز بر استیضاح اصرار داشته باشند، طرح استیضاح در صحن علنی مجلس مطرح می شود.
حاجی دلیلگانی در پاسخ به این سوال که آیا در کشور پولشویی وجود ندارد، گفت: چرا وجود دارد، اما وزیر امور خارجه به نحوی این مساله را مطرح کردند که باعث سوء استفاده کشورهای دیگر شده است.
وی ادامه داد: دشمنان به دنبال این هستند که مطالبی را از مسوولان ایرانی پیدا کنند و علیه منافع ملی کشور تبلیغ کنند، از این جهت ما از ظریف خواستیم که اسامی افرادی که در کشور پولشویی می کنند را به مجلس ارائه کند، ولی وی هنوز این اسامی را ارائه نکرده است.
این نماینده اصولگرای مجلس دهم همچنین در پاسخ به سوالی در مورد نامه 12 صفحه ای ظریف به دادستان کل کشور درخصوص موضوع پولشویی گفت: ما نامه را ندیده ایم، اگر این نامه در اختیار ما قرار گیرد آن را بررسی می کنیم ولی اگر در اختیار ما قرار داده نشود و از محتوای آن اطلاعی نداشته باشیم، مسیر خود را ادامه می دهیم.

نظرات

  • ۱۳۹۷/۰۹/۰۵ - ۱۵:۰۱
    1 0
    اقای ظریف فرد توانا و شجاعی است و با تهدید شما از میدان بدر نخواهد رفت قوه قضائیه قوه مستقل از قوه مجریه است و خواسته ای را از اقای ظریف خواسته و ایشان هم انجام داده . اگر استیضاح را هم مطرح کنید . شما چند نفر ....مجلس راه بجایی نخواهید برد . این گوی و این میدان.
  • محسن ۱۳۹۷/۰۹/۰۵ - ۱۵:۳۶
    1 0
    نماینده ......چرا بیخود داد وبیداد میکنی؟

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-53492516-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); s