چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۱

پارلمان سودان درصدد افزایش مدت دوره ریاست‌جمهوری

ساعت 24- نمایندگان پارلمان سودان مایل هستند با تغییر قانون اساسی مدت ریاست جمهوری را طولانی‌تر کنند و به این ترتیب، عمر البشیر که از ۲۹ سال پیش در قدرت است، می‌تواند بار دیگر رییس‌جمهوری سودان شود.

اکثریت نمایندگان پارلمان سودان تمایل خود را به ادامه زمامداری عمر البشیر در مقام ریاست‌جمهوری این کشور ابراز کرده‌اند. عمر البشیر که از سال ۱۹۸۹ قدرت را در دست دارد، باید طبق قانون در سال ۲۰۲۰ از ریاست‌جمهوری کناره‌گیری کند.

پیش از این، اصلاح قانون اساسی در سال ۲۰۰۵ به البشیر اجازه داده بود که همچنان در مقام ریاست‌جمهوری باقی بماند و ظاهراً این روند اکنون یک بار دیگر به کمک او آمده است.

ابراهیم احمد عمر، سخنگوی پارلمان سودان اطلاع داد که نامه‌ای به امضای اکثریت نمایندگان پارلمان دریافت کرده که درباره افزایش مدت دوره ریاست‌جمهوری است.

سخنگوی پارلمان به خبرنگاران گفت: نامه‌ای به امضای ۲۹۴ نماینده از ۳۳ حزب دریافت کرده‌ام که این افراد مایل به اصلاح در قانون شرایط ریاست‌جمهوری هستند.

پیش از این حزب کنگره ملی، حزب حاکم در سودان اعلام کرده بود که قصد دارد البشیر را در انتخابات سال ۲۰۲۰ برای ریاست‌جمهوری نامزد کند. این اقدام با قانون اساسی مغایرت دارد. اکنون نمایندگان پارلمان قصد دارند با اصلاح آن، تداوم ریاست‌جمهوری البشیر را امکان‌پذیر کنند.

عمر البشیر پس از بستن قرارداد آشتی با شورشیان جنوب سودان، آخرین بار در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۵ پیروز شد. نیروها و احزاب سیاسی مخالف دولت، این انتخابات را بایکوت کرده بودند.

ایسنا

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-53492516-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); s