دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۹

شرایط معتمدان هیئت‌های اجرایی و ناظران شورای نگهبان تعیین شد

ساعت24 -نمایندگان مجلس شورای اسلامی،شرایط معتمدان هیئت‌های اجرایی و اعضای هیئت‌های نظارت و ناظران شورای نگهبان را تعیین کردند.

 در جلسه علنی روز دوشنبه مجلس و در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، وکلای ملت با اصلاح ماده ۱۹ این طرح با ۱۴۸ رأی موافق، ۱۹ رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع ۲۰۸ نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

بر اساس ماده ۱۹ اصلاح شده؛ ماده (۳۳) قانون به شرح ذیل اصلاح می‌شود:

شرایط معتمدان هیئت‌های اجرایی، اعضای هیأت‌های نظارت و ناظران شورای نگهبان به شرح زیر می‌باشد:

- ایمان و التزام عملی به اسلام و قانون اساسی

- حسن شهرت

- سواد خواندن و نوشتن

- عدم وابستگی به گروه‌های غیرقانونی

- عدم سابقه محکومیت کیفری مؤثری و محرومیت از حقوق اجتماعی

- عدم سابقه محکومیت به تخلفات و جرایم انتخاباتی

در تبصره (۱) این ماده آمده است که هیئت‌های اجرایی اقلیت‌های دینی باید به دین خود پایبند باشند.

بر اساس تبصره (۲) این ماده؛ هیئت‌های اجرایی و وزارت کشور و فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها مکلف هستند در صورت اطلاع از عدم وجود شرایط موضوع بندهای (۴)، (۵) و (۶) این ماده در خصوص اعضای شعب ثبت‌نام و اخذ رأی و بازرسان و نمایندگان وزارت کشور، فرمانداری‌ها و بخشداری‌ها اقدام به تغییر اعضای مزبور نمایند.

به موجب تبصره (۳) این ماده؛ هیچ‌یک از اعضای هیئت‌های اجرایی و ناظران شورای نگهبان و اعضای شعب ثبت‌نام و اخذ رأی نباید با داوطلبان انتخابات با ترتیب ذیل خویشاوندی نسبی یا سببی داشته باشند:

الف- خویشاوندی نسبی: پدر، مادر، فرزند، برادر و خواهر.

ب- خویشاوندی سببی: همسر و پدر، مادر، برادر و خواهر او.

همچنین نمایندگان با ماده (۱۹) مکرر این طرح که ماده (۴۰) قانون انتخابات مجلس را اصلاح کردند.

به موجب این ماده هیئت‌های اجرایی حوزه انتخابیه فرعی و حوزه‌های انتخابیه تابعه فرعی پس از تعیین محل‌های استقرار شعب ثبت‌نام و اخذ رأی برای هر شعبه ثبت‌نام و اخذ رأی، ۵ نفر (و در شعب پرتراکم به تشخیص هیأت اجرایی ۷ نفر) از معتمدین محل که دارای سواد خواندن و نوشتن باشند، انتخاب و به فرماندار یا بخشدار جهت صدور حکم معرفی می‌نمایند.

منبع: مهر

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-53492516-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); s