دوشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۲

هدف روسیه از آمریکا هراسی درایران

خبرگزاری روسی : آمریکا قصد جنگ با ایران را دارد

کاخ

ساعت 24 - خبرگزاری اسپوتنیک زیر نظر نهادهای دولتی و حکومتی روسیه فعالیت می کند . تردیدی نیست که این خبرگزاری روسی در رهبردهای خبری – تحلیلی خود از استراتژیست های روسی کمک می گیرد ودرارایه تصویری تازه از روسیه به کشورهای گوناگون از جمله ایران نقش غیر قابل انکاری دارد. اسپوتنیک که به زبان فارسی نیز خبر تولید و تحلیل تهیه می کند حالا روی این خط خبری- تحلیلی کار می کند که آمریکا و ایران در نزدیکی یک جنگ قرار دارند و مقصر پدیدار شدن این وضعیت نیز آمریکایی ها هستند.

آمریکا هراسی درتولید اخبار فارسی خبرگزاری روسی اسپوتنیک  به یک عنصر اصلی تبدیل شده است. هدف روس ها چیست؟ آیا واقعا قصددارند مقامهای ایرانی را آماده سازند تا بدانند که تهدید جنگ وجوددارد و غافلگیر نشوند؟ یک هدف دیگر می تواند این باشد که ایران از هراس آمریکا بیش از پیش به روسیه متکی شود. البته خبر و تحلیل دقیقی دراین باره وجود ندارد. آمریکا ستیزان ایرانی در باوردارند روسیه دوست ایران است و باید دربرابرهر یورش  احتمالی نظامی  سیاسی و اجتماعی آمریکایی باید از توانایی های روسیه استفاده شود. گروه دیگری در ایران اما باوردارند روس ها ایران را از آمریکا می ترسانند و به صورت مرموزی به این سو می کشانند که مجادله با آمریکا را تشدید کنند تا سلاح بیشتری به ایران فروشند و ایران را از بازار بلندمدت نفت وگاز دور سازند. اسپوتنیک همین امروز دوشنبه 26 فروردین گزارشی تهیه و منشر کرده و ادعادارد آمریکا قصد جنگ با ایران را دارد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از شبکه تلویزیونی «ای بی سی»، تصمیم دولت آمریکا در خصوص وارد کردن سپاه پاسداران در لیست سازمان های تروریستی خارجی را می توان به عنوان بخشی از آماده سازی پایگاه حقوقی برای کاربرد نیروی نظامی علیه ایران و همچنین عراق و سوریه تلقی کرد.کارشناسان آمریکایی در رابطه با این موضوع به اظهار نظر پرداختند. جیسون بلازاکیس که طی سال های 2018-2008 در وزارت خارجه آمریکا مشغول کار بود گفت:«هر چند وارد کردن سپاه پاسداران در لیست سازمان های تروریستی خارجی بخودی خود اختیاراتی برای هرگونه اقدامی ایجاد نمی کند، اما می تواند بهانه مکملی بدست واشنگتن بدهد تا کاربرد نیروی نظامی علیه ایران را توجیه کند." ایالات متحده می خواهد خط ارتباطی مشخص تری بین تهران و شبکه تروریستی «القاعده» (سازمان تروریستی ممنوعه در روسیه)ترسیم کند. دولت ترامپ خواهان انجام این کار است و سعی می کند کلیشه ارتباط بین ایران و القاعده را خلق کند.تسا بریجمن معاون سابق مشاور حقوقی در شورای امنیت ملی کاخ سفید در این خصوص گفت:«دولت ترامپ آشکارا در حال «پردازش» افکارعمومی و قانع کردن مردم  به این امر است که اجازه کاربرد نیروی نظامی علیه تروریست ها به تاریخ 2001  شامل حال ایران نیز می شود.

قطعنامه مصوبه در کنگره در سال 2001، گسترش قانون کاربرد نیروی نظامی علیه تروریست هایی که مسئول عملیات ترویستی در 11 سپتامبر در نیویورک شناخته شدند را دربرمی گیرد. این قطعنامه شامل حال کشورهایی نیز می شود که از تروریست ها حمایت کرده اند. هم اکنون وزارت خارجه  آمریکا وارد کردن سپاه در لیست نامبرده را به این بهانه که ایران به مأموران «القاعده» اجازه اقامت در ایران را می دهد توجیه می کند که از آنجا آنهامی توانند شبه نظامی و پول به آسیای جنوبی و سوریه اعزام کنند.دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا روز 8 آوریل اعلام کرد که واشنگتن، سپاه را یک سازمان تروریستی خارجی در نظر گرفته است.هدف ترامپ درباره تروریستی نامیدن سپاه را می‌توان از زوایای گوناگون بررسی کرد.از یکسو این کار ادای دین به اسرائیل است که به مبارزه انتخاباتی ترامپ در سال 2016 کمک کرد و از سوی دیگر راه‌حلی برای ساکت کردن دیدگاه‌هایی در داخل آمریکا است که نه‌تنها ایران را حامی تروریسم نمی‌دانند بلکه آن را کشوری می‌شناسند که می‌خواهد سیاستی مستقل از آمریکا دنبال کند.آمریکا در سال‌های گذشته ذهن مردم خود را درگیر فرضیه ارتباط ایران با تروریسم کرده و اکنون این فرصت برای تحکیم این تصورات است. بنابراین با شناسایی سپاه به‌عنوان سازمان تروریستی، امیدوارند بتوانند افکار عمومی را قانع کنند که ایران یک کشور حامی تروریسم است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-53492516-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); s