دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱:۳۴

جهانگیری:

ترامپ با تهدید خود اوج ناآشنایی خود با تاریخ ایران را نشان داد

ساعت 24- معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به توییت تهدیدآمیز اخیر ترامپ نسبت به ایران، گفت: ترامپ متاسفانه اوج ناآشنایی خود با تاریخ ایران را نشان داد.

اسحاق جهانگیری در آیین افتتاح موزه ملی ورزش در محل کمیته ملی المپیک افزود: مقامات آمریکایی باید یک دوره تاریخ ایران را مرور کنند تا بدانند این کشور جایگاهش در طول تاریخ دنیا چه بوده است و به نفع آنها نیست که با ما وارد جنگ شوند.

وی گفت: ما در شرایط ویژه‌ای قرار گرفته ایم و آمریکایی ها از سه سال گذشته فشارهای زیادی را بر ملت ما تحمیل کردند و هر روز بر دامنه آن می افزایند. آنان خیلی از کارهایی که باید به صورت روتین انجام می دادند را به شکلی جلوه دادند که گویا اقدام ویژه ای انجام داده اند که نمونه اش همین ورود ناو آبراهام لینکلن به خلیج فارس بوده است.
معاون اول رئیس جمهوری تاکید کرد: برنامه ای که آنان می گویند برای جلوگیری از صادرات نفت ایران دارند را طوری جلوه دادند که گویی قرار است اتفاق ویژه ای بیفتد. در حالی که رهبری هم بارها تاکید کردند که جنگ نخواهد شد و آمریکایی ها هم به نفع شان نیست که وارد جنگ نشوند. پس ان شاءالله جنگ نخواهد شد.
وی با اشاره به تناقض گویی های مقامات آمریکایی نسبت به ایران، اظهار داشت: ترامپ خودش گفته است که ما با این تناقض گویی ها می خواهیم کاری کنیم که در داخل ایران کسی متوجه نشود ما می خواهیم چکار کنیم.
جهانگیری با تاکید بر اینکه مدیران نباید توجهی به اظهار نظرهای مختلف آمریکایی ها کنند، تصریح کرد: اگر قرار باشد ما هر روز به حرف آمریکایی ها گوش کنیم و ببینیم آنها چه می کنند دیگر نمی شود گامی برای توسعه کشور پرداخت پس همه مسئولان خودشان را از این فضا دور کنند و کارشان را انجام دهند.
وی اظهار داشت: البته بخشی از این فشارها روانی است و بخشی از آن واقعی است که هدف اصلی آنها این است که با این فشارها ملت ایران را وادار به عکس العمل هایی که دنبال آن هستند، بکنند.
وی با بیان اینکه در شرایط فعلی ضرورت دوم این است که همه کشورمان یکپارچه قلمداد شود، اظهار داشت: هیچ رکنی از نظام نباید در شرایط فعلی حتی اگر قبول ندارد، یک رکن دیگر را تضعیف کند و مورد سوالات حاشیه ای قرار دهد و از صحنه خارج کند. مخصوصاً دولتی که مسئول اداره امور کشور است.
معاون اول رئیس جمهوری تاکید کرد: تضعیف دولت و آسیب زدن به آن در هیچ مقطعی کار عاقلانه ای نیست و مخصوصا در شرایط فعلی که این دولت می خواهد در برابر چنین گرفتاریهایی که یک عده در پی نواختن تبل جنگ هستند و عده ای دیگر به فکر چیزهای دیگر هستند، کشور را اداره کند.
جهانگیری با بیان اینکه ضرورت سوم در حال حاضر بازسازی و احیای سرمایه اجتماعی و امید مردم به آینده است، تاکید کرد: آمریکایی ها بسیار می کوشند که مردم ایران نسبت به خودشان و آینده شان ناامید شوند و بگویند هیچ آینده‌ای در این کشور وجود ندارد اما نخبگان کشور و سرمایه های نمادین آن و نیز همه کسانی که حرفشان در مردم تاثیر دارد، برایشان هیچ رسالتی مهمتر از این نیست که نسبت به بالا بردن سرمایه اجتماعی و امید مردم به آینده تلاش کنند.
وی گفت: ضرورت چهارم این است که ما فضای بین المللی را به گونه ای مدیریت کنیم که همانطور که آمریکایی ها تاکنون در همه مواضع شان در سالها و ماههای اخیر علیه ایران، تنها و منزوی بودند و حداکثر دو کشور در منطقه و رژیم صهیونیستی از آنان حمایت می کرد، این انزوا همچنان برای آمریکا بماند و فضای بین‌المللی مدافع مواضع و حرکت‌های ایران باشد و کشور را با سربلندی از این پیچ تند و مقداری خطرناک، عبور دهیم.

* توجه به موزه و تقویت فرهنگ آن، توجه به حافظه تاریخی یک ملت است
معاون اول رئیس جمهوری همچنین در مورد اهمیت افتتاح موزه ملی ورزش گفت: ما می توانیم اشیاء تاریخی مان را رها کنیم یا آن را در جایی حفظ کنیم تا هم حافظه تاریخی حفظ شود و هم محققین از آن استفاده کنند. موضوع ورزش هم از این مسئله دور نیست و نیازمند نگهداری اشیا تاریخی ورزشی مان در محلی به شکل موزه هستیم.
جهانگیری تاکید کرد: مسئله ورزش از جهات مختلف مهم است، هم از این نظر که مربوط به اخلاق پهلوانی است هم اینکه ورزش موضوعی است که مانند سایر موارد بر همه شئونات کشور تاثیر می‌گذارد. ورزش در تولید سرمایه اجتماعی برای ما بسیار مفید است و به افزایش ظرفیت اجتماعی ما منجر می‌شود.
معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ورزشکاران به ویژه برای جوانان، یکی از گروههای مرجع هستند، اظهار داشت: این گروه هم در کنار سایر گروهها مانند هنرمندان یا دانشگاهیان از گروههای مرجع هستند و بسیاری از مردم جامعه به آنان اعتماد دارند.
جهانگیری با بیان اینکه امروز کشورها در زمینه های مختلف با یکدیگر روبه‌ رو می‌شوند، افزود: باید کاری کنیم که تیمهای ملی و کشورمان در دنیا به موفقیت برسند.

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-53492516-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); s