سه‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۵

ترامپ: کره شمالی ۵ سایت هسته‌ای دارد؛ اما کیم در مذاکرات می‌خواست تنها یک یا دو سایت را نابود کند

ساعت24 -دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا اعلام کرد کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در مذاکرات هانوی می‌خواست تنها یک یا دو سایت خود را نابود کند در حالی که بر اساس اطلاعات من، این کشور دارای پنج سایت هسته‌ای است. ترامپ در کنفرانس خبری بعد از نشست هانوی گفته بود کره شمالی خواستار حذف همه تحریم‌ها در ازای انحلال بخشی از تاسیسات هسته‌ای شده بود به همین دلیل توافق را امضا نکردیم.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا اعلام کرد کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در مذاکرات هانوی می‌خواست تنها یک یا دو سایت خود را نابود کند در حالی که بر اساس اطلاعات من، این کشور دارای پنج سایت هسته‌ای است.

یونهاپ روز سه شنبه نوشت ترامپ در گفتگو با رسانه‌های آمریکا اعلام کرده است در آن نشست من به کیم گفتم که شما برای توافق آمادگی ندارید، زیرا شما به دنبال نابودی یک یا دو سایت هستید در حالی که شما پنج سایت دارید.

وی ادامه داد: این اصلا خوب نیست کیم باید هر ۵ سایت را نابود کند نه فقط یک یا دو سایت.

دومین نشست سران میان کیم جونگ اون و دونالد ترامپ، رهبران کره شمالی و آمریکا ۸ و ۹ اسفند ۹۷ در هانوی پایتخت ویتنام برگزار شد، اما این نشست به دلیل زیاده خواهی‌های دونالد ترامپ در برابر درخواست‌های منطقی کیم، شکست خورد و ترامپ نشست را نیمه کاره رها کرد.

ترامپ در کنفرانس خبری بعد از این نشست گفته بود کره شمالی خواستار حذف همه تحریم‌ها در ازای انحلال بخشی از تاسیسات هسته‌ای شده بود به همین دلیل توافق را امضا نکردیم.

اما 'ری یونگ هو' وزیر خارجه کره شمالی در مورد شکست این مذاکرات گفته بود ما در نشست سران فقط خواهان لغو تعدادی از تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد بودیم که در اقتصاد کشور و زندگی مردم اختلال ایجاد کرده اند و در مقابل، از بین بردن کامل تاسیسات هسته‌ای نیونگ بیون را پیشنهاد کردیم، اما ترامپ آن را نپذیرفت.

رهبران دو کشور پیش از این در خرداد ۹۷ در سنگاپور با یکدیگر دیدار کرده بودند نتیجه این نشست، توافقی مبهم در زمینه عاری سازی هسته‌ای شبه جزیره کره بود.

از آن زمان تاکنون با وجود آنکه کره شمالی یکی از سایت‌های هسته‌ای خود را نابود و از آزمایش هسته‌ای خودداری کرده، آمریکا تنها به توقف رزمایش‌های مشترک با کره جنوبی اکتفا کرده است.

ترامپ در ادامه سخنان خود در گفتگو با رسانه‌های آمریکایی گفته بود که با این حال کره شمالی در یک سال گذشته هیچ گونه موشک بالستیکی را آزمایش نکرده است.

کره شمالی در عین حال چند مدت پیش دو موشک جدید کوتاه برد آزمایش کرد که کارشناسان معتقد هستند این کار با هدف وادار کردن واشنگتن به انعطاف بیشتر در مذاکرات با کره شمالی بوده است.

منبع: فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-53492516-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); s