شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۸

رییس قوه قضاییه: دیوان محاسبات چشم بینای مجلس و مردم است

ساعت24 - رییس قوه قضاییه در دیدار رییس، دادستان و کلیه مقامات دیوان محاسبات تاکید کرد: این دیوان چشم بینای مجلس و مردم است.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دیوان محاسبات، حجت الاسلام «سیدابراهیم رئیسی» امروز- شنبه- در این دیدار ولادت امام حسن (ع) را تبریک گفت و با آرزوی قبولی طاعات و عبادات، از رئیس کل، دادستان و کلیه مقامات دیوان محاسبات کشور که مسئولیت خطیر نظارت را برعهده دارند، تشکر کرد و ابراز امیدواری کرد که در اعتمادآفرینی در جامعه موفق باشند.

رئیس قوه قضائیه افزود: در قانون اساسی نقش بسیار مهم نظارت بر بیت المال بر عهده دیوان محاسبات کشور نهاده شده است و این نهاد چشم بینای مجلس شورای اسلامی و مردم است. وظیفه شما این است که در جامعه اعتمادآفرینی کرده و انضباط مالی را برقرار نمائید.

حجت الاسلام رئیسی، عادل آذر را شخصیت علمی و حرفه‌ای دانست که حضور وی در دیوان محاسبات کشور برای کسب اعتماد عمومی و استقرار انضباط مالی فرصت مغتنمی است.

وی تاکید کرد: باید قانون را محترم شمرد و از آنجایی که در قانون اساسی دیوان محاسبات کشور نقش نظارتی دارد، باید قوه قضائیه نیز در جهت پیشبرد مأموریت‌ها و وظایف دیوان محاسبات کشور با آن همکاری لازم را داشته باشد و چنین تعاملی البته نافی استقلال قوا نیست.

رئیس قوه قضائیه با تاکید بر اینکه باید به ساز وکارها احترام گذاشت، اظهار داشت: حسابرسی دستگاه‌ها نوعی ساز وکار قانونی است که موجب کشف نارسایی‌ها می‌شود و چنانچه بخواهیم در مسیر قانون حرکت کنیم باید این حسابرسی‌ها را محترم بشماریم.

وی با اشاره به اشتراکات کاری قوه قضائیه و دیوان محاسبات کشور، تعامل تنگاتنگ این دو نهاد را موجب افزایش اعتماد عمومی در جامعه دانست. اگرچه سنگینی وظایف محوله بر قوه قضائیه را بسیار بالاتر از بودجه اختصاص یافته و عده و عُده این قوه برشمرد.

«عادل آذر» رئیس کل دیوان محاسبات کشور نیز در این دیدار ضمن تبریک انتصاب حجت الاسلام و المسلمین رئیسی به ریاست قوه قضائیه، این انتصاب را از سوی مقام معظم رهبری بسیار شایسته خواند و افزود: انتصاب حضرتعالی از درون قوه قضائیه به ریاست این قوه به دلیل شناخت از درون قوه و همچنین از دستگاه‌های اجرایی کشور بسیار شایسته بوده و موجب امیدآفرینی شده است.

وی در خصوص جایگاه و کارکرد قوه قضائیه گفت: قوه قضائیه در احکام برنامه ششم و دیگر قوانین، مأموریت‌ها و مسئولیت‌های زیادی بر عهده دارد و به جهت حجم کار و برنامه تحول در قوه قضائیه بودجه اختصاص یافته تأمین کننده این مأموریت‌ها و برنامه‌ها نیست.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور بیان کرد: پیشنهاد دیوان محاسبات کشور اولویت بندی امور و افزایش تعامل با دیوان محاسبات کشور جهت ارائه راهکارها است. واضح است که عدم تناسب احکام و تکالیف با بودجه اختصاص یافته، تفریغ بودجه قوه قضائیه را با رویکرد عملکردی دچار چالش خواهد کرد.

آذر، درخصوص بودجه ریزی بر مبنای عملکرد نیز خاطرنشان کرد: رویکرد کلی کشور استقرار بودجه ریزی بر مبنای عملکرد می‌باشد، لذا دیوان محاسبات کشور آمادگی دارد که تمام امکانات و دانش خود را جهت استقرار این نوع بودجه ریزی در اختیار قوه قضائیه قرار دهد.

وی همچنین پیشنهاد داد که کارگروه تعاملی مشترکی از قوه قضائیه و دیوان محاسبات شکل گیرد.

*در زمینه‌های حسابرسی و اعلام جرایم به قوه قضائیه، همکاری داریم

رئیس کل دیوان محاسبات کشور ارتباط و تعامل این سازمان با قوه قضائیه را خوب خواند و افزود: در دو زمینه حسابرسی و همچنین اعلام جرایم به قوه قضائیه همکاری داریم و این تعاملات به خوبی پیش می‌رود.

«فیاض شجاعی» دادستان دیوان محاسبات کشور نیز در این دیدار با تبریک انتصاب حجت الاسلام رئیسی گفت: دیوان محاسبات کشور به عنوان یک مرجع فراقوه ای، بازوی نظارتی مجلس شورای اسلامی و همچنین قوه قضائیه محسوب می‌شود. به همین دلیل ارتباط تنگاتنگی بین دیوان محاسبات و این قوه وجود دارد.

شجاعی در ادامه بخشی از دغدغه‌های دیوان محاسبات کشور در خصوص پرونده‌های مطروحه له یا علیه دولت و بیت المال را در مراجع قضائی تشریح کرد.

در ادامه این دیدار، عبداللهی حاکم شرع دیوان محاسبات کشور نیز ضمن تبریک انتصاب حجت الاسلام رئیسی، به رویکردها و عملکرد متفاوت دیوان محاسبات در این دوره اشاره کرد و تاکید کرد: تمام اعضای دیوان محاسبات کشور حرفه‌ای و به دور از شائبه‌های سیاسی فعالیت می‌کنند.

همچنین رازقندی، ممبینی، عزیزی رؤسای هیأت‌های مستشاری و داودی معاون فنی و حسابرسی امور عمومی و اجتماعی دیوان محاسبات کشور بطور جداگانه انتصاب حجت الاسلام رئیسی به عنوان رئیس قوه قضائیه را تبریک گفتند.

در پایان، از ریاست قوه قضائیه برای حضور در دیوان محاسبات و برگزاری نشست با کارکنان دعوت بعمل آمد که با استقبال وی روبرو شد و دستور لازم را برای برگزاری این دیدار صادر کرد.

منبع: خبرآنلاین

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-53492516-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); s