یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۲

بن سلمان: دنبال جنگ در منطقه نیستیم؛ مشکل در تهران است

ساعت24 -ولی‌عهد سعودی در مصاحبه‌ای با روزنامه الشرق الاوسط، ایران را به «ارتکاب حملات تروریستی» متهم کرد و با بیان اینکه «عربستان دنبال جنگ در منطقه نیست»، گفت «در برخورد با هر تهدیدی علیه منافع حیاتی‌مان تردید نمی‌کنیم».

 «محمد بن سلمان آل سعود» ولی‌عهد و وزیر دفاع سعودی، در مصاحبه‌ای با روزنامه الشرق الاوسط که امروز یکشنبه منتشر شد، اعلام کرد که کشورش به دنبال جنگ در منطقه نیست اما «ایران است که وضعیت را در منطقه تشدید می‌کند» و دست به اقدامات تروریستی می‌زند. 

بن سلمان بدون ارائه شاهدی برای مدعای خود، ایران را متهم به حمله به دو نفتکش در دریای عمان کرد و گفت،‌ حمله به نفتکش‌ها در خلیج (فارس) و هدف گرفتن تأسیسات نفتی و فرودگاه أبها در عربستان سعودی، بر خواست ریاض از جامعه بین‌الملل تأکید می‌کند تا موضعی قاطع علیه ایران اتخاذ شود. 

ولی‌عهد سعودی که این روزها شاهد حضور ارتش یمن در مناطق جنوبی عربستان سعودی است، مدعی شد که ریاض از تلاش‌ها برای حل سیاسی بحران یمن حمایت کرده اما «حوثی‌ها هستند که برنامه‌های ایران را بر منافع یمن ترجیح داده» و حل سیاسی را قبول نکرده‌اند. این سخن ولی‌عهد سعودی یک روز بعد از آن اعلام شد که محمد علی الحوثی عضو شورای سیاسی انصارالله یمن اعلام کرد، صنعاء آماده مذاکره برای صلح عادلانه است. 

ولی‌عهد سعودی مدعی شد، جنگ کشورش علیه یمن فقط برای «آزادی یمن از شبه‌نظامیان ایران نیست» بلکه برای «تحقق رفاه و ثبات و شکوفایی برای همه مردم یمن» است. این سخن وزیر دفاع سعودی در حالی است که تابستان گذشته روزنامه واشنگتن‌پست (سوم آگوست-12 مرداد 97) فاش کرد که تعداد قربانیان جنگ یمن از پنجاه هزار نفر فراتر رفته است.

این مقام سعودی، «روابط سعودی آمریکایی»‌ را «عامل اساسی در تحقق امنیت در منطقه و ثبات آن» دانست و گفت که این روابط متأثر از «تبلیغات رسانه‌ای یا مواضع این و آن» نمی‌شود. 

بن سلمان به پرونده قتل جمال خاشقچی هم پرداخت و خواستار «توقف بهره‌برداری سیاسی» از آن شد هر چند که آن را «جنایتی خیلی دردناک» توصیف کرد و مدعی شد کشورش برای اجرای عدالت و بازخواست کامل [مرتکبان آن] تلاش می‌کند.

در بخش اقتصادی مصاحبه، ولی‌عهد سعودی از تعهدش و ادامه تلاشش برای «طرح اولیه سهام شرکت آرامکو طبق شرایط و زمان مناسب» خبر داد و گفت «مشخص کردن مکان طرح آن هنوز زود است». او مدعی شد که «طرح 2030 از مرحله برنامه‌ریزی و طراحی، در همه حوزه‌ها، وارد مرحله اجرا شده است». بن سلمان خود را رهبر مردم کشورش برای تغییر توصیف کرد و گفت به این امر افتخار می‌کند.

منبع: فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-53492516-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); s