جمعه ۲۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۷

آمریکا دوباره به پر و بال چین پیچید

آمریکا و چین

ساعت24 - کاخ سفید اعلام کرد تعرفه ۲۵ درصدی که بر روی ۱۱۰ قلم کالای چینی اعمال کرده است را از ماه جاری میلادی لغو می کند.

کاخ سفید اعلام کرد تعرفه ۲۵ درصدی که بر روی ۱۱۰ قلم کالای چینی اعمال کرده است را از ماه جاری میلادی لغو می کند.

تارنمای یی سی چین روز جمعه گزارش کرد تعرفه هایی که دولت آمریکا می گوید از این ماه لغو می شود از روز ششم جولای سال ۲۰۱۸ (۱۵ تیر ۱۳۹۷) بر روی اقلام چینی اعمال شده بود.

بر اساس این گزارش، تاریخ لغو این تعرفه ها که بسیاری از محصولات و تجهیزات پزشکی از جمله اقلام مورد استفاده برای درمان سرطان را شامل می شود از ۹ جولای ۲۰۱۹ (۱۸ تیر سال ۱۳۹۸) به مدت یک سال است.

این تصمیم در شرایطی اعلام می شود که قرار است هیات هایی از دو کشور در روزهای آینده با یکدیگر برای رسیدن به توافق نهایی تجاری گفت و گو کنند.

دولت چین به آمریکا اعلام کرده است اگر به دنبال توافق نهایی است باید تعرفه ۲۵ درصدی روی ۲۵۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی را لغو کند اما واشنگتن تاکنون تصمیمی در این مورد نگرفته است.

از آغاز مذاکرات تجاری چین و آمریکا از فوریه سال ۲۰۱۸ (بهمن ۹۶) به این سو، دو کشور در ۱۱ نشست دو جانبه درباره اکثر مسایل مورد اختلاف به توافق رسیدند اما مذاکرات بارها به خاطر عهدشکنی آمریکا دچار فراز و نشیب شد.

ماه مارس سال ۲۰۱۸ (اسفند ۹۶) یعنی یک ماه پس از آغاز مذاکرات تجاری دو کشور، دولت آمریکا گزارش بازرسی ۳۰۱ علیه کالاهای چینی را منتشر و اعلام کرد ۲۵ درصد بر تعرفه گمرکی ۵۰ میلیارد کالای چینی می افزاید.

بر اساس این گزارش در ماه مه ۲۰۱۸ (اردیبهشت ۹۷)، یعنی فقط ۱۰ روز پس از صدور بیانیه مشترک دو کشور مبنی بر عدم جنگ تجاری، دولت آمریکا بر خلاف این توافق، ادامه اجرای افزایش تعرفه گمرکی بر کالاهای چینی را اعلام کرد.

در ماه مه سال ۲۰۱۹ (اردیبهشت ۹۸) آمریکا غیرمسئولانه چین را به «عقب نشینی از موضع پیشین» متهم و اعلام کرد تعرفه گمرکی بر ۲۰۰ میلیارد دلار کالای چینی را که قبلاً به ۱۰ درصد ارتقاء داده بود، به ۲۵ درصد افزایش می دهد و مراحل افزایش تعرفه گمرکی ۳۰۰ میلیارد کالای چینی باقی مانده را آغاز می کند.

چین نیز در واکنش به این اقدامات تعرفه ای آمریکا تا کنون بر روی ۱۲۰ میلیارد دلار از کالاهای آمریکا تعرفه اعمال کرده است.

منبع:ایرنا

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-53492516-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); s