سه‌شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۷

آمریکا 28 شرکت چین را تحریم کرد/ دلیل: آزار مسلمانان اویغور

ساعت24-مایک پومپئو در سفر هفته قبل خود به واتیکان در یک کنفرانس مطبوعاتی ادعا کرد که دولت چین از شهروندان خود می‌خواهد دولت را ستایش کنند، نه خدا را!

وزارت بازرگانی آمریکا از تحریم 28 سازمان و شرکت مستقر در چین به دلیل آزار اقلیت مسلمان "اویغورها' در استان "شین‌جیانگ" این کشور خبر داد.

به گزارش  "خبرگزاری فرانسه"، بسیاری از سازمان‌های حقوق بشری، چین را به بازداشت گروه زیادی از مسلمان در اردوگاه‌های کار اجباری محکوم می‌کنند.

ادعایی که چین آن را در ماه‌های قبل مکررا رد و اعلام کرده است که این افراد "حامیان گروه‌های افراطی" هستند و که دوران "کارآموزی و آموزش حرفه‌ای" خود را می‌گذارند.

گروه‌های حقوق بشری می‌گویند بیش از یک میلیون  مسلمان "اویغور" و دیگر گروه‌های مسلمان در استان شین‌جیانگ چین در اردوگاه کار اجباری بازداشت هستند/ خبرگزاری فرانسه

شرکت‌های تحریمی از این پس در فهرستی قرار می‌گیرند که امکان خرید محصولات از آمریکا را بدون مجوز مخصوص از واشنگتن ندارند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه این تحریم‌ها در تنش جنگ تجاری چین و آمریکا قوت می‌گیرد.

 ۲۸ سازمان و شرکت چینی شامل شرکت‌های فناورانه و دولتی هستند که در ساخت تجهیزات نظارتی تخصص دارند. آنها برای "شنود" اقلیت‌های مسلمان "اویغور"، "قزاق" و دیگر گروه‌های مسلمان تجهیزاتی را ساخته و در اختیار نهادهای حکومتی چین قرار می‌دهند.

این اولین باری نیست که نهادهای ذی‌صلاح تجاری آمریکا شرکت‌های چینی را تحریم می‌کنند.

در ماه "می" دولت ترامپ غول بزرگ ارتباطی "هووای" چین را به دلیل ترس امنیتی به لیست تحریمی‌های خود اضافه کرد.

سازمان امنیت عمومی استان شین‌جیانگ و ۱۹ سازمان کوچکتر دولتی در این فهرست قرار دارند.

"هیک ویژن" یکی از شرکت‌های تحریم شده توسط آمریکا/ این شرکت در ساخت تجهیزات نظارتی تخصص دارد/ عکس: بی‌بی‌سی

چین در سال‌های اخیر عملیات امنیتی گسترده‌ای را در استان شین‌جیانگ در غرب این کشور  علیه اقلیت مسلمان آغاز کرده است.

گروه‌های حقوق بشری اعلام کرده‌اند: چین مسلمانان اویغور و دیگر گروه‌های مسلمان را در بازداشتگاه کار اجباری نگه داشته است. براساس ادعای این سازمان‌ها، در این اردوگاه‌ها آنها مجبور به انکار اسلام، صحبت به زبان "چینی" و اطاعت از آموزه‌های دولت کمونیستی هستند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از واشنگتن نوشت: این اقدام چین یادآور اردوگاه‌های آلمان نازی است.

اما چین می‌گوید آنها در "مراکز آموزش حرفه‌ای" شرکت می‌کنند. آنها مهارت شغلی دیده و با جامعه چینی ادغام شود.

بی‌بی‌سی از کمپی بازدید کرده که در آن تفکر ایغورها تغییر می‌کند/ عکس: بی‌بی‌سی

آمریکا و بسیاری از کشورهای دیگر "شنود صوتی" توسط سازمان‌های چینی در استان "شین‌جیانگ" را محکوم کرده‌اند.

مایک پومپئو در سفر هفته قبل خود به واتیکان در یک کنفرانس مطبوعاتی ادعا کرد: دولت چین از شهروندان خود می‌خواهد دولت را ستایش کنند، نه خدا را!

در ماه ژوئیه  بیش از 20 کشور در شورای حقوق بشر سازمان ملل نامه‌ای مشترک را با انتقاد از رفتار چین با اویغورها و سایر مسلمانان امضا کردند.

"جان سولیوان" دیپلمات رده ارشد آمریکا در مجمع عمومی ماه گذشته سازمان ملل اقدامات چین در خصوص ایغورها را "سرکوبی وحشتناک" خواند و آن را سرزنش کرد.

وی افزود: این کمپ‌ها حرکتی سیستماتیک برای توقف آزادی‌های مذهبی در چین است.

سالیوان گفت: چین مانع نماز و قرآن خواندن مسلمانان شین‌جیانگ شده و تعداد زیادی از مساجد را تخریب کرده است.

اویغورها  قومی مسلمان هستند. آنها حدود 45 درصد از جمعیت منطقه "شین‌جیانگ" را تشکیل می‌دهند. 40 درصد جمعیت منطقه نیز چینی‌های قبیله "هان "هستند

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-53492516-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); s