پنجشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۳

هشت ایرانی در ترکیه به اتهام کلاهبرداری دستگیرشدند

کلاهبرداری 100 میلیون دلاری از ایرانیان درترکیه

کلاه بردار

ساعت 24 - پلیس ترکیه هشت ایرانی را به اتهام کلاهبرداری از طریق شرکت هرمی در شهر استانبول بازداشت کرد. دو تن از این افراد تابعیت ترکیه را دارند.این افراد متهم به کلاهبرداری بالغ بر ۱۰۰ میلیون دلار از ۶۰ نفر هستند. این هشت ایرانی با تاسیس یک شرکت با نام "انرژی کیهانی" و پرداخت پول به سرمایه‌گذاران طی سه یا چهار ماه، جلب اعتماد کرده‌ بودند.

بیش‌تر فریب‌خوردگان ایرانی بوده‌اند.به گزارش خبرگزاری دولتی آناتولی، این شبکه هرمی در ابتدا در آنتالیا فعالیت می کرده اما از سال میلادی گذشته در استانبول کارش را ادامه داده است. این افراد با سپری شدن زمان و کسب اعتماد سرمایه‌گذاران به ناگهان شماره تلفن‌هایشان را تغییر داده و ناپدید می‌شدند.سی‌ان‌ان ترک گزارش کرده که این اطلاعات را راننده آنها فاش کرده است. این فرد چند ماه برای این شرکت کار می‌کرده است. صاحب شرکت "انرژی کیهانی" فردی ثروتمند بوده و به همراه چهار فرزندش فعالیت می‌کرده است.به بعضی از مشتریان این شرکت وعده سرمایه‌گذاری در زمینه ارزهای دیجیتال مانند بیت‌کوین در کشورهای دیگری نظیر دوبی، مالزی، اوکراین و شیلی داده شده بود.پس از بررسی این پرونده، نیروهای امنیتی ترکیه روز گذشته (سه‌شنبه ۴ فوریه) به چند ویلا و واحد مسکونی در ۵ نقطه وارد شدند. در این تفتیش علاوه بر بازداشت متهمان، مقادیری پول خارجی جعلی کشف و ضبط شده است.

ایرانیان در ترکیه

درسالهای تازه سپری شده ایرانی ها زندگی و کار در شهرهای ترکیه را دردستور کار قرارداده و برای مهاجرت این کشوررا انتخاب کرده اند یک گزارش نشان می دهد  یکی از منطقه های شهر استانبول  به یکی از نقاط تجمع ایرانی‌ها در استانبول تبدیل شده است و بنگاه‌های معاملات ملکی زیادی در آن به ارائه خدمات اجاره و فروش به ایرانی هایی مشغول هستند که برای زندگی و کار به ترکیه آمده اند یا در پی کسب شهروندی این کشور از طریق خرید ملک هستند. کله پزی، جگرکی، بنگاه املاک، نمایندگی بیمه، ماشین‌فروشی و آرایشگاهای ایرانی از جمله تابلوهایی هستند که در خیابان‌های این محل به زبان فارسی خودنمایی می‌کنند.یحیی بالگون که مدیر یکی از شرکت های فروش املاک در اسنیورت است، می گوید تعداد مشتری های ایرانی به قدری زیاد شده که بسیاری از همکاران او کارمند ایرانی استخدام کرده اند.آقای بالگون گفت: " پیش از بروز بحران اقتصادی در ایران عمده مشتری های خارجی ما عرب بودند. وقتی از بنگاهی ها می پرسیدی کشورهای عرب مثل عراق، عربستان و قطر را نام می بردند. اما اگر الان سری به بنگاه های مسکن در این منطقه بزنید می بینید که ۶۰ تا ۷۰ درصدشان کارمند ایرانی دارند چون مشتری ایرانی زیاد شده است."

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-53492516-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); s