پنجشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۷

جزئیات بازداشت سه دانشجوی دانشگاه تهران | بازداشت «بهاره هدایت» به حراست دانشگاه ربطی دارد؟

ساعت 24-رئیس حراست دانشگاه تهران توضیحاتی درباره بازداشت ۳ دانشجوی این دانشگاه ارایه کرد.

 در روزهای گذشته خبر بازداشت ۳ دانشجوی دانشگاه تهران بازتاب‌های زیادی به همراه داشت.

بازداشت «بهاره هدایت»، دانشجوی علوم سیاسی دانشگاه تهران در ساختمان حراست دانشگاه تهران در روزهای گذشته، مورد بحث و انتقادهای زیادی از سوی افکار عمومی واقع شد. بر اساس اخبار اعلام شده در شبکه‌های اجتماعی ظاهرا بهاره هدایت به دفتر حراست دانشگاه تهران فراخوانده می‌شود، اما بعد از حضور در این دفتر دیگر خبری از او در دسترس نبوده تا اینکه یک روز بعد، خبر بازداشتش را تلفنی به اعضای خانواده‌اش اعلام می‌کند.

واکنش‌ها به عملکرد حراست دانشگاه تهران در این اتفاق آنقدر شدت گرفت که دیروز رییس حراست دانشگاه تهران درباره آن توضیحاتی ارایه کرد. اسماعیل سلیمانی که با ایلنا به گفت‌وگو نشسته، درباره جزییات بازداشت «بهاره هدایت» گفته است: «پلیس امنیت دو، سه مرتبه به خانم بهاره هدایت برای مراجعه، ابلاغ کرده بود و حتی با او هم صحبت‌هایی داشت و در واقع او در جریان مساله بوده است. طوری که خانم هدایت گفته بود، من روز چهارشنبه (دیروز) به پلیس مراجعه خواهم کرد. در ادامه این جریانات پلیس با حراست دانشگاه تماس می‌گیرد و می‌گوید که می‌خواهد با بهاره هدایت مصاحبه‌ای داشته باشد و ابلاغیه‌ای قضایی دارند که باید به او بدهند.»

بازداشت دانشجویان به تجمعات آبان‌ مربوط است

او ادامه داد: «وقتی پلیس مراجعه می‌کند، ما مطلع می‌شویم که موضوع بحث، دستگیری بهاره هدایت است، ما هم با توجه به حساسیتی که دانشگاه دارد، اجازه نمی‌دهیم این اتفاقات در حراست دانشگاه رخ بدهد. ما پلیس را به بیرون هدایت کردیم و بعد یکی از همکاران ما با خانم بهاره هدایت صحبت می‌کند و می‌پرسد که دقیقا موضوع شما چیست و چرا پلیس دنبال شماست، او پاسخ می‌دهد؛ من فعال سیاسی هستم.»

رییس حراست دانشگاه تهران مدعی است که بهاره هدایت پس از خروج از ساختمان و بیرون از دانشگاه بازداشت شده و بازداشت او ربطی به حراست و دانشگاه ندارد.

به گفته سلیمانی، بهاره هدایت، امیرمحمد شریفی و معین زارعیان از سوی پلیس امنیت بازداشت شده‌اند. امیرمحمد شریفی و معین زارعیان دو دانشجوی دیگر دانشگاه تهران هستند که گفته می‌شود مقابل خوابگاه بازداشت شده‌اند.

رییس حراست این دانشگاه درباره بازداشت این افراد همچنین توضیح داد: «ما از اینکه امیرمحمد شریفی ابلاغ قضایی داشته، مطلع بودیم و به خودش هم گفته شده بود. در واقع به او ابلاغ شده بود که به دادسرا مراجعه کند و آنجا پیگیر موضوع باشد، اما او مراجعه نمی‌کند و حکم دستگیری او می‌آید و بازداشت می‌شود. البته در این زمینه مطمئن نیستم، زیرا روایت دیگری وجود دارد که او خودش به دادسرا مراجعه کرده است، فکر می‌کنم امروز آقای شریفی آزاد شود. این دو شخص بیرون محیط دانشگاه بازداشت شده‌اند، اما دقیقا نمی‌دانیم در کدام نقطه بوده‌اند.»

سلیمانی از اتهام‌ این افراد اظهار بی‌اطلاعی کرده اما در ادامه می‌گوید که این بازداشت‌ها «به تجمع آخری که در آبان‌ماه در دانشگاه اتفاق افتاد، مربوط می‌شود.» به گفته او، این دانشجویان به علت حضور در تجمعات اخیر و شعارهای تند و ساختارشکنانه‌ای که سر داده‌اند، بازداشت شده‌اند.

منبع: روزنامه اعتماد

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
s