سه‌شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۰

تأثیر شگفت انگیز اسم افراد روی چهره شان!

خبر

ساعت24-بیشتر وقتها انتخاب اسم برای کودک تازه متولد شده مسئولیت دشوار والدین به‌ شمار می‌رود. یک پژوهش نشان می‌دهد انتخاب اسم مناسب بیشتر از آن‌چه فکرش را می‌کنیم روی زندگی افراد اثر می‌گذارد

پژوهشگران دریافته‌اند اسم کوچک افراد شکل و قیافه او را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اسم این پدیده را دوریان‌گِری (Dorian Gray's) گذاشته‌اند که از نام یکی از شخصیّت‌های داستان اسکار وایلد گرفته‌ شده‌ است.

برای مثال وقتی اسم باب را می‌شنوید اولین تصویری که توقع دارید از او ببینید یک آدم صورت‌گِرد است که نسبت به فردی که اسمش تیم است شادتر و بشاش‌تر است. باب شخصیتی اجتماعی و خوشحال دارد و در مقابل تیم محافظه‌کارتر و بسیار محتاط است.

آیا اسمتان روی قیافه‌تان اثر می‌گذارد؟


رابطه‌ی بین اسم و شخصیت افراد مرتبط به تأثیری موسوم به بوبا-کیکی Buba-Kiki است؛ بنا به‌ این تأثیر، در همه‌ی زبانها هر چیز دایره‌ای شکل و نرم را با اصوات دایره‌ای مانند بوبا تلفّظ می‌کنند، در حالیکه اصوات کیکی برای توصیف اشیای نازک و لاغر استفاده می‌شود.
در همین چهارچوب فردی که اسمش وینستون است شخصیّتی تهاجمی دارد، در حالیکه زنانی که اسم ماری دارند دارای لطافت و با مناعت‌طبع تصوّر می‌شوند. این تصورات و اوصاف روی خطوط صورت اثر می‌گذارد.

برای این‌که رابطه بین اسم و قیافه ملموس‌تر شود، پژوهشگران هشت پژوهش انجام داده‌اند تا براساس آن افراد غریبه فقط با نگاه کردن به افراد اسم آنها را حدس بزنند. در هر یک از این آزمایش‌ها، مشاهده شد که شرکت‌کنندگان در حدس اسم براساس شکل و قیافه ۴۰ درصد موفق بودند، در حالیکه در آزمایش تصادفی براساس نژاد، سن، تأثیرات اجتماعی و اقتصادی،  موفقیت در حدسِ اسم ۲۰ تا ۲۵ درصد بوده‌ است.

این نخستین پژوهش اجتماعی است که نشان می‌دهد چگونه تصورات و پیش‌فرض‌های اجتماعی درباره اسم‌ها می‌تواند قیافه‌ی افراد را شکل دهد، در نتیجه فقط ژن و هورمون‌ها نیستند که در شکل‌گیری قیافه افراد مؤثرند.

یونات‌زویبنر مدیر پژوهش می‌گوید: پژوهش‌های پیشین نشان می‌دهد که یک تصوّر کلیشه‌ای نسبت به اسم‌ها وجود دارد و این تصوّرات کلیشه‌ای به مرور زمان روی قیافه افراد تأثیر می‌گذارد. او افزود: اسم، نخستین نشان اجتماعی است که در زندگی خود به‌دست‌می‌آوریم.

برای هر اسمی، صفات، رفتارها، و قیافه متناسب با آن تصور می‌شود. با گذشت زمان این تصورات در خطوط چهره‌ها نِمود پیدا می‌کند؛ ما همان چیزی می‌شویم که دیگران درباره ما فکر می‌کنند. این‌ پژوهش می‌گوید افراد براساس اسمهایشان رفتار می‌کنند به همین دلیل امکان اثر گذاشتن اسم روی قیافه حتی به اندازه خیلی کم، موضوع مهم و قابل توجهی است. او می‌گوید حتی میشود برنامه‌ای ساخت که براساس اسم، شکل فرد و خطوط چهره‌اش را حدس زد.

سیمرغ

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
s