کد خبر: 536556
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۴:۳۵

ساعت 24-رییس شورای عالی نظام پرستاری با تاکید بر اینکه تمام پرستاران جان‌باخته بر اثر کرونا باید شهید محسوب ‌شوند، نسبت به مهاجرت پرستاران نخبه در روزهای کرونایی هشدار داد.

شمس‌الدین شمسی، رییس شورای عالی نظام پرستاری با تاکید بر ضرورت جلوگیری از خستگی بیشتر کادر درمان در موج احتمالی بعدی کرونا بیان کرد: باید اقداماتی مثل افزایش نیروی انسانی صورت بگیرد که بعد از برگزاری آزمون استخدامی ۲۴ بهمن ماه، قرار است نزدیک به ٣٧ هزار نفر نیرو برای وزارت بهداشت و درمان جذب شود، حدود ١٧ هزار نفر نیروی پرستاری در نظر گرفته شده است. او ادامه داد: بحث فوق‌العاده ویژه هم که قرار بود، دی ماه لحاظ شود، اجرا شد، چنین اقداماتی می‌تواند باعث ایجاد انگیزه برای پرستارها شود، البته کارانه‌ها تا حدود یک‌سوم کاهش پیدا کرده که همین باعث کاهش انگیزه در پرستارها شده است. شمسی در رابطه با تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری افزود: بحث تعرفه‌گذاری به همت و اراده مسوولان نیاز دارد و مقام معظم رهبری هم در روز پرستار دستورات اکید و جدی در این مورد داشتند که قانون باید اجرا شود و به نظر می‌رسد اتفاقات خوبی خواهد افتاد. او ادامه داد: باید گلایه‌ای از مجلس داشته باشیم، ما پیشنهادهایی را به کمیسیون تلفیق مجلس برده بودیم، اما آنجا برخورد خوبی نشد، یعنی با وجود یک‌سال جانفشانی پرستاران انتظار داشتیم، برخورد درست و مناسبی با موضوع داشته باشند، اما بعضی‌ها نگذاشتند بحث اجرایی شدن قانون تعرفه‌گذاری با حمایت مجلس محترم اتفاق بیفتد، البته در دولت و شورای عالی بیمه پیگیر موضوع هستیم.  او در مورد مهاجرت کادر درمان و پرستاران در ایام کرونا گفت: ما هشدار دادیم، البته به صورت بیانیه رسمی این کار را نکردیم. تعدادی از پرستاران ما هم مهاجرت می‌کنند، برای اینکه شرایط خوبی را برای‌شان فراهم می‌کنند و همین باعث مهاجرت آنها می‌شود، قبلا مدرک زبان شرط مهمی بود که آن را هم برداشتند و آسان‌تر شده، البته عمده این نیروها که می‌روند، نخبه هستند. او گفت: درآمد پرستاران بخش دانشگاهی وزارت بهداشت از سال گذشته بهتر شده که فقط برای پرستارهای وزارت بهداشت و درمان صدق می‌کند و وضعیت پرستاران شرکتی، نیروهای مسلح، بخش خصوصی و غیره این‌گونه نبوده است.  شمسی در مورد وضعیت احراز شهادت پرستاران بیان کرد: تمام پرستارانی که در زمان کار به کرونا مبتلا و فوت شدند باید شهید محسوب شوند، حال شرکتی، خصوصی یا رسمی بوده باشند.

رییس شورای عالی نظام پرستاری در پایان با اشاره به خستگی کادر درمان و پرستاران از زمان شروع شیوع کرونا تاکنون بیان کرد: از مردم می‌خواهیم واقعا پروتکل‌ها را به‌طور جدی رعایت کنند، اول به خاطر خودشان و بعد به خاطر کادر درمان.

منبع: ایلنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

همه لیگ‌ها

خط داغ

تازه ترین خبرها

مطالب خواندنی