• غول افسانه‌ای در مصر

  غول افسانه‌ای در مصر

  ساعت24-مجسمه عظیم «ابوالهول» که در میان اهرام مشهور جیزه قرار داد، اثر تاریخی تحسین‌برانگیز و نمایشگر مهندسی مصریان باستان است. با این‌که ابوالهول در جهان هنر باستان پدیدار شد، اما مجسمه عظیم‌الجثه آن در مصر، مشهورترین تجسم این موجود افسانه‌ای است.

 • غول افسانه‌ای در مصر

  ساعت24-مجسمه عظیم «ابوالهول» که در میان اهرام مشهور جیزه قرار داد، اثر تاریخی تحسین‌برانگیز و نمایشگر مهندسی مصریان باستان است. با این‌که ابوالهول در جهان هنر باستان پدیدار شد، اما مجسمه عظیم‌الجثه آن در مصر، مشهورترین تجسم این موجود افسانه‌ای است.

 • امن‌ترین و خطرناک‌ترین شهرها برای سفر

  ساعت24-از ابتلا به کووید-۱۹ گرفته تا گرفتار شدن در کولاک یا آتش‌سوزی، این روزها سفر می‌تواند کاری پرخطری باشد، اما این موضوع در واقع به مقصد شما بستگی دارد و این‌که شما چگونه خطر و امنیت را تعریف می‌کنید.

 • پیش‌بینی ترافیک سفر تا ۵ فروردین‌ماه/ تعطیلات سامان‌دهی می‌شود

  ساعت24-ستاد خدمات سفر با پیش‌بینی ترافیک سنگین سفرهای نوروزی تا پنجم فروردین ماه ۱۴۰۲، دستور آماه‌باش به استان‌ها از ۱۵ اسفندماه را داد.

 • اعتراض متولی سفر به گرانی بلیت هواپیما

  ساعت24-افزایش ۳۰ درصد قیمت بلیت هواپیما همزمان با اجرای طرح «تحریک تقاضا برای سفر»، اعتراض متولی گردشگری و سفر در کشور را برانگیخت. مدیرکل گردشگری داخلی گفت: این تصمیم بدون دریافت نظر وزارت گردشگری و بدون توجه به شرایط سفر در کشور، گرفته شده است.

 • هزینه حج چقدر است؟

  ساعت24-دامنه هزینه حج تمتع در کشورهای مسلمان از ۳۰۰۰ تا فراتر از ۱۰۰۰۰ دلار پیش‌بینی شده است. نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت اما تخمین زده است هزینه تقریبی حج برای زائران ایرانی حدود ۱۵۰ میلیون تومان شود.

 • آلمان از آثار غارت‌شده دل نمی‌کند

  ساعت24-مقامات آلمانی می‌گویند که هیچ برنامه‌ای برای بازگرداندن آثار باستانی، شامل «سردیس نفرتیتی» و «محراب پرگامون» به صاحبان واقعی ندارد.

 • برنامه جدید عربستان برای جذب گردشگر/ عمره‌گذاران تا یک میلیارد تومان بیمه می‌شوند

  ساعت24-عربستان در جدیدترین اقدام برای جذب زائران خانه خدا به عنوان گردشگر، سقف پوشش بیمه درمانی معادل ۱۰۰ هزار ریال سعودی (بیش از یک میلیارد تومان) برای عمره‌گزاران تصویب کرد.

 • شهرهایی که جیب مسافران را خالی می‌کنند

  ساعت24-شورای جهانی سفر و گردشگری در گزارشی به معرفی قدرتمندترین شهرهای توریستی جهان بر اساس مؤلفه‌های گوناگون پرداخته است؛ از زیرساخت‌ها و سرمایه‌گذاری تا هزینه‌کرد مسافران.

 • ابهام پشت «سد چم‌شیر»؛ باستان‌شناسان حکم نابجا دادند؟

  ساعت24-مدیر پیشین پروژه مطالعات باستان‌شناسی چم‌شیر، حکم پایان مطالعات باستان‌شناسی در چم‌شیر را «نابجا» خواند و گفت: می‌خواهند پروندۀ منطقه‌ای بکر از نظر باستان‌شناسی که می‌توانست پاسخگوی پاره‌ای از ابهام‌های تاریخی و فرهنگی این سرزمین باشد را با وضعی نامطلوب‌ ببندند.

 • ریزشِ سفر عراق

  ساعت24-رییس سازمان حج و زیارت، افزایش انصراف از سفر عراق را تایید کرد و گفت: در آذر ماه نیمی از افرادی که ثبت‌نام کرده بودند انصراف دادند. ریزش در سفرهای عتبات به دنبال نوسانات و افزایش نرخ ارز بوده است.

 • بررسی کارشناسی بودجه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سال ۱۴۰۲

  سهمی ناچیز که آب رفته است

  ساعت24-نتیجه بررسی لایحه بودجه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سال ۱۴۰۲ نشان می‌دهد اگرچه کل بودجه این وزارتخانه حدود ۳۶ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است اما با توجه به حجم زیاد و متنوع و مهم این وزارتخانه فقط چهارده صدم درصد (۰.۱۴%) از بودجه عمومی در لایحه بودجه ۱۴۰۲ برای این بخش پیش‌بینی شده است.

 • عربستان یک شرط به حج اضافه کرد

  ساعت24-عربستان درحالی محدودیت‌های کرونا را برای سفر حج تمتع لغو کرده بود که اینک، وزارت حج این کشور، از الزام تزریق سه نوع واکسن برای حضور در مناسک حج خبر داده است.

 • فیلترینگ دردسر زائران

  بحران ارتباط برای 90 درصد گردشگران؛ در خیابان امام رضا وی‌پی‌ان می‌فروشند

  ساعت24-«ما در ماه‌های اخیر بسیار با این مشکل مسافران مواجه شده‌ایم که می‌خواهند از طریق اینترنت تماس بگیرند اما نمی‌توانند و ما تنها کمکی که می‌توانیم بکنیم سرویس بین‌المللی در اتاق‌ها است که بتوانند با کشور مد نظر ارتباط برقرار کنند و تماس تلفنی بگیرند.»

 • پولی که ندانسته از جیب مسافران می‌رود

  ساعت24-با رشد شمار گردشگران بین‌المللی، برخی از مقاصد برای مقابله با رشد بی‌رویه توریست‌ها به دریافت مالیات گردشگری و یا پولی با عنوان «ورودیه» اقدام کرده‌اند و برخی دیگر نیز به‌زودی این مالیات‌ را اعمال خواهند کرد.

 • رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران:

  ادامه سفر همسایه‌ها به ایران

  ساعت24-رییس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران با اعلام این‌که در دو ماه مهر و آبان بیش از ۶۰۰ هزار تبعه و گردشگر خارجی به ایران سفر کردند که بیشتر آن‌ها از کشورهای همسایه بودند، گفت: همه تخم‌مرغ‌ها را نباید در سبد کشورهای غربی و اروپایی بگذاریم. آن‌ها با هر اتفاقی اتباع خود را از کشور ما فرا می‌خوانند.

 • گزارش عوامل اجرایی سد چم‌شیر و باستان‌شناسان

  باستان‌شناسان در سد «چم‌شیر» تیشه‌ها را زمین گذاشتند

  ساعت24-کار باستان‌شناسان در سد «چم‌شیر» تمام شد. سد قرار است تا هفته آینده آبگیری شود. باستان‌شناسان پس از ۴۰ روز کاوش می‌گویند دو سکه مسی ایلخانی فاخرترین اثری بوده که یافته‌اند.

 • شمشمیر دو لبه تفویض اختیار تعیین حریم آثار تاریخی

  ساعت24-در حالی تعیین حریم و عرصه آثار تاریخی همواره با چالش و اختلاف‌نظرهایی روبرو بوده، که وزرات میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به تازگی اختیاراتی را در این‌باره به اداره‌های کل میراث فرهنگی در استان‌ها تفویض کرده است، اما صدای واحدی از درستی و یا نادرستی این تصمیم به گوش نمی‌رسد.

 • در روزهای گذشته اخبار ضدونقیضی درباره مهم‌ترین پیاده‌راه نصف جهان مطرح شده است

  بازگشت خودرو به چهارباغ عباسی؟

  ساعت24-خیابان چهارباغ عباسی اصفهان نمادی از دوران شاه عباس صفوی است که بیش از ۴۰۰ سال قدمت دارد و همواره به عنوان یکی از زیباترین خیابان‌های دنیا شناخته شده است، برخی معتقدند که شاردن و تاورنیه خیابان شانزه‌لیزه فرانسه را از روی این گذر تاریخی کپی‌برداری کرده‌اند.بنا بر منابع تاریخی چهارباغ عباسی در گذشته‌های دور و در عصر سلسله‌های مختلف به صورت‌ پیاده‌رو بوده و زمانی هم با درشکه در آن تردد انجام می‌گرفت، البته این گذر در دوره قاجار و پهلوی رویکرد خود را از دست داد و به روی خودروها باز شد تا جایی که ماشین‌های سنگین هم در این خیابان تاریخی رفت و آمد داشته‌اند

 • واکنش تند چین به محدودیت‌های سفر

  ساعت24-مقامات چین از لزوم انجام آزمایش کرونا که اخیراً روی مسافران چینی اعمال شده، انتقاد کرده و کشورهایی که برای مسافران چینی محدودیت سفری تعیین کرده‌اند را به اجرای اقدامات متقابل تهدید کرده‌اند.

 • موج جدید مهاجرت و بیکاری در گردشگری و انتقادهایی به یک وزارت

  ساعت24-افزایش مهاجرت راهنمایان گردشگری و بیکاری بومگردی‌ها در ماه‌های اخیر و بی‌اطلاعی بخش خصوصی گردشگری از قانون برنامه هفتم توسعه، از مهم‌ترین موضوعاتی بود که در نشست تشکل‌های خصوصی گردشگری و نمایندگان مجلس مطرح شد و این درحالی‌بود که اخطارها و انتقادهایی به عملکرد وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از سوی برخی نمایندگان مجلس وارد شد.

پیشنهاد