کد خبر 113987
تاریخ انتشار: ۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۷:۳۷

 

هفت خوان درمان ریشه دندان

عصب‌كشی، اسمی كه به غلط برای عملیات درمان ریشه دندان باب شده است، همواره ما را به یاد یكی از دردناك‌ترین، طولانی‌ترین و چه‌بسا ناشناخته‌ترین عملیات‌های دندانپزشكی می‌اندازد؛ مجموعه درمانی كه معمولا قبل از آغاز نیز با درد همراه است و زیاد شنیده‌ایم كه زمان درمان هم دردناك خواهد بود. مهم‌تر از همه اینكه نمی‌دانیم در حین درمان قرار است چه اتفاقی بیفتد. دندانپزشك با مقدار زیادی وسایل عجیب و غریب سوهان مانند و یك متر كوچك به سراغ دندانمان می‌آید. مرتب این سوهان‌های كوچك را داخل دندانمان بالا و پایین می‌برد و بعد آنها را جلوی متر كوچكی كه در دست دارد، اندازه‌گیری می‌كند. هر از گاه عكسی می‌گیرد و... اگر یكی از دندان‌هایتان تحت درمان ریشه قرار گرفته باشد، این مراحل را خیلی خوب می‌شناسید و به یاد دارید.
درمان ریشه دندان به درمان قسمت داخلی دندان كه حاوی عصب و رگ‌های داخلی دندان است، گفته می‌شود. به عبارتی، اگردر دندان شما پوسیدگی ایجاد شده و مدت طولانی در دندان شما جا خوش كرده، مینا و عاج دندانتان را درگیر كرده و مقاومت آنها را در برابر میكروب‌ها از بین برده است. اكنون به ناحیه داخلی دندان (پالپ) یا به اصطلاح عصب یا مغز دندان نفوذ كرده و آنها را درگیر خواهد كرد. خاصیت پالپ دندان این است كه اگر تنها از یك نقطه كوچك هم به محیط خارج از دندان باز شود، به دلیل نفوذ میكروب‌ها و پخش شدن آنها، قابلیت دفاع خود را از دست می‌دهد.
به عبارتی، در دندانی كه پالپ آن به علت پوسیدگی یا شكستگی تاج دندان به محیط خارجی دندان باز می‌شود، عملیات درمان ریشه اجتناب‌ناپذیر است. تمام رگ‌ها و اعصاب داخل پالپ باید خارج شوند تا كانون عفونت را به همراه خود خارج كنند و سپس اتاقك خالی پالپ شكل‌دهی شده، به كمك مواد مخصوصی پر شود تا راه ورود میكروب‌ها را ببندد.
دندانی كه پالپ آن خارج شده باشد، به دلیل قطع اعصاب و رگ‌های داخلی آن آب زیادی از دست می‌دهد و به زودی خشك و شكننده می‌شود. از طرفی از آنجا كه معمولا پوسیدگی‌های بزرگی در دندان ایجاد می‌شود و به دنبال آن پالپ دندان درگیر می‌شود، برای درمان این دندان باید تمام پوسیدگی‌های تاج حذف شود. به همین دلیل، مقدار زیادی از نسج دندان از دست می‌رود. ترمیم چنین دندانی معمولا به كمك روكش‌ها و میله‌های داخل ریشه‌ای انجام می‌شود تا عمر پركردگی‌ها بیشتر شود.
● اكنون این شكل‌ها را به ترتیب دنبال كنید تا با آنچه در طول درمان ریشه اتفاق می‌افتد، آشنا شوید:
۱ـ یك عفونت عمیق: یك پوسیدگی بزرگ و عمیق در تاج دندان اتفاق افتاده است. پوسیدگی به حدی عمیق است كه به ناحیه پالپ دندان وارد شده است. در عكس دقت كنید. پالپ یك اتاقك نسبتا بزرگ در تاج دندان دارد و ادامه آن به صورت كانال‌های باریكی داخل ریشه‌ها كشیده شده است. دندان‌ها بسته به نوعشان تعداد ریشه‌های مختلفی دارند و داخل هر كدام از ریشه‌ها ممكن است یك تا دو كانال وجود داشته باشد. دندانپزشك باید تمام كانال‌ها را پیدا كرده، آنها را تمیز و برای پر كردن آماده كند.
۲ـ مسیری به سمت ریشه: در اولین مرحله، دندانپزشك ناحیه دندان مورد نظر را بی‌حس می‌كند. معمولا از ناحیه پوسیدگی به كمك وسایل چرخنده دندانپزشكی به دندان وارد می‌شود و بعد از برداشتن تمام پوسیدگی‌ها مسیر مستقیم و مناسبی به سمت ریشه‌ها و اتاقك پالپ باز می‌كند. گاهی اوقات ممكن است عفونتی كه در ناحیه پالپ دندان اتفاق افتاده، آبسه یا ضایعه‌ای هم در قسمت ته ریشه دندان ایجاد كند. در ریشه سمت چپ این عكس یك آبسه در نوك ریشه دیده می‌شود. معمولا با درمان ریشه به مرور زمان این ضایعه ها برطرف می‌شوند.
۳ـ عفونت‌ها خارج می‌شوند: بعد از ایجاد مسیر به سمت ریشه تمام محتویات داخل كانال‌ها كه شامل رگ‌ها و اعصاب هستند به كمك وسایل مخصوصی كه مهم‌ترین آنها <فایل> است، خارج می‌شوند. فایل وسیله‌ای سوهان مانند با یك دسته پلاستیكی است كه دندانپزشك با حركت‌های رفت و برگشتی آن به داخل كانال علاوه بر تمیز كردن كامل كانال، به كانال‌های ریشه شكل مناسبی می‌دهد تا برای پر شدن آماده شوند. دندانپزشك به كمك رادیوگرافی و یك متر كوچك طول كانال‌ها را تعیین و براساس طول تعیین شده كانال‌ها را برای پر شدن آماده می‌كند.
۴ـ كانال‌ها برای پر شدن آماده‌اند: بعد از آنكه همه كانال‌ها تمیز و آماده شدند، به كمك یك ماده پركننده دائمی - كه معمولا ماده‌ای الاستیك به نام "گوتاپركا" است - پر می‌شوند. پر شدن كانال‌ها به كمك این ماده، كانال‌های دندان را مهروموم می‌كند و راه را بر نفوذ میكروب‌ها می‌بندد و دندان را برای پر شدن تاج آماده می‌كند.
۵ـ بازسازی موقت دندان: بعد از آنكه كانال‌ها پر شدند معمولا به مدت یك تا دو هفته دندان با یك پانسمان موقت تاج باقی می‌ماند. بعد از آنكه تمام علامت‌های دندان درگیر شده، مثل درد، تورم و... برطرف شد، دندان به صورت دائم پر می‌شود. معمولا روكش‌دندانی بهترین درمان برای دندان‌های درمان ریشه‌شده‌اند.
۶ـ قرارگیری میله داخل كانالی: معمولا دندان‌های عصب‌كشی شده مقدار زیادی از تاج خود را از دست داده‌اند و برای پر كردن آنها احتیاج به وسایل كمكی است كه پست ‌(post) نامیده می شود. پست‌ها میله‌هایی هستند كه یك سر آنها داخل كانال دندان و سر دیگر آن، داخل حفره تاجی قرار می‌گیرد و ماده پركننده یا قسمتی از روكش در اطراف آن قرار می‌گیرد. به این ترتیب، پركردگی تاج به كمك پست به ریشه متصل می‌شود.
۷ـ اگر لازم باشد روكش روی دندان قرار می‌گیرد.‌

 

‌ دكتر فرین میزانیان

 

منبع : روزنامه سلامت

کد خبر 113987

برچسب‌ها

پیشنهاد

در این زمینه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.