رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 114446

درمان سوء هاضمه

img alt="درمان سوء هاضمه" src="http://vista.ir/include/articles/images/af35434944b92333b73a38271294b4e0.jpg" />

مطمئنم این مسئله برایتان پیش آمده است: به رستوران رفـته ایـد و تـصـمـــیم می گیرید کمی جرات به خرج داده و غذایی را سفارش دهید که تا بـحـال امـتحان نکرده اید. در راه برگشت به خانه، حالت تهوع به شما دست می دهد.
وقتـی بـه خـانه مـی رسـید چـون دیـر اسـت بـه رختخواب میروید اما بـجـای اینکه بخوابید احساس خفگی و سوزش معده می کنید.
متاسفانه ۳۶ میلیون آمریکایی ماهانه از سوء هاضمه رنج میـبرند. در اکثر این موارد این مسئله خیلی جدی نیست، اما در هر صورت خیلی آزاردهنده است. پس با آن چه باید کرد؟
● سوء هاضمه چیست؟
اجازه بدهید ابتدا انواع مختلف سوء هاضمه را بررسی کنیم.
سوء هاضمه با سوزش معده، اسهال، احساس خفگی، حالت تهوع، یبوست، درد در شکم همراه است. همه این مسائل کاملاً متفاوت هستند اما منشائی یکسان دارند: عادات بد غذایی.
یکی از علائم بارز سوء هاضمه سوزش معده است. سوزش معده دردی در پشت قفسه سینه است. این درد ممکن است حالتی گذرنده داشته باشد، اما گاهی بسیار جدی می شود.
● دلایل سوء هاضمه
سوء هاضمه دلایل بسیاری می تواند داشته باشد که شامل بیماری های معده، مری و ضعیف شدن دستگاه گوارش (که از عادات بد غذایی سرچشمه می گیرد)، و پائین آمدن اسیدها و آنزیم ها در معده است.
● بیماری های معده و مری
مری و معده با دریچه ای به یکدیگر وصل هستند. این دریچه مثل یک مانع عمل می کند که آنچه را وارد و خارج از شکم می شود را کنترل می کند. معمولاً غذا می تواند حتی هنگامی هم که دراز کشیده اید داخل معده شود.
زمانی که این دریچه خوب عمل نکند، اسیدها به سمت مری برمی گردند و این باعث می شود که در آن قسمت احساس سوزش کنید.
افرادی که این حالت برایشان پیش می آید دچار سوزش معده می شوند. حدود %۷ از آمریکایی ها به این عارضه مبتلا هستند و به مرور زمان ممکن است این مسئله جدی شود. تحقیقات نشان داده است که این عارضه ممکن است به زخم مری و یا حتی سرطان تبدیل شود.
▪ درمان
افرادی که از این بیماری رنج می برند نباید بعد از غذا خوردن دراز بکشند. چون این دریچه خوب کار نمی کند، اسید دوباره به مری باز می گردد. صاف ایستادن از باز گشتن دوباره اسید به مری جلوگیری می کند.
● ضعیف شدن دستگاه گوارش
افرادی که دستگاه گوارش ضعیفی دارند از مشکلات متفاوتی از سوزش معده گرفته تا حالت تهوع رنج خواهند برد. معمولاً ضعیف شدن دستگاه گوارش از عادات بد غذایی سرچشمه می گیرد که باعث می شود غذا مدت زیادی در دستگاه گوارش باقی بماند. در اینجا به چند عادت غذایی اشاره می کنیم که باید به آنها عمل کنید.
● درمان:
▪ درست بجوید.
▪ آرام تر غذا بخورید.
▪ در هنگام غذا خوردن مطالعه نکنید و تلویزیون هم نگاه نکنید.
▪ ورزش کنید چون به هضم غذا کمک می کند.
▪ از خوردن غذاهای حجیم خودداری کنید.
▪ از خوردن غذاهایی که می دانید بدنتان تحمل آن را ندارد خودداری کنید.
▪ در هنگام غذا خوردن، از خوردن نوشیدنی خودداری کنید.
▪ سیگار نکشید.
▪ از کافئین هم استفاده نکنید.
● کاهش اسیدهای بدن
بر خلاف باور عموم، وجود مقدار زیادی اسید در معده باعث سوء هاضمه نمی شود.
همان طور که قبلاً هم به آن اشاره کردیم، بیشتر مشکلات زمانی ایجاد می شوند که غذا خوب جذب سیستم گوارش نشوند. زمانی که غذا در سیستم گوارش باقی بماند، باعث ترش کردن معده شده و مشکلات زیادی ایجاد می شود.
بعضی معتقدند که داروهای ضد ترشی معده کمی باعث تسکین سوء هاضمه می شود اما تحقیقات نشان داده است که عکس این مسئله درست است. ثابت شده است که استفاده از دارو های ضد ترشی معده ممکن است به عفونت های روده بیانجامد.
▪ درمان
به جز استفاده از داروهای ضد ترشی معده راه های بسیاری برای مقابله و تسکین این مشکلات وجود دارد. بسیاری درمان های خانگی نیز می تواند سوء هاضمه را درمان کند. به طور مثال خوردن باقلای خام هم به آن کمک می کند.
● کمبود آنزیم ها در بدن
تعداد آنزیم ها در بدن بعضی افراد کم است. این افراد ممکن است با مشکلات گوارشی بیشتری روبرو شوند.
▪ درمان
خوردن غذاهایی مثل آناناس و عنبه که به تولید آنزیم کمک می کنند یکی از راه های مقابله با این مشکل است.
● مراقب باشید!
سوء هاضمه مشکلی است که باید جدی گرفته شود. اگر برای درمان آن اقدام نکنید، ممکن است مشکلات جدی تری ایجاد شود. اگر علائمی از این مشکلات را در خود احساس کردید، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

منبع : پورتال مردمان

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تیتر داغ
تازه‌ترین خبرها