رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 117678

مراقبت‌های ویژه از پوست‌های حساس

مراقبت‌های ویژه از پوست‌های حساس

پوستی که مستعد پوست پوست شدن است و سریع تحریک می‌شود و حساسیت را نشان می‌دهد، پوست حساس به‌شمار می‌آید. این نوع حساسیت می‌تواند عوامل متعددی داشته باشد که یکی از این عوامل استفاده بیش از حد از محصولات آرایشی و بهداشتی است چراکه بسیاری از این محصولات ترکیبات سالم و عاری از مواد شیمیائی ندارند و اغلب حاوی مواد شیمیائی قوی و خطرناک هستند. پوست حساس در برابر بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی حساسیت نشان می‌دهد و سریع قرمز می‌شود و می‌خارد. همه افراد می‌توانند در برخی موارد و با استفاده از برخی محصولات بهداشتی، پوستی حساس داشته باشند. پوست‌های خیلی حساس حتی در برابر نور آفتاب نیز حساسیت بیشتری نشان می‌دهند.
این افراد معمولاً نمی‌توانند به خوبی آفتاب بگیرند و پوست آنها زیر نور خورشید قرمز و ملتهب می‌شود و سریع لایه لایه می‌شود.
● علائم پوست‌های حساس
علائم بارز پوست‌های حساس التهاب، قرمز شدن و لایه لایه شدن پوست و حساسیت آن در برابر استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی حاوی مواد شیمیائی قوی یا نور خورشید و حتی آلودگی هواست. اضطراب و استرس نیز در وضعیت پوست‌های حساس تأثیر زیادی دارد. افرادی که پوست‌های حساس دارند هنگام پیلینگ کردن نیز بسیار اذیت می‌شوند چراکه پیلینگ باعث تحریک بیشتر این نوع پوست‌ها می‌شود. پوست افرادی که پوست‌های حساس دارند سریعاً در برابر گرما و سرما واکنش نشان می‌دهد و تحریک می‌شود. افرادی که پوست‌های حساس دارند بهتر است غذاهای ادویه‌دار و تند نخورند و از مصرف بیش از حد مواد حاوی کافئین خودداری کنند. هم‌چنین این افراد باید در استفاده کردن از محصولات آرایشی و بهداشتی نهایت دقت را بکنند و از محصولات باکیفیت استفاده کنند.
مراقبت از پوست‌های حساس کار چندان ساده‌ای نیست. شست‌وشوی این نوع پوست‌ها باید با آب ولرم و لوسیون‌های مخصوص پوست‌های حساس انجام شود. به افرادی که پوست‌های حساس دارند توصیه می‌شود که با آب گرم پوست صورتشان را نشویند. استفاده از مرطوب‌کننده امری ضروری برای حفظ طراوت پوست‌های حساس به‌شمار می‌آید. البته بسیاری از افراد نسبت به عطر و اسانس کرم‌های مرطوب‌کننده‌ حساسیت دارند و خود این مرطوب‌کننده‌ها باعث تحریک پوستشان می‌شود. شست‌وشوی بیش از دوبار در روز برای افرادی که پوست‌های حساس دارند، توصیه نمی‌شود چراکه باعث تحریک پوست می‌شود. استفاده از لوسیون‌های مخصوص پوست‌های حساس تأثیر مثبت و به‌سزائی در حفظ سلامت پوست‌های حساس دارد.
● مشکلات افرادی که پوست‌های حساس دارند چیست؟
افرادی که پوست‌های حساس دارند با مشکلات بسیاری روبه‌رو هستند. قرمزی، التهاب و خارش در پوست‌های حساس بسیار آزاردهنده است. از طرفی دیگر حساس بودن پوست باعث می‌شود بسیاری از افراد نتوانند از محصولات آرایشی استفاده کنند.
افرادی که پوست‌های حساس دارند بهتر است به موارد زیر توجه کنند:
ـ روش طبیعی: مراقبت‌های طبیعی از پوست‌های حساس مؤثرتر از سایر مراقبت‌هاست. در این‌جا به یک‌سری از مراقبت‌های طبیعی اشاره می‌کنیم.
▪ مواد غذائی
نقش موادغذائی که مصرف می‌کنید در سلامت پوست‌های حساس بسیار چشمگیر است. یک رژیم غذائی سالم (که شامل میوه و سبزیجات تازه می‌شود) باعث می‌شود پوست با طراوت‌تر و بانشاط‌تر باشد. افرادی که پوست‌های حساس دارند باید نسبت به مواد غذائی‌ای که مصرف می‌کنند، دقت کنند و اگر غذائی باعث ایجاد حساسیت در آنها می‌شود از خوردن آن خودداری کنند. بسیاری از مواد غذائی سالم مانند انواع میوه‌ها و سبزیجات نیز در افراد حساسیت ایجاد می‌کند. غذاهای تند و ادویه‌دار معمولاً باعث تحریک پوست‌های حساس می‌شود. افرادی که پوست‌های حساس دارند باید هم‌چنین به میزان زیاد آب بنوشند. آب باعث می‌شود به سطح پوست رطوبت برسد. هنگامی که پوست به میزان کافی رطوبت دارد کمتر در برابر عوامل بیرونی حساسیت نشان می‌دهد.
▪ درمان گیاهی
درمان‌های گیاهی تأثیر به‌سزائی در تسکین پوست‌های حساس دارند چراکه این نوع درمان‌ها هیچ‌گونه مواد شیمیائی‌ای که باعث ایجاد حساسیت شود، ندارد. به‌طور کلی محصولاتی که حاوی مواد طبیعی هستند برای سلامت محیط زیست مؤثرتر هستند. شما می‌توانید برای این کار از موارد زیر استفاده کنید:
ـ برای تمیز کردن پوستتان از روغن بادام یا روغن جوجوبا استفاده کنید.
ـ با مخلوط گریپ‌فروت و آرد جو دوسر ماسک مناسبی برای صورتتان درست کنید.
ـ از ماسک‌های میوه زیاد استفاده کنید.
ـ ترکیب ماست و خیار، ماسک بسیار مناسبی برای پوست‌های حساس به‌شمار می‌آید.
ـ جوشانده شیرین‌بیان درمان مناسبی برای پوست‌های حساس است. شما می‌توانید به دنبال محصولات آرایشی باشید که در ترکیب آن از شیرین‌بیان استفاده شده است.
ـ محصولات حاوی چای سبز و هم‌چنین خود چای سبز حاوی مواد ضد التهاب است که برای پوست‌های حساس مناسب است.
ـ آلوورا نیز می‌تواند باعث از بین رفتن و کاهش التهاب و قرمزی پوست‌های حساس شود. حتی هنگام استفاده از محصولات طبیعی، افرادی که پوست حساس دارند باید نهایت دقت را بکنند. از آن‌جائی که برخی از حساسیت‌های پوستی به‌خاطر داشتن آلرژی نسبت به برخی از محصولات و هم‌چنین فرآورده‌های خوراکی است، افراد باید نسبت به هر آن‌چه که باعث ایجاد حساسیت می‌شود، گوش به زنگ باشند. بهتر است ابتدا قبل از استفاده از محصولات آرایشی آن را روی بخش کوچکی از پوستتان مثلاً روی بازویتان امتحان کنید تا اگر پوست نسبت به آن واکنش منفی نشان داد از آن استفاده نکنید.
● ۱۰ نکته برای سلامت پوست‌های حساس
۱) پوستتان را همیشه مرطوب نگه دارید: پوست‌هائی که رطوبت کمی دارند بیشتر مستعد حساس شدن هستند.
هم‌چنین پوست‌هائی که رطوبت کافی ندارند بیشتر تحت تأثیر عفونت، آسیب‌های ناشی از نور آفتاب و انواع حساسیت‌ها قرار می‌گیرند. کرم‌های مرطوب‌کننده که حاوی لایه‌بردارهای ضعیف هستند می‌توانند تأثیر مثبتی روی پوست‌های حساس داشته باشند.
۲) تغذیه مناسبی داشته باشید: تغذیه نقش به‌سزائی در سلامت پوست به‌خصوص پوست‌های حساس دارد. میوه و سبزیجات، مواد غذائی حاوی آب زیاد و سرشار از ویتامین منبع عالی و ایده‌آل برای سلامت پوست به‌شمار می‌آیند.
۳) به بدنتان رطوبت برسانید: اطمینان حاصل کنید که روزانه به میزان کافی آب می‌نوشید.
۴) از خوردن غذاهای ادویه‌دار بپرهیزید: از خوردن مواد غذائی ادویه‌دار و تند بپرهیزید.
هم‌چنین افرادی که پوست‌های حساس دارند، بهتر است از مصرف مواد حاوی کافئین بپرهیزند.
۵) از پاک‌کننده و لوسیون‌های مخصوص پوست چرب استفاده کنید: افرادی که پوست‌های حساس دارند به‌خاطر همین حساس بودن پوستشان بهتر است از هرگونه مواد پاک‌کننده استفاده نکنند. یا بهتر است مواد پاک‌کننده‌ای که استفاده می‌کنند رطوبت کافی داشته باشد تا پوست را خشک نکند.
۶) قبل از این‌که به‌صورتتان مرطوب‌کننده بزنید، پوستتان را با آب کمی مرطوب کنید: این کار در عین سادگی می‌تواند بسیار مفید باشد چراکه با انجام این کار کرم مرطوب‌کننده بهتر جذب پوستتان می‌شود.
۷) نسبت به عطر و اسپری‌هایتان نهایت وسواس را به خرج دهید چراکه برخی از همین عطرها و اسپری‌ها می‌توانند عامل ایجاد حساسیت و تحریک پوست شوند.
۸) به مواد ترکیبی مواد شوینده‌ای که با آن روکش تخت و بالشتان را می‌شوئید توجه کنید: چنان‌چه این مواد بسیار قوی باشند، می‌توانند باعث ایجاد حساسیت شوند.
۹) ضدآفتاب: به‌صورت مداوم و منظم از کرم‌های ضدآفتاب حاوی SPF استفاده کنید.
۱۰) بعد از جراحی: بعد از پیلینگ کردن و عمل‌های زیبائی پوست و درمان‌های لیزری، پوست به توجه بیشتری نیازمند است: استفاده از مرطوب‌کننده و ضدآفتاب را فراموش نکنید.
● ۵ پیشنهاد ایده‌آل برای پوست‌های حساس
▪ از محصولات بهداشتی و آرایشی استفاده کنید که مواد تشکیل‌دهنده کمتری داشته باشد. چراکه هرچه‌قدر مواد تشکیل‌دهنده و ترکیبات آن بیشتر باشد، احتمال این‌که پوست شما نسبت به یکی از این ترکیبات حساسیت پیدا کند بیشتر خواهد بود. تحقیقات نشان داده که استفاده از محصولاتی که ترکیبات بی‌شمار دارند سیستم ایمنی سطح پوست را ضعیف می‌کند.
▪ استفاده از کرم ضدآفتاب را فراموش نکنید. از کرم‌های ضدآفتاب برای پوست‌های حساس استفاده کنید و دقت کنید موادی مانند دی‌اکسید تیتانیوم نداشته باشد تا کمتر ایجاد حساسیت کند.
▪ در صورت نیاز محصولات آرایشی و بهداشتی‌تان را تغییر دهید. معمولاً عادت کردن پوست به یک محصول چندان جالب نیست بنابراین بهتر است از هر محصولا آریشی‌تان دو نمونه متفاوت داشته باشید و یک هفته در میان یکی از آنها را استفاده کنید.
▪ خواندن برچسب و دستورالعمل‌های روی محصولات را فراموش نکنید. چنان‌چه بدانید که نسبت به ترکیب خاصی حساسیت دارید، در صورتی‌که این ترکیب در محصول وجود داشته باشد استفاده از آن را کنار می‌گذارید. جالب است که بدانید لاک‌های ناخن حاوی ترکیب شیمیائی به نام فرمولدیید است که باعث خارش و سوزش چشم می‌شود.
▪ افرادی که پوست‌های بسیار حساس دارند، می‌توانند تنها از ترکیب آب و کرم‌های هیدروکورتین برای پاک کردن صورتشان استفاده کنند.
● ماسک مناسب پوست‌های حساس
یک فنجان ماست پرچرب، یک دوم فنجان بلغور جو. ماست و بلغور را به خوبی در مخلوط‌کن، مخلوط کنید. سپس ماسک را روی پوستتان قرار دهید تا به مدت ۱۰ دقیقه بماند. سپس آن را با آب گرم بشوئید.

ترجمه: سمیرا فیاضی

منبع : مجله زندگی ایده آل

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تازه‌ترین خبرها