رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 119885

چرا فضانوردان سنگ کلیه میگیرند؟

چرا فضانوردان سنگ کلیه می‌گیرند؟

در حالی که دانشمندان تردید دارند که آیا نانو باکتری‌ها واقعاً طبیعت بیولوژیک دارند یا خیر، محققان ناسا خواهان تحقیقات بیتر در زمینهٔ این عوامل خود تکثیرشوندهٔ کوچک هستند. در عین حال این گروه محققان ناسا دست‌اندرکاران تحقیق هستند که نشان می‌دهد نانو باکتری‌ها می‌توانند دلیل اصلی تشکیل سریع سنگ کلیه در فضانوردان که مأموریت فضائی می‌روند باشند. با آنکه دانشمندان بر این باورند که این عوامل خود تکثیرشونده وجود دارند.
توافق اندکی در اینکه واقعاً زنده هستند و یا اینکه حاصل توالی DNA مشابهی هستند یا خیر، وجود دارد. نانوباکتری‌ها در دههٔ ۱۹۹۰ شناخته شدند و در مرکز فسفات کلسیم سنگ‌های کلیه یافت شده‌اند. همچنین در بیماری‌های دیگر شامل آلزایمر، بیماری قلبی، پروستات و برخی سرطان‌ها تشخیص داده شده‌اند.
این موضوع که نانو باکتری‌ها ارگانیسم‌های زنده هستند، هنوز مورد بحث است چرا که تحقیقات در مورد اسید نوکلیک فرضی آنها کامل نشده است. اما تحقیق فوق نشانه‌هائی برای شناخت نانوباکتری‌ها و ارتباط آن با بیماری‌های مربوط به کلیسیفیکاسیون پاتولوژیک را ارائه می‌دهد. این آزمایش‌ها به‌منظور مشاهده‌ٔ نانوباکتری‌ها در یک محفظهٔ بیورآکتور که شرایط فضا را فراهم می‌سازد. در ناسا انجام شده است.
در این محیط با جذبهٔ اندک، مشخص شد نانو باکتری‌ها پنج برابر سریع‌تر از شرایط جاذبهٔ زمین تکثیر می‌شوند و لذا کشفیات اولیه را مبنی بر این که میکروب‌ها در محیط‌های بدون جاذبه عملکرد متفاوتی دارند تأیید می‌کند. نانوباکتری‌ها همچنین به‌عنوان عامل عفونی‌زا در میان خدمه‌ای که در اقامتگاه‌های نزدیک زندگی می‌کنند، شناخته شده‌اند. به هر حال برای پاسخ به سؤال‌های موجود تحقیقات بیشتری لازم است.
● پرواز با آرامش خیال
اگر در سفر هوائی حالت تهوع و استفراغ به شما دست می‌دهد، می‌توانید قبل از شروع سفر یک یا دو قرص ویتامین B۶ مصرف کنید. همچنین می‌توانید برای رفع این حالت، روزانه یک لیوان ماست مصرف کنید. بهتر است یک هفته قبل از سفر، غذاهای تخمیری را از برنامه غذائی خود حذف کنید. جایگزین کردن مواد گیاهی هنگام سفر مناسبتر است.
● لخته شدن خون در مسافران هوائی
پزشکان گفته‌اند خون مسافرانی که مدت زمان زیادی در هواپیما می‌نشینند بیش از همه لخته می‌شود.
به نوشته عرب آنلاین، گروه پزشکی هلند با بررسی ۷۱ مسافر در سفرهای هوائی ۸ ساعته دریافتند جریان خون در رگ‌های این افراد بسیار کمتر از گروه دیگری که به همین مدت در سالن سینما نشستند، فعال است.
پروفسور فرست روزندال گفت: به احتمال زیاد لختگی خون به‌دلیل نشستن مدت زیاد در هواپیما است ولی امکان کاهش میزان فشار و هوا در هواپیما نیز می‌توانند از عوامل این موضوع باشند. پزشکان گفتند این حالت خطر آنی برای افراد ندارد اما در درازمدت مشکلاتی ایجاد می‌کنند.
● تأثیر منفی پروازهای طولانی بر سلامتی انسان
تحقیقات جدید نشان می‌دهد حدود یک درصد از افرادی که سفرهای هوائی طولانی دارند، ممکن است به نوعی عارضه لخته شدن خون در رگ‌ها مبتلا شوند. یافته‌های جدید پزشکی نشان می‌دهد لخته شدن خون در پاها یا ریه‌ها، خطری بالقوه برای بسیاری از مسافران پروازهای هوائی طولانی است. با این حال، تحقیقات جدید نشان می‌دهد که حدود یک درصد مسافران پروازهای طولانی، ممکن است به چنین عارضه‌ای مبتلا شوند.

هادی عبد داوودی

منبع : سایر منابع

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تازه‌ترین خبرها