رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 122814

آنچه باید درباره آسم بدانید

img alt="آنچه باید درباره آسم بدانید" src="http://vista.ir/include/articles/images/9b26e7070a88fd45420ec6316b50d92b.jpg" />

● جهت آگاهی هر چه بیشتر خانواده‌ها از چگونگی برخورد با بیماری آسم، در گفت‌وگویی با پزشكان متخصص، سوالاتی كه بیماران مبتلا راجع به این بیماری را داشته‌ایم، كه در ذیل به صورت پرسش و پاسخ درج می‌شود:
۱- برای كمك به بیمار مبتلا به آسم چه می توان انجام داد؟
آگاهی نسبت به بیماری و درمان آن كلید اصلی كنترل آسم است. در این باره لازم است از پزشك و افراد مرتبط اطلاعات لازم را كسب كنید و بایدها و نبایدها را بیاموزید، داروهای توصیه شده را بشناسید و به ویژه در مورد كودكان از مصرف درست و به موقع آنها مطمئن شوید كه خود بهترین كمك به بیمار مبتلا به آسم است.
۲- چه اقداماتی برای بهبود محیط زندگی بیماران مبتلا به آسم می توان انجام داد؟
تهویه مناسب و كافی محیط زندگی این بیماران اهمیت فراوان دارد. رعایت نظافت و پاكیزگی به ویژه در قسمت كف اتاقها بسیار مهم است. در این رابطه كف پوش‌های چوبی، سرامیك و مشابه آن مناسب‌تر از فرش و موكت هستند چون پوشش و كرك فرشها سبب تجمع گرد وخاك، هیره‌ها و سایر آلرژنها می‌شوند. اجتناب از نگهداری حیوانات مودار مانند سگ، گربه، خرگوش، موش و مشابه آنها در محیط خانه توصیه می شود، حتی اگر تست پوستی بیمار نسبت به آنها منفی باشد. نگهداری این حیوانات در خانه سبب افزایش سایر آلرژنها از جمله هیره‌ها نیز می‌شود. به عبارت دیگر نگهداری حیوانات در محیط خانه افراد مبتلا به آسم علمی و منطقی نیست.
اجتناب از مواد خوشبو كننده و عطریات تند و تیز، عدم نگهداری گلهای معطر از توصیه‌های بهداشتی در مورد بیماران مبتلا به آسم است چون این مواد غالبا از محركهای آسم به شمار می‌روند. استعمال سیگار در محیط های سربسته اكیداً ممنوع و از حضور افراد مبتلا به آسم به ویژه كودكان در محیط های آلوده به دود سیگار اجتناب شود. در این رابطه بهترست حتی‌المقدور بستگان و دوستان نزدیك با بیماری آسم و عوامل محرك آن آشنا شوند تا با استفاده از مواد محرك و یا استعمال سیگار سبب تشدید علائم بیمار نشوند.
۳- آیا برای آسم كودكان علاج واقعی وجود دارد؟
علل بیماری آسم كاملاً شناخته شده نیستند. گاهی كودكان مبتلا به آسم برای همیشه بدون علامت می‌شوند و گاهی این امر به كمك داروها رخ می‌دهد. در هر حال این بیماری در هر زمان ممكن است عود كرده و علائم خود را نشان دهد. آسم همیشه در یك وضعیت و شدت باقی نمی‌ماند و بیمار مبتلا به آن می‌تواند روزهای خوب یا بدی را تجربه كند. ممكن است به واسطه خاموشی طولانی علایم آسم، این تصور ایجاد شود كه بیماری كاملا برطرف شده است ولی همواره باید به خاطر داشت كه تماس با مواد محرك و حساسیت زا می تواند سبب عود بیماری و تكرار علائم شود.
۴-آیا خطر بدتر شدن آسم كودكان همراه با افزایش سن وجود دارد؟
بلی این احتمال به ویژه در كودكانی كه درمان صحیح و مناسب آسم برای آنها انجام نمی شود، وجود دارد.
آزمایش‌ها نشان می‌دهد كه عملكرد ریوی در كودكان مبتلا به آسم درست درمان شده به طور قابل توجهی بهتر از دیگران است. همچنین بسیاری از بررسیها و تجارب پزشكی نشان می‌دهد كه استفاده به موقع از داروهای مناسب برای كنترل آسم كودكان سبب پیش‌آگهی خوب و در بسیاری موارد عملكرد طبیعی ریوی این كودكان خواهد شد.
۵- بهترین آب و هوا برای مبتلایان به آسم كدام است؟
هیچ آب و هوای ویژه ای برای مبتلایان به آسم ایده‌آل نیست، زیرا عوامل محرك و حساسیت‌زا در بیماری آسم بسیار متنوع و فراوانند و از بیماری به بیمار دیگر تفاوت دارند. در صورت مهاجرت به مناطق جدید ممكن است عوامل محرك و حسایت‌زا كمتر یا بیشتر شوند كه این امر قابل پیش‌بینی نیست. البته سطوح برخی از آلرژن‌ها مانند گرده گیاهان و هیره‌ها در ارتفاعات و مناطق كوهستانی كمتر است كه در افراد حساس به آنها ممكن است سبب كاهش علائم آسم شود.
۶- آیا ورزشهای آرامش بخش ممكن است برای آسم مفیدند؟
اصولا یادگیری تكنیكهای آرامش بخش مانند یوگا برای كاهش اضطراب مولد یا ناشی از بیماری ها از جمله آسم و حملات آن مفید هستند.
۷-آیا خاموشی همیشگی بیماری آسم كودكان ممكن است؟
خاموشی كامل و همیشگی آسم كودكان بستگی به سن شروع علائم و شدت آنها در كودك دارد. تقریباً نیمی از كودكان مبتلا به آسم در سنین بلوغ بدون علامت هستند، اگر چه احتمال بروز مجدد علائم در سنین بزرگسالی از بین نمی‌رود. البته احتمال خاموشی كامل علائم در كودكان مبتلا به آسم شدید كمتر است.
۸- آیا آسم یك بیماری دائمی است ؟
حقیقتاً آسم یك بیماری مزمن و همیشگی است، ولی این امر به معنای وجود دائمی علائم آن نیست. چه بسا بیمارانی كه سالهای متمادی هیچگونه علائمی از آن را تجربه نكنند به عبارت دیگر بیماری ایشان تحت كنترل و یا خاموش باشد و این امر می‌تواند با كمك دارو و یا بدون آن باشد كه خود مربوط به شدت بیماری و نوع آسم است .
۹- آیا داروها می‌توانند محركی برای بیماری آسم باشند؟
تعداد كمی از داروها شامل آسپرین و ضد التهاب‌های دیگری از خانواده مشابه آن (NSAIDS) و داروهای مهار كننده گیرنده بتا (بتابلوكرها مانند پروپرانولول) می‌توانند سبب تحریك بیماری آسم و علائم آن شوند، كه خوشبختانه این داروها در كودكان كمتر استفاده می شوند. در صورت بدتر شدن علائم بیماری آسم پس از شروع مصرف یك داروی خاص، بهتر است بلافاصله با پزشك معالج تماس گرفته شود.
۱۰-آیا تغییرات هوا می‌تواند سبب تحریك آسم شود؟
بلی، تغییرات ناگهانی هوا(مانند توفان، بادهای سرد و افزایش رطوبت) می‌تواند سبب تحریك علائم آسم و تشدید آنها به ویژه در كودكان شود. برخی از این تغییرات با سایر محرك ها مانند افزایش غلظت گرده گیاهان همراه می‌شوند. برخی از عوامل دیگر مانند هوای سرد مستقیماً سبب تحریك مجاری هوایی ملتهب می شوند.
۱۱- آیا عفونتها می‌توانند سبب تحریك آسم شوند؟
بلی. عفونت‌های تنفسی ویروسی، مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا می‌توانند سبب تحریك علائم آسم، به ویژه در كودكان شوند.
لذا توصیه می‌شود كه بیماران مبتلا به آسم حتی‌المقدور از تماس با افراد مبتلا به بیماریهای تنفسی و سرماخوردگی اجتناب كنند. همچنین استفاده از واكسن سرماخوردگی برای این بیماران می‌تواند مفید باشد.
۱۲- آیا آسم یك بیماری روحی ـ روانی است ؟
نه، آسم یك بیماری روانی نیست، بلكه بیماری مزمن و التهابی است كه منجر به افزایش تحریك‌پذیری و حساسیت مجاری هوایی، به ویژه در صورت عدم درمان صحیح می‌شود. اگرچه آسم یك بیماری روانی نیست، خنده‌های شدید، گریه، عصبانیت و ترس می‌توانند سبب بروز یا تشدید علائم آن شوند.
۱۳-آیا تصفیه‌كننده‌های هوا برای آسم مفید هستند؟
پاسخ به این سؤال كاملا روشن نیست. در صورت نداشتن امكانات دیگر برای كاهش عوامل محرك و آلرژی‌زا، امتحان دستگاههای تصفیه‌كننده هوا ممكن است مفید باشد در این صورت بسته نگه داشتن در و پنجره های اتاق هایی كه این دستگاهها در آن قرار می گیرند، توصیه می شود.
۱۴- بهترین وضعیت بیمار برای تنفس در هنگام وقوع حملات آسم كدام است؟
اصولاً بیمار در هنگام بروز مشكل تنفسی از جمله حمله آسم، خود بهترین وضعیت را برای راحت تر نفس كشیدن انتخاب كند. معمولاً وضعیت خوابیده در اینگونه موارد تنفس را برای اغلب بیماران مشكل‌تر می‌كند و حالت لمیده یا نشسته با تكیه بر صندلی راحتی، تنفس را برای ایشان آسانتر می‌كند

خبرگزاری دانشجویان ایران

منبع : پایگاه اطلاع رسانی پزشکی ایران سلامت

تازه‌ترین خبرها