رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 167938

دلواپسان و سكوت و همراهی با ۳۰ هزار میلیارد تومان یارانه ثروتمندان

۱۷ میلیارد دلار از منابع ارزی را به ثروتمندان دادند

ساعت ۲۴- آذرماه ۱۳۸۹ بود که محمود احمدی‌نژاد پس از خسته و متقاعد کردن مجلس آن زمان به ریاست غلامعلی حداد عادل توانست پرداخت یارانه به همه مردم ایران اعم از ثروتمند و فقیر را اجرایی کند. گروه و دولت احمدی‌نژاد از آذرماه ۱۳۸۹ تا پایان سال ۱۳۹۱ روی هم ۲۸ بار به حدود ۷۵ میلیون ایرانی یارانه نقدی دادند. در آن سال‌ها درآمد حاصل از نفت روندی فزاینده داشت و پرداخت یارانه نقدی با درآمد میانگین ۸۰ میلیارد دلار چندان سخت نبود.

حداد و احمدي‌نژاد
dir="RTL">محاسبه‌های گوناگون نشان می‌دهد وی نزدیك به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی داد. در آن سال‌ها طیف‌های گوناگون اصولگرایان واكنش‌های گوناگونی نسبت به پرداخت یارانه نقدی ۱۲۰ هزار میلیارد تومانی نشان نداند. در صورتی كه اگر اصولگرایان زیر بار پرداخت یارانه نقدی به ۷۵ میلیون ایرانی نمی‌رفتند و ۲۵ میلیون نفر را از همان ابتدا حذف می‌كردند در مدت زمامداری احمدی‌نژاد اگر ۳۰ درصد از رقم یاد شده یعنی ۳۰ هزار میلیارد تومان فقط در همان دوره پس‌انداز می‌شد.

با توجه به نرخ دلار در سال‌های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۱ كه به ترتیب ۱۰۴۴ تومان، ۱۲۰۴ تومان، ۲۶۰۷ تومان بود كه میانگین آن ۱۷۵۰ تومان بود. در۲۸ ماه یاد شده رقمی نزدیك به ۱۷ میلیارد دلار به ثروتمندان داده شد. اما اصولگرایان ساكت و همراه با هدر دادن ۷۱ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی در سال‌های سخت ارزی كه ایران برای هر دلار فروش و به دست آوردن نفت رنج می‌كشید گویی چیزی نبوده است و گویی در كارنامه اصولگرایان ثبت نمی‌شود.

هدر دادن ۳۰ هزار میلیارد تومان پول ارزشمند با دادن یارانه به ثروتمندان فقط یك روی سكه است و اگر هدر دادن هزاران میلیارد تومان بنزین و گازوییل كه به قیمت بسیار ارزان در باك خودروهای ثروتمندان ریخته می‌شد را لحاظ كنیم معلوم می‌شد كه چقدر پول به ثروتمندان دادیم.

به گزارش ساعت ۲۴، اصولگرایان امروز كه البته به حق از پرداخت رقم بالا به چند مدیر به ستوه آمده‌اند همان‌هایی هستند كه با دادن پول تهیدستان به ثروتمندان از آذر ۱۳۸۹ تا پایان دولت احمدی‌نژاد سكوت و همراهی كردند تا شاید یكی از دوستانشان در انتخابات ۱۳۸۲ رای بیاورد. حالا كه دولت یازدهم با دست خالی توانسته است علاوه بر دادن یارانه نقدی روند كاهنده سقوط تولید ملی را متوقف كند و نرخ تورم شتابان را مهار كند ناگهان یادشان آمده است كه باید از حق ضعفا دفاع كنند.

نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تازه‌ترین خبرها