پنجشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۰

تقدیم آهنگ به محمد بنا و بهداد سلیمی

گروه پالت

ساعت 24- گروه موسیقی «پالت» در آخرین اجرای صحنه‌ای خود، قطعه‌ای از فرهاد مهراد را به یاد او اجرا و آهنگ دیگری را به بهداد سلیمی و محمد بنا تقدیم کرد.

 در این کنسرت که شامگاه چهارشنبه - ۲۷ مرداد - در فضای باز کاخ نیاوران و در قالب فستیوال «شب‌های موسیقی بارانا» به روی صحنه رفت، پس از اجرای قطعات «لیلی جان» و «یادگار دوست» امید نعمتی – خواننده گروه پالت - که با نام «آقای بنفش» نیز شناخته می‌شود، اظهار کرد: خیلی هیجان داشتم این لحظه برسد. از برادران پورناظری که این فستیوال را برگزار کردند، تشکر می‌کنم و خوشحالم موسیقیدان‌های قدیمی و جدید در آن شرکت کردند. امیدوارم این لحظه‌ها، ادامه‌دار باشد.

در ادامه آهنگ «ماهی و گربه» نواخته شد و نعمتی اشاره کرد شهرام مکری – کارگردان فیلم ماهی و گربه - نیز در میان مخاطبان حضور دارد.

قطعات «لیلی»، «مثلث»، «والس شماره ۱» اجرا شدند و سپس شقایق صادقیان – نوازنده فلوت مهمان - به روی صحنه آمد تا پالت را همراهی کند. «سرزمین‌های شرقی» آهنگی بود که در ادامه نواخته شد.

«آقای بنفش» در توضیح قطعه بعدی گفت: قرار بود در این قسمت از کنسرت قطعه «قاصدک» را اجرا کنیم، اما دیشب در زمان تمرین، ایده‌ای به ذهن‌مان رسید و برنامه عوض شد. از آن‌جایی که امشب مهتابی است، می‌خواهیم قطعه «یه شب مهتاب» فرهاد مهراد را به یاد او اجرا کنیم. من می‌دانم هر اندازه تمرین کنم نمی‌توانم به خوبی او بخوانم، اما جسارت می‌کنیم و به یادش می‌نوازیم.

در این قسمت از اجرا امید نعمتی جای خود را به  مهدی ساکی – خواننده مهمان - داد تا قطعه‌ای را با لهجه جنوبی اجرا کند.

سپس با بازگشت نعمتی به صحنه، دو آهنگ نوستالژیک «برگ خزان» و «می‌رقصد زندگی» که توسط این گروه بازخوانی شده است، اجرا شد. نعمتی بیان کرد که قطعه «می‌رقصد زندگی» را به یاد عباس مهرپویا می‌نوازند.

آهنگ «سال به سال» توسط پالت به بهداد سلیمی و محمد بنا تقدیم شد و نعمتی درباره آن گفت: ما می‌خواهیم بگوییم هر اتفاقی که رخ بدهد، آن‌ها قهرمانان ما هستند.

در ادامه «آقای بنفش» به معرفی مهمانان ویژه این کنسرت پرداخت و گفت: نادر مشایخی، کمال تبریزی، رضا درمیشیان، شهرام مکری، رسول صدرعاملی و بابک برزویه در میان ما حضور دارند.

او با بیان این‌که خانواده کامکارها نیز مخاطب این اجرا هستند، اضافه کرد: زمانی که بچه بودم، به کنسرت کامکارها رفتم و نواختن دف بیژن کامکار در این کنسرت آن‌قدر روی من تاثیر گذاشت که در خانه با قوطی سوهان، دف می‌زدم. سال‌ها گذشت و من شاگرد این خانواده شدم. من در کودکی سه اسطوره داشتم. سوپرمن، مارادونا و بیژن کامکار. آن دو نفر هیچ گاه به کنسرتم نیامدند، اما خوشحالم که بیژن کامکار در اینجا حضور دارد.

سپس آخرین قطعه ساخته شده توسط پالت و شعری که امید نعمتی برای آن سروده، اجرا شد.

نعمتی پیش از اجرای آهنگ «اینجا شهر من نیست»، اظهار کرد: به خودمان نگاه نکنیم که در امنیت و آرامش کنسرت می‌دهیم، دنیا آنقدرها هم جای قشنگی نیست. این قطعه را به کسانی تقدیم می‌کنم که شهرشان را از دست داده‌اند.

در بخش پایانی این کنسرت «آقای بنفش» از مردم درخواست کرد که میان اجرای «خونه مادربزرگه» و «نرو بمان» یکی را انتخاب کنند که در آخر نیز هر دوی این قطعات اجرا شد و با همخوانی مخاطبان کنسرت همراه بود.

این کنسرت با مشکلاتی هم مواجه بود؛ از جمله این‌که در میانه اجرا صدای گیتار بیس قطع شد، یک بار روی باند اسپیکر نویز شدیدی افتاد و صدای یکی از باندها در بخش پایانی اجرا به شکل تناوبی قطع و وصل شد.

یکی از نکات این اجرا که توجه اکثریت مخاطبان کنسرت را به خود جلب کرده بود این بود که از ابتدا تا انتهای اجرا و هر زمانی که فرصتی پیش می‌آمد، شخصی از ردیف‌های انتهایی صندلی‌ها با صدای بلند درخواست می‌کرد تا آهنگ «قاصدک» اجرا شود که در پایان نیز ناکام ماند و این قطعه اجرا نشد.

همچنین نعمتی روی صحنه اعلام کرد که تولد پدر مهیار طهماسبی – نوازنده ویولونسل گروه - با این کنسرت مقارن شده و او در میان مخاطبان حضور دارد، این کار باعث شد تا مردم به صورت خودجوش آهنگ «تولدت مبارک» را برای وی بخوانند.

روزبه اسفندارمز (نوازنده کلارینت، ساکسیفون)، داریوش دهقانی آذر (نوازنده کنترباس)، سردار سرمست (نوازنده آکاردئون)، کاوه صالحی (نوازنده گیتار)، محمد امین طاهری (نوازنده درامز)، مهیار طهماسبی (نوازنده ویولونسل)، امید نعمتی (خواننده)، مهدی ساکی (خواننده مهمان) و شقایق صادقیان (نوازنده فلوت مهمان) در این کنسرت، هنرنمایی کردند.

در فستیوال «شب‌های موسیقی بارانا» که از ۲۱ تا ۲۹ مردادماه برگزار می‌شود، گروه‌ها و هنرمندانی مانند لوریس چکناواریان، کامکارها، شهرداد روحانی، کیخسرو پورناظری و گروه شمس و سهراب پورناظری همراه «آنتونیو ری» به اجرای برنامه می‌پردازند. همچنین طبق اعلام برگزار کنندگان  پنج درصد از فروش بلیت‌های این برنامه به کودکان مبتلا به سرطان تحت حمایت محک و همچنین درصدی دیگر از فروش برای حمایت از موسیقی‌دانان در حوزه‌ سلامت و رفاه در نظر گرفته شده است.

ایسنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.