همه تحریم‌ها علیه ایران از ۲۷ دی ۹۴ برداشته شد/ آنها که رشد اقتصادی ما را نمی‌بینند عینک بزنند/ خرید هواپیما برای مغازه‌دار هم تأثیر دارد/ اگر ایسا را بلااثر نمی‌کردند ساکت نمی‌نشستیم/ مذاکره مجدد در برجام معنا ندارد

ساعت 24- رئیس‌جمهور با بیان اینکه همه تحریم‌ها علیه ایران از 27 دی 94 برداشته شد، گفت: آمریکا در اجرای برجام سنگ‌اندازی‌هایی داشت.

حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در نهمین نشست خبری خود ضمن قدردانی از حضور مردم در مراسم تشییع پیکر مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت: لازم می‌دانم از مردم قدرشناس، بزرگوار، فهیم و زمان‌شناس ایران در ضایعه درگذشت آیت‌الله رفسنجانی قدردانی کنم که با حضور، اشک،‌ آه و حرکت پر شورشان در مراسم بدرقه پیکر آن مرحوم و حضورشان در مراسم ترحیم بزرگواری خود را نشان دادند.

وی افزود: مردم ما به‌خوبی قدر بزرگانشان، خادمانشان و آنانی که در پیروزی انقلاب اسلامی، در استقرار نظام اسلامی و در توسعه و آبادانی کشور و از همه مهم‌تر در نشان دادن راه صحیح در مسائل مهم اجتماعی و کشوری تأثیرگذار بودند را می‌دانند.

روحانی در ادامه تصریح کرد: آیت‌الله رفسنجانی علاوه بر خدمات شایان توجه‌شان نسبت به انقلاب و نظام، با صبر، سکوت و متانت‌شان و آنجا که برای نظام لازم می‌دیدند با بیان آرامش‌شان در مسائل مهم سیاسی با روش اعتدالی‌شان، با عقلانیت‌شان، با خردشان و با حوصله و سعه صدرشان به ما نشان دادند که بهترین روش و راه برای اداره کشور و تعامل با افکار مختلف کدام است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروز آن مرد بزرگ در میان ما نیست و ما نمی‌توانیم از افکار آن مرد بزرگ برای آینده‌مان استفاده کنیم، گفت: اما شیوه، راه و نصایح ایشان و آنچه که به یادگار گذاشتند، از نوشته‌ها و آثار صوتی‌شان می‌توانیم استفاده کنیم و در راه اعتدال و خرد با صبر و حوصله برای حل معضلات کشور تلاش کنیم.

وی خاطرنشان کرد: ضمن تشکر از مردم از همه فعالان سیاسی خواهش می‌کنم همین راه را برای سال‌های پیش رو ادامه دهند. از همه چیز مهم‌تر برای آبادانی کشورمان این است که در یک فضای آرام و اعتدالی، فرمان الهی و دستورات خدا و اخلاق زیرپا گذاشته نشود.

روحانی اضافه کرد: نکند به خاطر برخی مسائل فردی، گروهی و جناحی بخواهیم راستی و درستی، اخلاق حسنه و شیوه‌هایی که خدا و قرآن به ما توصیه کرده است را به دست فراموشی بسپاریم.

رئیس‌جمهور با تشکر از مردم به خاطر حمایت‌شان از دولت اظهار داشت: اگر در فضای اقتصادی، فرهنگی و علمی دستاوردهایی داشته‌ایم به خاطر حضور، تلاش، کمک، ایستادگی، استقامت، صبر، حوصله و اندیشه مردم و امید آنها به آینده کشور و نظام بوده است. 

وی با تأکید بر اینکه ما پیشرفت های خوبی داشته‌ایم و در بسیاری زمینه‌ها نیز نیاز به تلاش بیشتر داریم، خاطرنشان کرد: راه ما هم سپاس و شکر به درگاه خدا برای کارهای انجام گرفته و هم کوشش و پیگیری برای اهدافی است که هنوز به آنها دست نیافته‌ایم.

روحانی با ابراز خرسندی از اینکه در ابتدای امسال به مردم وعده داده بود که کشور به رشد 5 درصدی دست یابد، گفت: بسیار سپاسگزارم از کارآفرینان، از فعالان اقتصادی، از خدمتگزاران مردم، از همه مقامات، از همه قوا که دست به دست هم دادیم و تا امروز شاهد رشد بیش از 5 درصد هستیم. یعنی رشد 7.4 درصد که در منطقه ما نظیری برای آن تا امروز نمی‌شناسیم و در سطح جهان نیز نمونه‌های خیلی زیادی ندارد. آن هم در شرایط امروز جهان که معمولا با نوعی رکود اقتصادی مواجه است.

*در طول یکسال بیش از 700 هزار شغل خالص در کشور ایجاد شد

وی با سپاسگزاری از همه مردم و کارآفرینان که کشور موفق شد در زمینه اشتغال قدم بزرگی بردارد، بیان داشت: گرچه تا رسیدن به مقصد و مطلوب نهایی هنوز فاصله زیاد داریم اما اینکه در طول یکسال بیش از 700 هزار شغل خالص در کشور ما ایجاد شود نظایر زیادی ندارد.

رئیس‌جمهور با تصریح بر اینکه این رقم در خود دنیا هم نظایر زیادی ندارد، گفت:‌ من در گفت‌وگوی تلویزیونی گفتم که شش کشور هستند که بالای 600 هزار شغل در سال‌های اخیر توانستند به وجود بیاورند؛ 700 هزار شغل بسیار زیاد است. البته برای کشور ما به خاطر انباشت مسائلی که در سال‌های گذشته داشتیم نیاز به کارهای زیادی داریم.

وی در ادامه از موفقیت در مذاکرات هسته‌ای و برجام سخن گفت و تصریح کرد: برجام تعلق به دولت یازدهم یا شخص خاصی ندارد، برجام از آن ملت بزرگ ایران است، برجام از آن رهبری مقتدر کشور است، برجام از آن شهیدان ماست، شهدای هسته‌ای و دیگر فداکاران ما، برجام تعلق به استقامت یک ملت دارد، برجام یک دستاورد بزرگ ملی است.

روحانی گفت: کسی فکر نکند به خاطر انتخابات سال آینده باید نسبت به برجام بیش از حد سخن بگوید یا کمتر از حد لازم نسبت به برجام حرف بزند زیرا برای ما از برجام مهمتر حق است؛ از برجام مهم‌تر موفقیت یک ملت است؛ چرا در پیشگاه خداوند نسبت به موفقیت‌مان شاکر نباشیم؟ 

وی افزود: البته هیچکس در این دنیا مدعی موفقیت صددرصد نیست و هر کاری ممکن است نقصی و عیبی و ایرادی داشته باشد اما جمع این کار یک موفقیت بزرگ برای ملت عزیز و بزرگ ما بود.

رئیس‌جمهور با ذکر این نکته که ما در اخلاق پیروز شدیم و هیچکس تردید نکند که برجام پیروزی ملت ایران در اخلاق است، گفت: ما به دنیا گفته بودیم که به دنبال سلاح هسته‌ای و کشتار جمعی نیستیم. ما به دنیا گفته بودیم آنچه راجع به ایران و حکومت و نظام و دولت ایران نسبت به سلاح کشتار جمعی گفته می‌شود دروغ و اتهام است.

*در برجام به دنیا ثابت کردیم ملت و نظام ایران راستگو هستند 

وی اضافه کرد: ما در برجام برای دنیا به اثبات رساندیم که ملت و نظام ایران راستگو هستند و آنها که علیه این نظام به ناروا سخن گفتند امروز در تاریخ جهان و پیشگاه اخلاق باید سرافکنده باشند.

روحانی گفت: کمتر کسی از صاحب‌نظران فکر می‌کرد که موضوع PMD حل شود و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسما اعتراف کند که مسائل گذشته ایران در زمینه هسته‌ای پایان یافته است و از این پس نسبت به آینده بررسی‌ها را ادامه می‌دهیم.

وی پایان پرونده PMD را به معنای موفقیت اخلاقی ملت ایران ذکر کرد و خاطرنشان کرد: ما از لحاظ سیاسی پیروز و موفق شدیم چون به دنیا گفتیم که ایران نظامی نیست که با او رفتار امنیتی در دنیا شود؛ ما خواستیم به دنیا بگوییم که ایران کشوری است که می‌تواند در مسائل اصلی جهان به عنوان یک بازیگر فعال و سازنده در صحنه باشد و غیبت ایران در صحنه‌های سیاسی منطقه و جهان یک خسارت برای همه جهانیان است.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: ما می‌خواستیم به دنیا بگوییم که ایران هراسی نادرست است و از ایران نترسید چرا که ایران به دنبال صلح و امنیت برای منطقه و جهان است؛ ما می‌خواستیم به دنیا بگوییم که ایران استحقاق آن را ندارد که تحت فصل هفتم منشور شورای امنیت به عنوان کشوری که صلح و امنیت جهانی را به خطر افکنده است باشد. 

*قطعنامه‌های ظالمانه را لغو کردیم

وی با اشاره به اینکه ما از لحاظ سیاسی موفق شدیم، اظهار داشت: ما قطعنامه‌های ظالمانه را به دست همان مرجعی که آنها را صادر کرده بود لغو کردیم. 

روحانی گفت: ما برای احقاق حقوق ملی‌مان موفق شدیم؛ ما غنی‌سازی را حق ملت ایران می‌دانستیم؛ ما می‌گفتیم که ما مثل هر کشور دیگر حق داریم در زمینه فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای تلاش کنیم و این موفقیت بود که باعث شد امروز سازمان ملل و آژانس فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای ما را به رسمیت شناخته است که این موفقیت و پیروزی حقوقی ما بود. 

وی با ذکر این نکته که ما از لحاظ اقتصادی موفقیت بسیار خوبی را به دست آورده‌ایم، اظهار داشت: ما به مردم‌مان گفته بودیم زمانی توافق هسته‌ای را می‌پذیریم که همه تحریم‌های هسته‌ای ایران از سوی دولت‌هایی که با ما مذاکره می‌کنند بالمره کنار گذاشته شود. 

*گفته بودیم تحریم‌ها باید بالمرّه برداشته شود

روحانی اضافه کرد: ما گفته بودیم قدم به قدم آماده نیستیم که شما تحریم را کنار بگذارید. یک روز بگویید امروز پتروشیمی آزاد است، بعد از 3 ماه بگویید حالا نفت آزاد است، بعد از چند ماه بگویید فعالیت‌های مربوط به فلزات گرانبها آزاد است. ما گفته بودیم تحریم‌ها باید بالمرّه برداشته شود. من به ملت ایران می‌گویم همه تحریم‌های هسته‌ای بعد از اجرایی شدن برجام در 27 دیماه سال گذشته برداشته شد.

وی خاطرنشان کرد: ما امروز در نفت و گاز تحریم نداریم، در حمل‌ونقل و بیمه تحریم نداریم. امروز در مسائل بانکی با دولت‌ها و بانک‌های بزرگ دولت رابطه‌مان عادی است، البته بانک‌هایی که دارای سهام خصوصی هستند گاهی احتیاط‌های بیش از حدی انجام می‌دهند. برخی کشورهای بزرگ به ویژه آمریکا نیز در اجرای برجام سنگ‌اندازی‌هایی انجام داده‌اند. توقع ما نیز از ابتدا نسبت به آمریکا این‌چنین بود.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: وقتی دولتی، دولت خصم است، پیداست که از تمام توانش برای اجرای یک توافق استفاده نکند. مردم ما بدانند که در توافقات جهانی حتی اگر توافق با یک کشور هم باشد، ممکن است در اجرا مشکلاتی پیش بیاید و بعضی موارد به دلخواه پیش نرود، اما نباید حوصله‌مان را از دست بدهیم و باید منافع‌مان را در نظر بگیریم.

روحانی افزود: در توافق‌های بزرگ از جمله برجام که آثار جهانی دارد و بخشی از آن مربوط به سازمان ملل می‌شود، طبیعی است که در بعضی موارد مشکلاتی را داشته باشیم، اما ما در عین‌حال در برابر بدعهدی‌ها با قدرت ایستاده‌ایم. مردم ما مطمئن باشند مقتدرانه عمل کردیم و عمل خواهیم کرد، اما عجولانه کار نکرده و نخواهیم کرد.

وی با تأکید بر اینکه منافع ملی برای ما اصل است، ادامه داد: ما منافع ملی را همواره مدنظر قرار خواهیم داد.

رئیس‌جمهور در پاسخ به سوالی پیرامون دستاوردهای برجام برای فقرا و حاشیه‌نشین‌ها گفت: برجام تعلق به همه ملت از جمله اقشار مستضعف دارد. فرض کنیم برجام اجرایی نمی‌شد و تحریم‌هایی هم که آنان می‌خواستند تصاعدی بالا ببرند، صورت نمی‌گرفت و وضع نفت ما مانند آذر 92 ادامه پیدا می‌کرد. در این وضعیت کل درآمد نفتی امسال ما 33 هزار میلیارد تومان بیشتر نمی‌شد.

روحانی افزود: این درحالی است که با اجرای برجام ما امسال نزدیک 70 هزار میلیارد تومان درآمد نفتی خواهیم داشت. اگر این وضعیت نبود ما این پول را می‌خواستیم از کجا کم کنیم؟ از حقوق کدام قشر؟ از حقوق پرستاران، معلمان یا بخش امنیتی و دفاعی؟

وی با بیان اینکه آنانی که (برجام را)‌ نقد می‌کنند، لوکس نقد می‌کنند و نقد لوکس خیلی جایی ندارد، باید قشنگ به مردم بگویند اگر برجام نبود چه می‌شد. اگر برجام نبود امروز این‌همه کارکنانی که در نفت و گاز تلاش می‌کنند، وضعیت‌شان چه می‌شد.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد:‌به خاطر تلاش این افراد است که تولید و صادرات نفت‌مان را به قبل از تحریم رساندیم. این شرایط را چه کسی فراهم کرد؟

روحانی در ادامه گفت: همین الان که در زمستان سرد هستیم و برخی گازشان را به‌خاطر مسائل شرکتی خودشان قطع کردند، ما بیش از 700 میلی‌متر مکعب در روز گاز مصرف می‌کنیم. حال اگر نتوانیم سرمایه‌گذاری کنیم چگونه زندگی مردم تأمین شود.

وی پیرامون اقدامات دولت برای حاشیه‌نشین‌ها افزود: ما همه حاشیه‌نشین‌ها را بیمه کردیم، ما 11 میلیون حاشیه‌نشین را زیر پوشش بیمه بردیم و بخش بیمه و درمان ما به آنها خدمات ارائه می‌دهد. پس برجام و آثار آن به همه مردم تعلق دارد و موضوع برجام یک موضوع ملی است.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه برجام و آثار آن تعلق به همه ملت ایران دارد و موضوع برجام یک مسئله ملی است، تصریح کرد: ممکن است کسی نسبت به برجام نقد و انتقادی داشته باشد، این موضوع اشکال یا ایرادی ندارد، اما برجام یک موضوع مربوط به دولت نیست که کسی تصور کند برای مقابله دولت باید با برجام مقابله کند، راه‌های دیگری برای مقابله با دولت وجود دارد، برجام موضوع ملی است، اگر کسی نسبت به برجام بخواهد آثار آن را کوچک نشان دهد، یعنی کار ملت را کوچک نشان داده است، معنای این موضوع کاملاً واضح است، مسئله برجام موضوعی است که همه نهادهای کشور از شورای عالی امنیت ملی، مجلس شورای اسلامی و همه آن را به تصویب رساندند، بنابراین برجام تعلق به دولت ندارد، بلکه تعلق به نظام و ملت دارد و امیدوارم ما بتوانیم و البته مسئولان مربوطه بتوانند خدمات خودشان را نسبت به مردم در مصاحبه‌ها و برنامه‌هایشان بیشتر تشریح کنند. 

وی در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه همه اذعان دارند در فقدان آیت‌الله هاشمی، کشور پشتوانه مهمی را از دست داده است، به همین دلیل، این نگرانی وجود دارد که شما هدف حملات بیشتر تندروها قرار گیرید، به گونه‌ای که امروز نه تنها رئیس دولت اصلاحات حق حضور در برنامه‌های مهمی حتی مراسم ترحیم را هم ندارند، زمزمه‌هایی هم مبنی بر احتمال رد صلاحیت شما در انتخابات آتی شنیده می‌شود. آیا وقت آن نرسیده که بزرگان نظام برای رفع این تندروی‌ها قبل از دست دادن سرمایه‌های کشور چاره‌اندیشی کنند؟ توضیح داد: آیت‌الله هاشمی یک شخصیت بزرگ نظام ما بودند، جای خالی ایشان به نظر بنده هیچ وقت پر نمی‌شود، یک عالم بزرگ که از دنیا برود، جای او پر نمی‌شود، از لحاظ شخصیت آقای هاشمی، جای ایشان خالی است، مثل اینکه جای شهید بهشتی نیز هم‌چنان خالی است، جای شهید مطهری هم هم‌چنان خالی است، جای آیت‌الله هاشمی هم خالی می‌ماند، ولی امیدواریم همه تلاش کنیم بتوانیم تا حدی که امکان‌پذیر است آن کار بزرگی که آن مرد بزرگ انجام می‌داد، هرکدام در انجام وظیفه‌مان کوشا باشیم و بتوانیم آنها را انجام دهیم. 

*ما را با شورای نگهبان به دعوا نیندازید/ رابطه ما با شورا همیشه خوب بوده و باز هم خوب است

وی ادامه داد: ما را با شورای نگهبان به دعوا نیندازید، روابط ما با شورای نگهبان همیشه خوب بوده و باز هم خوب است، اینگونه مسائل شایعات است، نباید به این شایعات خیلی توجه کرد، انتخابات همیشه یک فرایندی دارد، اما هنوز خیلی تا انتخابات باقی مانده است. انتخابات ریاست جمهوری سال آینده قرار است برگزار شود. امروز همه ما باید برای خدمت به نظام، کمربندهایمان را محکم‌تر ببندیم و به جامعه‌مان خدمت کنیم. واقعاً این مردم بزرگ ما در هر حادثه‌ای نشان می‌دهند که چقدر عظمت دارند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: در حادثه رحلت آیت‌الله هاشمی، مردم نشان دادند که چقدر بزرگوار هستند و باعظمتند. ما باید در برابر این مردم کار کنیم و به آنان خدمت کنیم. ممکن است این جمله به ذهن کسی بیاید، واقعاً از همه چیز مهم‌تر، خدمت به این نظام و مردم است، همه باید تلاش کنیم به ملت خدمت کنیم و تا روز آخر کار کنیم و همه ما باید در صحنه باشیم و امیدوارم نگرانی‌هایی که در بیان شما مطرح شده، روز به روز کاهش یابد، فضایی که امروز در کشور درست شده، فضای وحدت ملی که در رحلت آیت‌الله هاشمی نمود بیشتری داشت، همه واقعاً در تشییع آیت‌الله هاشمی از همه جناح‌ها و افراد مختلف آمده بودند و امیدواریم این وحدت و اتحاد تا آخر حفظ شود.

حسن روحانی در ادامه این نشست خبری در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه از 700 هزار شغل ایجاد شده، فارغ‌التحصیلان دانشگاهی چه سهمی داشتند؟ گفت: مسئله اشتغال یک مسئله بسیار مهم پیش‌روی ماست، یعنی همه متولدین دهه 60 در دهه 80 می‌بایست برایشان شغل ایجاد می‌شد، متأسفانه از نیمه دوم دهه 80 ایجاد شغل متوقف شد؛ یعنی اشتغال خالص از سال 85 تا 90 الی 91 نداشتیم، یعنی حدود صفر بود. آن سال‌هایی که باید اشتغال ایجاد می‌شد و سال‌هایی بود که شرایط فروش نفت ما و درآمدهای نفتی ما خوب بود، اما متأسفانه به جای اینکه بتوانیم برای مردم شغل درست کنیم، واردات را افزایش دادیم، آمار و ارقام این موضوع را نشان می‌دهد، ما باید این موضوع را جبران کنیم، در آن مقطع کار تأخیری هم انجام گرفت و آن اینکه فضای دانشگاه‌ها وسعت پیدا کرد، پیام‌نور، دانشگاه‌های دولتی، علمی ـ کاربردی و... و آزاد همه اینها توسعه یافتند و جوانان را جذب کردند. یک دفعه آمار دانشجویان ما به 4 میلیون نفر، الان هم آمار دانشجویان ما حدود 5 میلیون نفر است. 

*در زمینه اشتغال عقب هستیم

وی افزود: این دانشجویان به تدریج فارغ‌التحصیل می‌شوند و هر سال 700 هزار دانشجو فارغ‌التحصیل می‌شوند. ما باید برای این افراد شغل ایجاد کنیم. از تابستان سال گذشته تا تابستان امسال، طی این یک سال بیش از یک میلیون و 200 هزار نفر نیروی فعال وارد بازار کار شدند و این البته جزو آمارهای کم‌سابقه سال‌های گذشته ماست؛ یعنی در یک سال یک میلیون و 200 هزار نفر نیازمند شغل هستند، ما برای 700 هزار نفر توانستیم شغل ایجاد کنیم، این بدان معناست که 500 هزار نفر بیکار به جمعیت بیکاران کشور اضافه شده است، بنابراین بیکاری در مجموع افزایش پیدا کرده است، علی‌رغم اینکه 700 هزار شغل ایجاد شده، اگر ما یک میلیون و 200 هزار شغل ایجاد می‌کردیم، باز هم بیکاری ثابت باقی می‌ماند، ولی ما نتوانستیم این رقم را ایجاد کنیم. آمار بیکاری در میان جوانان و فارغ‌التحصیلان و خانم‌ها بیشتر است. طی یک سال گذشته در زمینه آمار اشتغال خانم‌ها اقدامات جدیدی انجام دادیم، بنابراین ما در زمینه اشتغال عقب هستیم. 

رئیس‌جمهور تأکید کرد: یکی از اهداف بزرگ ما در مسئله برجام، اشتغال جوانان بود، اینکه چگونه می‌توان اشتغال ایجاد کرد، با وام که نمی‌شود اشتغال ایجاد کرد، اشتغال با سرمایه‌گذاری درست می‌شود. سرمایه داخلی، سرمایه خارجی، فعال کردن بخش‌های اقتصادی، بخش کشاورزی، خوشبختانه در این چند ماه گذشته از سال جاری هم بخش کشاورزی شرایط رشد خوبی پیدا کرده و هم بخش صنعت رشد خوبی داشته‌ایم. سال گذشته همین موقع بنده مصاحبه‌ای انجام دادم و همه تلاش می‌کردیم تا اجناسی که در انبارها باقی مانده را چگونه به فروش برسانیم. در برخی از کارخانه‌های بزرگ ما مانند فولاد آنقدر انبارها از کالا انباشته شده بودند که دیگر جایی در انبارها وجود نداشت، اما الان دیگر فولاد جنسی ندارد که بدهد، همه انبارها خالی شده است و حتی در شرایط امروز، فولاد نوبت‌های سه‌ماهه می‌دهد، این موضوع نشان می‌دهد کسانی که می‌گویند رکود و مدام می‌گویند ما نمی‌بینیم، خب عینکی، چیزی استفاده کنید. بروند به همین فولاد نگاه کنند، بررسی کنند سال گذشته فولاد چه شرایطی داشت و امسال چه شرایطی دارد. 

وی ادامه داد: این موضوع یک تحرک بسیار خوبی در سراسر کشور به وجود آمده و هر استانداری به تهران می‌آید و گزارش می‌دهد، همه در استان خودشان شاهد رونق و فعالیت هستند، اما عقب‌ماندگی‌ها و کمبودها و رکودها آنقدر عمیق هستند که هنوز جای خالی پر نشده است. ما در سال 91 حدود 7 رشد اقتصادی منفی داشتیم، در سال 92 منهای 1.2 یعنی نزدیک 2 درصد رشد منفی داشتیم؛ این یعنی 9 درصد رشد منفی داشتیم، در سال 93 حدود 3 درصد رشد داشتیم و در سال 94 حدود 2 درصد رشد داشتیم؛ یعنی ما 5 درصد در مجموع رشد داشته‌ایم. باید 4 درصد دیگر رشد داشته باشیم تا تازه جبران شود. ما هنوز نتوانسته‌ایم به سال 90 برسیم و هنوز نتوانستیم آن چاله‌های به وجود آمده را پر کنیم، بنابراین این حرف درست است و ما هنوز همه آثار رونق را در همه بخش‌های کشور نمی‌بینیم، اما امسال به لطف الهی، یک حرکت بسیار خوبی شروع شده و باید همان را با سرعت بیشتری ادامه دهیم.

رئیس‌جمهور همچنین در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه با توجه به گذشت یک‌سال از اجرای برجام، گفته می‌شد یک برجام برای منطقه نیاز هست، همانطور که اطلاع دارید در چند روز آینده یک اجلاس برای گفت‌وگوی سوری ـ سوری قرار است برگزار شود، برای این اجلاس، ایران طرحی دارد یا نه؟ گفت:  مساله منطقه ما به ویژه سوریه مساله بسیار مهمی است چرا که این درگیری‌های چند سال گذشته با آن همه کشتار، در مجموع ما خوشحالیم که آتش‌بسی که مورد توافق قرار گرفته خود این قدم مثبتی است که آتش‌بسی بین دولت و برخی از گروه‌ها، حالا همه گروه‌ها نیستند البته دو تا از گروه‌ها که تروریست هستند یعنی داعش و جبهه النصره اما بسیاری از سایر این گروه‌ها در این آتش بس حضور دارند هر چند ممکن است برخی از آنها حضور نداشته باشند.

وی افزود: اولا ما باید بکوشیم که آتش‌بس را حفظ کنیم و نگذاریم دو مرتبه آتش جنگ شعله‌ور شود؛ نکته اساسی دوم این است که قبلاً وقتی می‌گفتند مذاکره، یک عده سیاسی خارج نشین می‌آمدند جمع می‌شدند و یک مقدار صحبت می‌شد و برمی‌گشتند اما امروز مذاکره بین دولت و گروه‌هایی است که در صحنه هستند. یعنی گروه‌های مسلحی که آتش‌بس را پذیرفتند.

روحانی ادامه داد: بنابراین این می‌تواند یک مذاکره واقعی و جدی باشد.

وی با اشاره به تلاش‌های بسیار سه کشور ایران،‌ روسیه و ترکیه برای اجلاس آستانه خاطرنشان کرد: اساس این اجلاس مذاکره سوری، سوری است. یعنی مذاکره دولت سوریه است با گروه‌هایی که مخالف هستند و هم جنگیده‌ اند و امروز آتش بس را پذیرفته‌اند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه همه تلاش ما این است که این قدم اول که در آستانه برداشته می‌شود قدم پایانی نباشد و آغازی باشد که ادامه پیدا می‌کند تصریح کرد: حل مسائل سوریه، یک یا دو مساله نیست. ضمن اینکه این گروه‌های مسلح نقشه‌هایشان مشخص نیست که کجا هستند و چه مقدار زمین در دست آنها است و گاهی مخلوط هستند؛ در بعضی‌ جاها جبهه النصره در داخل ا ینها است و یا داعش در داخل اینهاست بنابراین پیچیدگی‌های خاصی سوریه دارد.

وی گفت: مساله کردها، نیروهای خارجی و خیلی مسائل دیگر در سوریه مطرح است که باید به تدریج در گفت‌وگوها مطرح شود و تلاش جمهوری اسلامی ایران همواره بر این بوده و هست که مساله سوریه از طریق سیاسی و مذاکره حل و فصل شود و ما همه توان‌مان را در این راستا به کار گرفته‌ایم و به کار می‌گیریم.

روحانی گفت: نسبت به اینکه در آینده سوریه چه کسی و چه دولتی و چگونه حاکم باشند وابسته به مردم سوریه است و هیچ کس حق ندارد از طرف مردم سوریه تصمیم بگیرد و باید فضای صلح و ثبات را فراهم و شرایط را برای برگزاری انتخابات آزاد مهیا کنیم و هرچه رای مردم سوریه بود همه باید بپذیرند.

رئیس جمهور در پاسخ به سوال یکی دیگر از شبکه‌های تلویزیونی خارجی که درباره وعده قبلی رئیس جمهور درمورد بهبود روابط ایران با اعضای شورای همکاری خلیج فارس و تشنج امروز ایران و عربستان و اخباری مبنی بر میانجی‌گری عراق در این زمینه پرسیده بود گفت: سیاست جمهوری اسلامی خصوصاً دولت یازدهم روابط نزدیک با همسایگان به ویژه با کشورهای اسلامی بوده است. کشورهای شورای همکاری خلیج فارس نیز از این مسئله مستثنی نیستند. آنان نیز همسایگان جنوبی ما هستند و ما همیشه روابط خوب را با آنان نیز می‌خواستیم و تلاش ما بر این بوده که روابط‌مان بهتر باشد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه عربستان سعودی خود مشکل را آغاز کرد، گفت: از حمله به یک کشور همسایه که هیچ مبنایی نداشت، امروز هم هیچ مبنایی ندارد. به نفع منطقه و عربستان است که هرچه سریع‌تر این حملات را به کشور عزیز و برادر یمن قطع کند و همچنین مداخلاتی که در بحرین و در موضوع تروریسم در منطقه دارد.

روحانی با بیان اینکه ما با عربستان به عنوان یک کشور مسلمان و همسایه از نظر روابط دوجانبه مشکلی نداریم که بخواهیم حل کنیم، گفت: مشکل ما مربوط می‌شود به تجاوز عربستان به یمن، به مداخلات عربستان در بحرین و مداخلات و برنامه‌هایی که در منطقه دارد.

وی ادامه داد: ما در گذشته با عربستان مذاکراتی داشته‌ایم، راجع‌به مسائل مختلف بود تا اینکه مسئله اعدام شیخ نمر و بعد از آن مسئله سفارت پیش آمد. البته روابط را خود عربستان به صورت یکجانبه قطع کرد، در حالی که ما خواستار قطع رابطه نبودیم.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: از آن زمان تا امروز کشورهای مختلفی آمدند تا بین ایران و عربستان میانجی‌گری کنند از جمله کویت و عراق و شاید 10 کشور دیگر هم در این خصوص بودند. ما امیدواریم ریشه‌های این مسئله حل شود؛ چراکه ما می‌خواهیم در منطقه صلح و ثبات باشد.

روحانی با بیان اینکه ایران قصد ندارد در مسائل داخلی عربستان مداخله داشته باشد، گفت: ایران نمی‌خواهد عربستان از صحنه سیاسی منطقه حذف شود و نه می‌خواهد عربستان نقشی که استحقاقش را دارد، نداشته باشد، اما وقتی عربستان به یک کشور مظلوم همسایه خود، تجاوز، بمباران و مداخله می‌کند و تروریست‌ها از منابع مالی و تسهیلاتی او استفاده می‌کنند، اینها مشکل‌آفرین است. این موضوع نه‌تنها برای ایران بلکه برای کل منطقه است.

وی افزود: امیدواریم مسئولان عربستان راه درستی را در این زمینه انتخاب کنند، اگر عربستان تصمیم درستی اتخاذ کند، ما حاضریم به این کشور در مسئله یمن، در مسئله منطقه و در کل منطقه ثبات و وحدت بیشتر، کمک کنیم.

روحانی در ادامه در پاسخ به سوالی پیرامون اقدام ویژه و جهشی دولت برای حمایت از تولید و هدایت نقدینگی گفت: دولت در تلاش برای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است، خوشبختانه برجام فضای فعالیت برای اقتصاد مقاومتی را آسانتر کرد. برجام یک سرمایه‌گذار و یک تولیدگر نیست، بلکه فضا را آماده می‌کند و موانع را برمی‌دارد.

وی افزود: اولین کاری که امسال در حوزه اقتصاد مقاومتی صورت گرفت، در مسئله نفت و گاز بود. اینکه تولید نفت از 2 میلیون به 3 میلیون بشکه برسد و صادرات نفت ما از یک میلیون بشکه به بالای 2 میلیون بشکه برسد، کار ساده‌ای نیست. همچنین در پتروشیمی نیز اقدامات خوبی صورت گرفته است. اقتصاد مقاومتی همین است که تولید بالا برود، صادرات بیشتر شود و اشتغال بیشتر شود.

رئیس‌جمهور با اشاره به خودکفایی در تولید گندم گفت: پیش‌بینی امسال ما این بود که خرید 8 میلیون تن گندم به 10 میلیون برسد که امروز 11.5 میلیون تن گندم خریداری کردیم، در حالی که بالای 14 میلیون تن گندم تولید شده است و تولیدات کشاورزی ما از 97 میلیون تن به 117 میلیون تن رسیده است.

روحانی در خصوص تولید خودرو نیز گفت: جهش‌های خوبی در ماه‌های اخیر در این حوزه صورت گرفته است، ازجمله ساخت مشترک داخل و خارج که در پایان اسفند امسال آغاز می‌شود که 30 درصد آن نیز به خارج صادر می‌شود.

*خرید هواپیما برای راننده تاکسی، برای مغازه‌دار، برای هتل‌دار خاصیت دارد

وی پیرامون خرید هواپیما نیز گفت: خرید هواپیما صنعت گردشگری ما را به حرکت درمی‌آورد. بعضی می‌گویند خرید هواپیما برای مردم چه خاصیتی دارد. این درحالی است که خرید هواپیما برای راننده تاکسی، برای مغازه‌دار، برای هتل‌دار و برای همه کسانی که در مسئله گردشگری فعالند، خاصیت دارد.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه صنعت هوایی یکی از پایه‌های صنعت گردشگری است، گفت: مردم ایران می‌خواهند در حوزه هوایی پول‌شان را به شرکت‌های دیگر بدهند و در سال 4 تا 5 میلیارد دلار پول ملت به جیب شرکت‌های هواپیمایی همسایه برود؟ حال مردم ما یک هواپیمای سالم و تمیز سوار شوند، مشکلی داریم؟ بعضی انگار مشکل دارند و می‌گویند ما باید هواپیمای کهنه سوار شویم، خب، شما بروید کهنه سوار شوید. خود این خرید یک تحول در اشتغال و زندگی مردم است.

روحانی در ادامه در پاسخ به سوالی در ارتباط با منشور حقوق شهروندی و ضمانت اجرای این منشور گفت: منشور حقوق شهروندی جزو وعده‌های من در انتخابات سال 92 بود که در 100 روز اول کاری نیز اولین نسخه آن را منتشر کردم که نظرات اصلاحی زیادی آمد و در نهایت تکمیل شد.

وی افزود: این منشور یک منشور خوب و جامعی است که البته ممکن است کامل‌تر شود. منشور متکی بر قانون اساسی و اصل 134 این قانون است. بر همین مبنا برنامه ما در حقوق شهروندی همانی است که منتشر کردیم. این منشور را به تمام دستگاه‌های اجرایی ابلاغ خواهم کرد و از آنها خواهم خواست که آن را اجرا کنند.

روحانی با تایید اظهارات خبرنگاری که حقوق شهروندی صرفا به دستگاه‌های اجرایی تعلق ندارد گفت: اگر همه دولت‌ها این حقوق را اجرا کنند و همه مردم نیز به دنبال آن باشند سایر قوا نیز باید در این زمینه کمک کنند مخصوصا قوه قضاییه و من ایمدواری ام این است که دو قوه دیگر در این زمینه در کنار قوه مجریه باشند و ما را یاری و کمک کنند چرا که این اصول حقوق شهروندی و این منشور هم پشتوانه قانون اساسی و هم قانونی دارد.

وی افزود: اینکه در مقام عمل بعضی از حقوق شهروندی هنوز عملیاتی نمی‌شود، من متاسف هستم؛ من به عنوان رئیس جمهور همواره این مسائل را دنبال می‌کنم یعنی در دولت به ویژه از طریق وزیر دادگستری که پیوند دو قوه را برعهده دارد هم کتبا و هم شفاها به طور منظم دنبال می‌کنم.

رئیس‌جمهور برخی از مسائل هست که حل آن یک مقدار زمان می‌برد اما ما همه تلاشمان را انجام می‌دهیم، ما دلمان می‌خواهد بعضی از امور همین امشب  اجرا شود نه فردا منتها در عین حال تلاش و توان ما و آنچه در قانون اساسی آمده در یک حدی است که نیازمند هستیم به کمک دیگران و در برخی از مسائل نیاز به اجماع نظام داریم و همه ما باید در یک مساله اجماع کنیم. من بسیار امیدوار هستم که همه این تلاش‌ها روزی به ثمر برسد.

روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه رسالت که از برداشته نشدن تحریم‌ها پس از برجام و اضافه شدن تحریم جدیدی در قالب ایسا و سرقت دو میلیارد دلار از پول ایران پرسیده و عنوان کرده بود که چرا با این که تحریم‌ها برداشته نشد اما اسناد برجام امضا شد گفت: آنچه در برجام آمده مقصود رفع تحریم‌های هسته‌ای است و الا درباره تحریم‌های دیگر ما مذاکره نکرده و به دنبال آنها هم نبودیم و صحبت کردن راجع به سایر تحریم‌ها سیر دیگری می‌خواهد .

وی خاطر نشان کرد: تحریم‌های هسته‌ای با اجرایی شدن برجام در بخش‌های دولتی تقریبا اجرا شد و من گفتم که در بخش نفت و گاز چیزی به نام تحریم نداریم چرا که نفت به اندازه‌ای که می‌خواهیم تولید کرده و صادر می‌کنیم و به هر کس که می خواهیم و می‌فروشیم و پول آن به حساب ما وارد می‌شود و مشکلی نه در نقل و انتقال و نه در فروش نفت نداریم.

رئیس جمهور گفت: در سرمایه‌گذاری نفت ما الان سرمایه‌گذاری خارجی انجام می‌دهیم و یکی از آنها که شاید به زودی نهایی شود رقمی معادل 5 میلیارد دلار است و نیز در حمل و نقل نیز تحریم‌ها در مساله ریل و ماشین‌سازی برداشته شده است.

وی ادامه داد: بعضی فقط صحبت رفع تحریم‌ هواپیما را می‌کنند و از رفع تحریم ماشین و ریل نمی‌گوید؛ همچنین در تجهیزات پزشکی تحولاتی ایجاد شد و من از وزرا خواهش می‌کنم که برای مردم توضیح دهند که پس از برجام چه مشکلاتی از مردم رفع شده است.

روحانی با اشاره به اینکه زمانی از وزیر نفت راجع‌ به تفاوت قیمت تجهیزات نفت قبل و بعد از برجام پرسیده است گفت: وزیر نفت گفت که قیمت برخی تجهیزات نفت یک دهم شده است از آقای زنگنه بپرسید تا ایشان بیاید توضیح بدهد که برای برخی از تجهیزات مهم ما پس از برجام یک دهم نسبت به قبل از برجام پول می‌دهیم.

رئیس جمهور گفت: برخی از داروها و تجهیزات پزشکی را ناچار بودیم از برخی کشورها بگیرم که صددرصد به لحاظ کیفیت برای ما ایده‌آل نبودند اما امروز دستمان باز است و از هر کشوری می‌خواهیم خریداری می‌کنیم بنابراین راه باز شده است.

وی با اشاره به اینکه  ما امروز در بیمه مشکلی نداریم تصریح کرد: یک جا است که ما در بحث بانک که بخشی از امور حل شده و بخشی از امور باقی مانده است که مسائل مختلف دارد که ممکن است مشکلات برجامی داشته باشد اما عمدتا مربوط به غیربرجام است که آنها هنوز باقی است.

روحانی با تاکید بر اینکه تحریم برداشته شده است گفت: اما اینکه آمریکایی‌ها بدعهدی‌ کرده‌اند درست است آنها بدعهدی کرده‌اند.

رئیس جمهور با تصریح بر اینکه آیسا تحریم جدیدی نیست و اجرا هم نشده است عنوان داشت آیسا تمدید یک تحریم قبلی است و البته این از نظر ما نقض برجام است.

وی ادامه داد: اگر تحریم آیسا اجرا می‌شد- من جمله‌ای در 16 آذر گفتم که صدا و سیما که گاهی می‌خواهد خلاصه کند زیادی خلاصه می‌کند و جمله ناقص در می‌آید؛ من گفتم که اگر آمریکایی‌ها تمدید آیسا را بلااثر نکنند این نقض فاحش برجام است؛‌حال این نقض فاحش برجام را صدا و سیما می‌گذارد اما قسمت اول را که گفتم چون صدا و سیما می‌خواهد خلاصه کند به خاطر اینکه وقت شنوندگان را تلف نکند حذف می‌کند.

روحانی گفت: دولت آمریکا با فشارهایی که ایران به 1+5 وارد کرد دو کار کرد؛ یکی اینکه این قانون تمدید که کنگره آن را انجام داد رئیس جمهور آن را امضا نکرد البته نمی‌خواهم بگویم حال که امضا نکرده به وظایفش عمل کرده است چرا که وظیفه‌اش این بود که وتو بکند.

رئیس جمهور افزود: خود این یک نکته‌ای است که قانونی است که تصویب شده و رئیس جمهور آن را امضا نکرده نکته دوم این است که بلافاصله آن را بلااثر کردند.

وی تصریح کرد: اگر آن را بلااثر نمی‌کردند که ما اینجا آرام نمی‌نشستیم و خیلی چیزها تحقق پیدا می‌کرد و خیلی برنامه‌ها داشتیم اگر آیسا اجرا نمی‌شد.

روحانی گفت: این در عین حال یک تخلف است که ما در برابر آن اقدام کرده‌ایم و اقدام ما نیز این بود که دستوری که من به وزیر خارجه و سازمان انرژی اتمی دادم که یکی اجرا شده و دیگری در حال اجرا است بنابراین این قدم‌ها نسبت به آیسا برداشته شد.

رئیس جمهور گفت: اینکه آیا ممکن است ما در آینده بدعهدی‌هایی را شاهد باشیم ممکن است، اما اینکه چطور این توافق را انجام دادیم؟ این توافق یک چارچوبی داشته و مکانیزم هم دارد که اگر کسی تخلف کند بر مبنای آن مکانیزم‌ها عمل خواهیم کرد.

وی افزود: درباره بعضی اجرائیات، خود ما هم که می‌خواستیم برجام را اجرا کنیم یک بخشی از آن دیروز تمام شد البته وقت داشتیم اما ما گذاشتیم همانند شب امتحان آن را اجرا کردیم.

روحانی گفت: برخی از بخش‌های برجام همین دیروز اجرا شده است همانند بخش فوردو که بخشی از آن دیروز صورت گرفته است بنابراین به نظر من تحریم‌ها برداشته شده و در زمینه بانکی باید تلاش کنیم؛ آمریکایی‌ها هم بدقلق هستند، هم ممکن است بدعهدی بکنند ما باید خودمان را برای شرایط مختلف آماده کنیم اما من نسبت به آینده امیدوار هستم.

رئیس جمهور گفت: برجام چیزی نیست که یک نفر که در کشوری انتخاب شده است بخواهد بگوید من از آن خوشم نمی‌آید؛ خیلی‌ها ممکن است خیلی چیزها خوششان نیاید اما برجام برای آمریکا خیر است و او نمی‌فهمد زیرا که برجام فضای جدیدی را در دنیا بوجود  آورده که به ضرر کسی نیست و برد برد بوده و به نفع همه است.

وی بیان داشت: حال آنها اینگونه فکر می‌کنند و رئیس جمهور منتخب اینگونه است اما در عین حال برجام چیزی نیست که دولتی یا کسی بتواند آن را نقض کرده و یا زیر پا بگذارد و ما انشاءالله این مسیر را ادامه خواهیم داد البته باید تدبیر خود را به کار ببریم. 

روحانی گفت: بعضی‌ها شب که می‌خوابند منتظر هستند صبح برجام به هم بخورد؛ خب چرا؟  برای چه این خواب‌ها را می‌بینند این خواب‌ها چه خاصیتی دارد، هر شب یک مقاله‌ای می‌نویسند که برجام اینگونه شد و یا برجام نمی‌ماند و یا پایه‌هایش شل شد.

رئیس جمهور عنوان داشت: عده‌ای بودند که در طول این 20-10 سال اخیر که البته من از قبل هم آنها را می‌شناسم هر چه پیش بینی کردند به عکس درآمد و باز هم پیشگویی می‌کنند، من نمی‌دانم چه خاصیتی دارد؟

وی تصریح کرد: پایه‌های برجام مستحکم است البته ما باید حواسمان نسبت به دولت‌ها و اطراف جمع باشد و به جای این بحث‌ها باید از فضای بوجود آمده برای مملکتمان استفاده کنیم.

روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه تلویزیونی بلومبرگ که از تدابیر وی در قبال روی کار آمدن دونالدترامپ در صورت تمایل او جهت مذاکره دوباره بر روی برجام پرسیده بود و همچنین از احتمال نامزدی روحانی برای انتخابات سال بعد سوال کرد گفت: آقای ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا تا حالا اظهاراتی که درباره برجام انجام  داده این بوده که خوشحال نیست و این توافق، توافق خوبی نیست که اینها بیشتر شعار است و من بعید می‌دانم که در مقام عمل اتفاقی بیفتد به دلیل اینکه این توافق یک توافق دوجانبه نیست که ایشان بگوید من  خوشم می‌آید یا بدم می‌آید.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه مذاکره مجدد درباره برجام معنا ندارد گفت: این مذاکرات مقدمه‌ای بوده برای توافق و سالها طول کشیده است و اگر از آغاز در نظر بگیریم راجع به مسائل هسته‌ای که از سال 82 آغاز شد و در این دولت یازدهم هم 2.5 سال مذاکره روی بند بند و کلمه به کلمه آن صورت گرفته است.

وی اضافه کرد: مثل این می‌ماند که کسی بگوید این پیراهنی را که داریم را می‌خواهم تبدیل به پنبه کنم و از نو دوباره ریسندگی و بافندگی بشود و خیاط بدوزد؛ همه این کارها صورت گرفته و قبلا پنبه بوده که به پیراهن تبدیل شده لذا بازگشت و ارتجاع معنی ندارد.

روحانی با تصریح بر اینکه هیچگونه مذاکره‌ای نسبت به برجام در کار نخواهد بود گفت: برجام یک توافقی است که انجام گرفته و تکمیل شده و در شورای امنیت سازمان ملل تایید شده و تقریبا به صورت یک سند بین‌المللی درآمده است و توافق دوجانبه نیست بلکه چند جانبه است بنابراین مذاکره و یا صحبت درباره برجام هیچ معنایی نخواهد داشت.

رئیس جمهور اظهار داشت: وجود رئیس جمهور جدید در کاخ سفید تاثیر خاصی در انتخابات آینده ایران نخواهد داشت چرا که ایران روند خود را دارد و مردم تلاش خود را در انتخابات انجام می‌دهند.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به سوالی مبنی براینکه مهم‌ترین اقدامی که شما در دوران باقی‌مانده از دوره ریاست جمهوری یازدهم عملی خواهید کرد چه خواهد بود؟ گفت: آنچه که در طول این سه سال و نیم گذشته یعنی حدود 7 ماه از دولت یازدهم باقی مانده است، اولا چند پروژه مهم از روز اول مدنظر ما بود که آنها را باید کامل کنیم. در مدت باقی‌مانده مخصوصا پروژه‌های عمرانی که در حال اجراست و به طور طبیعی باید عملیاتی و اجرایی شود، دولت در زمینه اقتصادی تلاشش این بود که به یک محیط آرام اقتصادی دست یابد و بتواند آن را به وجود آورد، اجازه ندهد نوسانات شدید در اقتصاد کشور به وجود آید، در زمینه تورم تلاش‌مان بر این بوده که همواره تورم کاهش یابد و کاهنده بودن آن ادامه یابد، در این مدت باقی مانده هم تلاش‌مان همین خواهد بود و امیدواریم بتوانیم تورم تک‌رقمی را تا پایان دولت ادامه دهیم البته کار آسانی نیست و کار سختی است و ب اید روزانه مراقبت کنیم که این اتفاق بیفتد.

*ما حتما امروز از رکود خارج شده‌ایم

وی اضافه کرد: در زمینه رشد اقتصادی، تلاش‌مان بر این بود که از رکود خارج شویم، ما حتما امروز از رکود خارج شده‌ایم، این بدان معنا نیست که در تمام بخش‌ها از رکود خارج شده‌ایم. ما در کلیت اقتصاد از رکود خارج شده‌ایم، اما در بعضی از بخش‌ها هنوز دچار مشکل هستیم به عنوان مثال در حوزه مسکن و ساختمان مشکلاتی داریم، بخش مسکن راکد است و باید تحولاتی در این حوزه اتفاق بیفتد، در زمینه اشتغال یک حرکت خوبی به وجود آمده، طی دو سال گذشته هر سال حدود 700 هزار شغل ایجاد شده، به نظرم اقدام بسیار مهمی بوده و ما باید این روند را بتوانیم با شدت بیشتری ادامه دهیم، اقتصاد مقاومتی که مدنظر مقام معظم رهبری است را بتوانیم تا پایان این دولت ادامه دهیم و آن را نهایی کنیم، فضایی که برجام به وجود آورده، باید از این فضا به خوبی استفاده کنیم البته این فضا به وجود آمده برای اینکه سال‌های پیش رو از این شرایط استفاده کنیم، امروز سرمایه‌گذاری‌های مهمی در کشور آغاز شده است، این سرمایه‌گذاری‌ها باید تکمیل شوند، در بخش‌های مختلف این روند باید ادامه یابد.

روحانی همچنین یادآور شد: حرکت بسیار خوبی در بنادر ما اتفاق افتاده و توسعه بسیار خوبی به وجود آمده است و این بخشی از توسعه بنادر ما از چابهار تا  پایان این دولت حتما افتتاح می‌شود، کار بسیار عظیمی است.

وی اضافه کرد: یکی از مواردی که دولت از ابتدا به دنبال آن بود ایجاد یک وحدت و اتحاد در میان جامعه بود، ما همه باید تلاش کنیم این وحدت و اتحاد در جامعه ما به وجود آید، شادابی و نشاط در کشور ما ایجاد شود، اجازه ندهیم شکاف‌ها و اختلافات اضافه شوند. در مسائل قومیتی و مذهبی این دولت تلاش بسیار زیادی انجام داد تا بتوانیم پیوستگی اقوام را با ایران عزیز که همه ایرانی هستیم بیشتر کنیم. 

حسن روحانی در ادامه سخنانش تاکید کرد: ما همواره به دنبال بهتر شدن فضای علمی و آموزشی کشور بوده و هستیم، شرکت‌های دانش‌بنیان یک کار بسیار بزرگی را در حال انجام دادن هستند، هم اشتغال و هم تولید خوبی در حال انجام است، شرکت‌های دانش‌بنیان حدود 20 هزار میلیارد تومان درآمد دارند که بدان معناست تحول بزرگی در حال انجام است، کار اصلی ما شرکت‌های دانش‌بنیان است. هم برای توسعه علمی و هم توسعه اقتصادی.

وی بر همین اساس متذکر شد: ما ان‌شاءالله این راه را در فضای آرام اقتصادی و رشد اقتصادی و اشتغال و فضای سیاست خارجی و روابط ما با دنیا و کشورهای منطقه ادامه می‌دهیم، در فضای فرهنگی و اجتماعی این راه ادامه می‌یابد.

رئیس‌جمهور در پایان در پاسخ به آخرین سوال در این نشست خبری مبنی براینکه پیش از این گفته‌اید سیاست ایران در سوریه حل و فصل مشکلات با استفاده از راه‌حل سیاسی است، مذاکرات آستانه در نتیجه تحولات در شهر حلب و توافق بین روسیه و ترکیه است، شما تصور می‌کنید مذاکرات آستانه اساسا می‌تواند نتیجه‌بخش باشد؟ توضیح داد: به نظرم شما پاسخ سوال‌تان را در بخش اول سوال‌تان دادید یعنی شما بیان کردید که با تلاش ایران، روسیه و ترکیه آتش‌بس برقرار شده است،  این بخش از سوال شما پاسخ بخش دوم سوال شما را می‌دهد. اگر سه قدرت قادر هستند در حلب و در کل سوریه با گروه‌هایی که امروز می‌جنگند، آتش‌بس برقرار کنند، بدین معناست که این سه کشور (ایران، روسیه و ترکیه) صاحب نفوذ هستند و می‌توانند این کار را انجام دهند و اینکه با دعوت این سه کشور، گروه‌های مسلح آتش‌بس را برقرار کردند و آماده شدند در آستانه با دولت مذاکره کنند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: این بدان معناست که پس قدم اول این اقدام موفق بوده است، البته اینکه شما اشاره کردید دیگرانی که در مسئله سوریه فعالیت می‌کردند اما امروز در آستانه حضور ندارند (اشاره به عربستان سعودی و برخی کشورهای منطقه)، این درست است. متاسفانه فعالیت برخی از کشورها مخرب بود و مثبت نبود و به تروریست‌ها کمک می‌کردند،  برخی از این کشورها مذاکرات آستانه حضور ندارند اما در عین حال به نظر ما آنچه مهم است اینکه گروه‌هایی که الان می‌خواهند با دولت مذاکره کنند بتوانند در زمینه‌هایی که گام‌های اولیه محسوب می‌شوند، به توافق برسند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم اجلاس آستانه بتواند اولین قدم موفقیت خودش را به دست آورد البته این روند باید ادامه یابد و جلسات متعددی باید تشکیل شود تا به نتیجه برسند، آنچه نظر ما و خواست ایران است اینکه آتش‌بس ادامه یابد، به موفقیت‌آمیز بودن مذاکرات کمک شود تا سپس مبارزه با تروریسم ادامه یابد یعنی داعش و جبهةالنصره و گروه‌هایی که با آنها وابستگی دارند، جنگ با آنان ادامه یابد و در نهایت سوریه بتواند به یک ثبات و استقلالی برسد که در آن ثبات و استقلال، شرایط برای یک انتخابات واقعی و تحول برای آینده سوریه ان‌شاءالله محقق شود.

فارس

کد خبر 232439

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • منصور IR ۱۹:۳۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۸
    0 0
    به سهم خود از اقدامات دولت تشکر می کنم