رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 237

رئیس دانشگاه گیلان :

نقش مهم جهاد دانشگاهی در تولید دانش و ارتقای پژوهش

سایت خبری تحلیلی ساعت 24- رییس دانشگاه گیلان گفت :جهاددانشگاهی می‌تواند نقش مهمی در تولید دانش و ارتقای پژوهش داشته باشد؛ زیرا به دور از فرآیند دست و پاگیر مراکز علمی عمل می‌کند و به ارائه خدمات علمی و فنی در عرصه‌های گوناگون مورد نیاز جامعه می‌پردازد.

نقش مهم جهاد دانشگاهی در تولید دانش و ارتقای پژوهش
دکتر احمد رضی با اشاره به فعالیت‌های جهاددانشگاهی به عنوان یک نهاد دانش‌بنیان، اظهارکرد: از آنجایی که جهاددانشگاهی یک نهاد عمومی و غیردولتی و مورد اعتماد نظام است، می‌تواند نقش مهمی در تولید دانش و ارتقای پژوهش داشته باشد؛ زیرا به دور از فرآیند دست و پاگیر مراکز علمی عمل می‌کند و به ارائه خدمات علمی و فنی در عرصه‌های گوناگون مورد نیاز جامعه می‌پردازد و زمینه‌های شکوفایی خلاقیت دانشجویان و پژوهشگران جوان را فراهم می‌آورد و از این طریق می‌تواند الگویی برای مدیریت جهادی در عرصه علم و فناوری باشد.
وی که خود در سالهای ۶۶ تا ۷۱ رئیس جهاددانشگاهی استان گیلان بود درباره نقش جهاددانشگاهی در عرصه‌های اقتصادی گفت: بخش مهمی از اهداف اقتصاد مقاومتی از طریق اقتصاد دانش بنیان قابل تحقق خواهد بود و جهاددانشگاهی می‌تواند پس از آسیب شناسی در حوزه‌های اقتصادی و صنعتی، خلاءها را شناسایی کند و با استفاده از دانشگاهیان بسترهای تحقق اقتصاد دانش بنیان را فراهم سازد و از این طریق بیش از پیش در اشتغال دانش‌آموختگان دانشگاهی مشارکت داشته باشد.
رئیس دانشگاه گیلان گفت:‌ پایبندی به اهداف اصلی شکل‌گیری این نهاد موجب تقویت آن خواهد شد و توجه کافی به وظایف مهم‌تر جهاددانشگاهی می‌تواند موجب حل مسائل مورد نیاز جامعه و توفیق روزافزون این نهاد شود. توجه ویژه به پژوهش و فناوری در کنار فعالیت‌های تخصصی فرهنگی نیز می‌تواند بخشی از نیازهای جامعه را در این حوزه‌ها برطرف کند. به نظر می‌رسد گسترش حوزه آموزشی بخش مهمی از توانمندی‌های پژوهشی این نهاد را تحت تأثیر قرار داده است. اصلاح چرخه تولید دانش و بهره‌گیری از دانش برای حل معضلات جامعه و ثروت آفرینی از طریق علم و فناوری یکی از نیازهای امروز کشورمان است که جهاددانشگاهی می‌تواند برای تحقق آن نقش ویژه‌ای ایفا کند.
رضی افزود: این نهاد در طول دهه‌های گذشته توانسته است در توسعه تحقیقات کاربردی نقش مهمی داشته باشد و در انتقال دانش و فناوری به داخل کشور و بهینه سازی آن مؤثر باشد، فرهنگ کارآفرینی را در بین دانشجویان و دانش آموختگان ترویج دهد و در تربیت نیروهای کاردان و کارآفرین نقش ایفا کند.
ایسنا
نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تازه‌ترین خبرها