جمعه ۴ فروردین ۱۳۹۶ - ۲۱:۴۷

تحریم‌های جدید آمریکا علیه 30 شرکت به دلیل ارتباط با ایران، سوریه و کره‌شمالی

32

ساعت 24-وزارت خارجه آمریکا تحریم‌های جدیدی را بر 30 نهاد مرتبط با ایران، کره شمالی و سوریه بخاطر نقض ادعایی قانون منع اشاعه تسلیحات، وضع کرد.

منابع خبری از اعمال تحریم‌های جدید ضد اشاعه آمریکا بر 30 نهاد و فرد در 10 کشور که مرتبط با کشورهای ایران، کره شمالی و سوریه هستند، خبر می‌دهند.

وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «در تاریخ 21 مارس (1 فروردین)، ایالات متحده تحریم‌هایی را بر 30 نهاد و فرد مرتبط با ایران، سوریه و کره‌شمالی تحت قانون عدم اشاعه وضع کرد.»

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» این نهادها و افراد در چین، امارات عربی متحده و کره شمالی مستقر هستند که خدمات و کالاهایی را برای برنامه موشکی بالستیک در اختیار ایران قرار داده و به سوریه و کره‌شمالی نیز کمک‌هایی تسلیحاتی داشتند.

بر این اساس، نهادها و افراد تحریم شده مرتبط با ایران در چین به شرح ذیل است:

اشخاص: جک کین، جک وانگ و کارل لی

شرکت‌ها: کمپانی ژونگ که الکترونیک، دالیان زنقوا مائویی یوشیان گونگسی، کمپانی صادرات و واردات نینگبو نیوسنچری، کمپانی شنژن یاتایدا های-تک، کمپانی کربن و گرافیت سینوتک و شرکت فناوری اسکای رایز

کمپانی تجاری «سائنگ پیل» از کره شمالی و شرکت «مبروکه» از امارات نیز بخاطر ارتباط با ایران تحریم شدند.

متن کامل این بیانیه که در سایت وزارت خارجه آمریکا منتشر شده است می‌گوید این تحریم‌ها برای مدت 2 سال اجرا خواهند شد اما کشورها یا دولت‌های نهادها را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد.

آمریکا مدعی است ایران با توسعه و پیشبرد برنامه موشکی باعث تنش و ناآرامی در منطقه شده است.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا، 11 شرکت و شخصی که پیش‌تر به آنها اشاره شد، صرفا به‌خاطر ارتباط با برنامه موشکی ایران تحت تحریم قرار گرفته‌اند.

با این حال، در میان 19 شرکت تحریم‌شده دیگر نیز برخی به ارتباط با ایران متهم هستند. علت تحریم این 19 شکرت، انتقال کالا، خدمات یا فن‌آوری‌هایی به یکی از 3 کشور ایران، کره شمالی و سوریه است که می‌توانند در تولید سلاح‌های کشتار جمعی به‌کار گرفته شوند.

آمار دقیقی در خصوص این 19 شرکت ارائه نشده و در بیانیه وزارت خارجه آمریکا اسمی هم از آنها برده نشده است.

فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
s