کد خبر 255818
تاریخ انتشار: ۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۰:۵۶

در کشور ما، شرکت رنو به‌عنوان قدیمی‌ترین خودروسازی که محصولات آن به ایران وارد شد، شناخته می‌شود؛ اما برخلاف دیگر خودروسازان فرانسوی، سابقه‌ی درخشان این برند در دنیای مسابقات اتومبیل‌رانی و خودروهای اسپرت انکارناپذیر است. بیش از ۱۱۸ سال از تأسیس رنو می‌گذرد و این شرکت از اوایل قرن بیستم در مسابقات سرعت حضور داشته است. تیم رنواسپرت (R.S) پس از وقفه‌ای کوتاه، از سال ۲۰۱۶۶ به مسابقاتفرمول یک بازگشت و حالا با معرفی یک خودروی مفهومی در نمایشگاه خودروی شانگهای، آخرین فناوری‌های خود را به نمایش گذاشته است.

مدل مفهومی RS 2027 تنها ۶۰۰ کیلوگرم وزن دارد؛ اما پیشرانه‌ی هیبریدی آن، ۱۳۴۱ اسب بخار قدرت تولید می‌کند. نسبت قدرت به وزن این خودرو معادل ۲۲۳۵ اسب بخار بر تن است که ۳ برابر بوگاتی شیرون با ۷۴۱ اسب بخار بر تن خواهد بود. نیمی از قدرت این خودرو با پیشرانه‌ی توربوشارژ ۶ سیلندر تأمین می‌شود و ۵۰۰ کیلووات آن، حاصل از دو موتور الکتریکی است. این خودرو به‌صورت کاملا الکتریکی نیز قابل استفاده خواهد بود.

رنو در طرح مفهومی خود، محل ذخیره‌ی سوخت را کوچک‌تر کرده است. درحالی‌که خودروهای فرمول یک، توانایی حمل ۱۰۵ کیلوگرم سوخت در بخش عقب دارند؛ RS 2027، تنها برای ۶۰ کیلوگرم فضا دارد. طرح کلی بدنه، که محصول پرینتر سه‌بعدی است، دید بسیار خوبی به راننده می‌دهد. شاسی این خودرو از پلی‌کربنات ساخته شده و در بدنه‌ی آن از مواد قابل بازیافت استفاده شده است.

سطح بالای فناوری‌های خودران در RS 2027 دیده می‌شود؛ به طوری‌که در شرایط خاص مثل زمانی که خودروی ایمنی (مارشال) در پیست حضور دارد، کنترل خودرو از طریق کامپیوتر و بدون دخالت راننده انجام می‌شود. به لطف فناوری خودران، این مدل توانایی برقراری ارتباط با دیگر خودورها و جلوگیری از حوادث خواهد داشت. اطلاعات فنی خودرو، می‌توان به‌صورت آنلاین و درحین انجام مسابقه در اختیار رسانه‌ها و تماشاگران قرار گیرد. با این حساب، شاید در آینده از خودروهایی شبیه به RS 2027 برای مسابقات کنترل از راه دور و بدون راننده نیز استفاده شود.

خودروی مفهومی رنواسپرت، علاوه بر نمایش توانایی‌های فنی این شرکت، دیدگاه آن نسبت به آینده‌ی مسابقات سرعت و خصوصا فرمول یک را نشان می‌دهد. مدیر ارشد تیم مسابقات رنو می‌گوید:

یکی از وظایف تیم رنو اسپرت، پیش‌بینی آینده‌ی مسابقات فرمول یک است که باعث می‌شود با طرح‌های مفهومی، هواداران این رشته را به سمت خود جذب کند. ما به تبادل نظر با جامعه‌ی مسابقات سرعت، درباره‌ی ابتکارات و دیدگاه‌های تازه‌ای که در این طرح مفهومی معرفی شده است، بسیار علاقه‌مند هستیم.

کد خبر 255818

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.