کد خبر 263092
تاریخ انتشار: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۲
4نامزد ریاست جمهوری کجا رای دادند و چه گفتند؟ /2 انصرافی هم آمدند

ساعت24-4 نامزد اصلی انتخابات و 2 کاندیدای انصرافی امروز با حضور در پای صندوق‌های رای، مردم را به مشارکت در انتخابات دعوت کردند.

 زنگ آغاز دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از ساعت 8 صبح امروز با دستور وزیر کشور به صدا درآمد.

انتخاباتی که 6 نامزد از شورای نگهبان جواز ورود به آن را گرفته بودند اما در فاصله باقیمانده تا 29 اردیبهشت ابتدا محمدباقر قالیباف و سپس اسحاق جهانگیری به نفع ابراهیم رئیسی و حسن روحانی از صحنه رقابت کنار رفتند تا مردم امروز برای انتخاب رئیس جدید پاستور از بین حسن روحانی، مصطفی هاشمی طبا، ابراهیم رئیسی و مصطفی میرسلیم پای صندوق های آرا بروند.

نامزدهای اصلی و انصرافی هم امروز پابه پای مردم در ساعات اولیه پای صندوق رفتند و رأی خود را به صندوق انداختند. یکی حسینیه ارشاد را محل رای دادن خود کرد و دیگری یک مسجد در شهر ری. کی کاندیدای انصرافی هم سری به اردبیل شد و رای خود را آنجا درون صندوق انداخت.

هرکدام از نامزدها بعد از پایان رای دادن در جمع خبرنگاران حضور یافتند. تشکر از حضور پرشور مردم در انتخابات از همان دقایق اولیه و دعوت به حضور دیگر واجدین رای سرخط اصلی سخنان آنها بود.

در جدول زیر محل رای نامزدهای اصلی و انصرافی و اهم سخنان آنها بعد از رای دادن آمده است؛

اسامی نامزدها

محل رأی دادن

اظهارات بعد از رأی دادن

حسن روحانی

حسینیه ارشاد

*مردم همیشه احساس تکلیف می کنند و با حضور در پای صندوق های رای سرنوشت خود و فرزندانشان و حتی سرنوشت نسل های آینده را تعیین می کنند. این حضور پرشور انتخابات قدرت ملی و امنیت ملی را تقویت می کند و راه پیشرفت را هموار می کند.

* ما به سمت سال 1400 حرکت می کنیم یعنی به سمت قرن جدید باید تلاش کنیم با آمادگی کامل وارد این قرن جدید شویم. این انتخابات برای تاثیرگذاری کشورمان در منطقه و جهان است و برای آسایش خود و فرزندانمان است و همه مردم با حضور حداکثری در این انتخابات شرکت می کنند.

* هر نامزدی که انتخاب می شود باید به او کمک کرد تا این مسئولیت سنگین را به سرانجام برساند و هر کسی که انتخاب می شود باید از فردا با وحدت، همدلی و نشاط و شادی به او کمک کنیم.

* کشور فقط با قانون اداره می شود و متاسفانه دو مشکلی که همواره وجود داشته قانون گریزی و اخلاق گریزی است که باید برای حل این دو مشکل به هم کمک کنیم.

ابراهیم رئیسی

مسجد ارشاد شهرری

*ملت ایران در همه صحنه‌ها و حضور در انتخابات همواره افتخارآفرین بوده‌اند.یکی از افتخارات بزرگ جمهوری اسلامی حضور مردم برای شکل دادن به نهادهای کشور بوده است. رای مردم در نظام جمهوری اسلامی تشریفاتی نیست.

* در دنیا با رای مردم قیافه می‌گیرند و حرف آن را می زنند اما در نظام جمهوری اسلامی رای مردم یک واقعیت است. مردم در این انتخابات سکاندار قوه مجریه را انتخاب می‌کنند.  پیش بینی می‌کنم که حضور مردم در انتخابات حداکثری و بسیار خوب باشد.

مصطفی هاشمی طبا

مدرسه شهید قاسم زاده

* مردم به آقای روحانی بدهند و امیدوارم که ایشان پیروز انتخابات باشند.

* رئیس جمهوری که به قانون تمکین نکند یا بخواهد فراتر از قانون عمل کند اساسا شخصیت رئیس جمهوری ندارد.

* من با ایده مشخصی آمده ام و آن را مطرح کردم و انصراف به معنی انصراف از عقایدم است. من بر سر مواضع خود هستم ولو اینکه حتی یک رای هم نیاورم.

*{ در پاسخ به این سوال که ممکن است آرای داده شده به وی از صندوق آرای روحانی کم شود}: ایشان بدون اینکه به رای من نیاز داشته باشند باید رای داشته باشند.

مصطفی آقامیرسلیم

مسجد قبا

انتخابات زیادی از اول انقلاب اسلامی تاکنون برگزار شده که در برخی نتایج موافق و برخی مخالف نظر ما بوده و این بار هم همینطور است. ما به نظر مردم  احترام می‌گذاریم.

*{درباره اینکه در صورت رای آوری رقبایتان، اولین اقدام شما چیست}: اولین کار این است که به او تبریک می‌گویم و بعد دستاوردهایی که از شناخت کشور داشتم را در اختیار او قرار خواهم داد.

* به مردم توصیه می‌کنم با مشارکت بالا، در تمام فرآیندهای مردم سالاری شرکت و به طور قاطع حفظ کنند و به ویژه به طور قاطع به نظارت عمومی بپردازند. مردم باید عملکرد مسئولان را نقادی کنند.

*{با اشاره به به اینکه گفته شده سردار سلیمانی از نامزدی حمایت کرده و او به این امر اعتراض کرده است}:این مسائل بسیار خطیر است و شورای نگهبان باید رسیدگی کند. چون این اقدامات باعث تحول در آرا می‌شود. خوشبختانه من تکذیبیه سردار سلیمانی را دیدم به دلیل اینکه این اقدامات بیشتر در فضای مجازی اتفاق می افتد، سلامت انتخابات را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

اسحاق جهانگیری

حسینیه ارشاد

* بر اساس نظرسنجی ها و خبرهایی که از ابتدای صبح از سراسر کشور دارم، به لطف خدا در همین ساعات اولیه شاهد حضور گسترده مردم پای صندوق های رای هستیم.

* ملت ایران بهتر از هر کسی نسبت به کشور خود حساسیت دارد و همچنین وضعیت منطقه و حساسیت‌های آن را می داند و با حضور خود پای صندوق‌های رای حماسه بزرگی امروز خلق خواهند کرد، که در تاریخ ایران ماندگار خواهد شد. این انتخابات هم برای ملت ایران و هم برای دشمنان ایران پیام‌های بسیاری خواهد داشت. پیام این حضور به دشمنان ملت این است که ایران ملتی یکپارچه و متحد است که راه خود را انتخاب کرده و از آرمان‌های انقلاب،‌ امام و رهبری خود دفاع می‌کند.

* پیام انتخابات امروز در داخل این است که ما راه توسعه و پیشرفت کشور را شناخته‌ایم و این راه را با سربلندی ادامه خواهیم داد.

*ما به دنبال مذاکره مستقیم با آمریکا نیستیم الا در محدوده مسائل هسته‌ای اما در منطقه و مواردی که منوط به منافع ملی کشور شود تصمیم گیری خواهیم کرد.

* مردم ایران مردمی بزرگ و موقعیت شناس هستند. خواهش من از مردم این است که رای دادن خود را به ساعات آخر نیندازند و با توجه به شلوغی صندوق‌های رای هر چه سریعتر پای صندوق‌ها حضور یابند تا کمتر معطل شوند. آنها بدانند که در این چند ساعت سرنوشت چندین ساله آینده خود و فرزندان ایران رقم خواهد خورد.

محمدباقر قالیباف

مسجد حضرت ابوالفضل اردبیل

*انتخابات جشن جمهوریت نظام است، بنده هم در کنار حضور گسترده مردم در سراسر کشور، امروز توفیق دارم در جمع امت شهیدپرور، ولایتمدار و با غیرت اردبیل حضور داشته باشم و در انتخابات شرکت کنم.

* دلیل حضور من در اردبیل این بود که دوشنبه قرار بود به این شهر بیایم و مردم نیز حضور پیدا کرده بودند. اما به دلیل بحث های کاری توفیق پیدا نکردم در جمع مردم حضور داشته باشم. به دلیل آنکه دوشنبه در جمع مردم حضور نداشتم، تشخیص دادم به پاس حضور مردم و تقدیر و تشکر از آنها، امروز در یکی از مناطق محروم اردبیل همراه سایر مردم ایران رای بدهم.

*بعد از انتخابات حتما رقابت ها به پایان خواهد رسید و آغاز کار و خدمت برای مردم در مبارزه با فقر و مشکلات اقتصادی آغاز می شود، امیدوارم با هر گرایشی دست به دست هم دهیم و به این مردم عزیز خدمت کنیم و با توجه به حضور مردم، فکر می کنم مشارکت در سراسر کشور در سطح عالی باشد.

خبرانلاین

کد خبر 263092

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.