پنجشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۰

جزئیات مرگ در اوین و اراک

ساعت 24-برخی از مسئولان سازمان زندان‌ها، تقدیر و تشکر دارند و برخی دیگر از ادبیات‌شان پیداست که از همراهی انبوهی همراه اضطراری در دیدار از اوین دل خوشی ندارند. حالا هر لحظه زوایای تازه این بازدید روشن می‌شود. حسن نوروزی، سخنگوی کمیسیون حقوقی مجلس، به «شرق» می‌گوید: «دیدار از اوین نقطه شروع کار ما بود. تصمیم گرفته‌ایم از زندان فشافویه، زندان رجایی‌شهر، قزل‌حصار و مراکز آگاهی، به‌ویژه مرکز آگاهی شاپور، دیدار کنیم. می‌خواهیم ببینیم دستگیرشدگان را چقدر در شاپور نگه می‌دارند. اصولا طبق قانون، بازداشتی نباید بیش از ٢٤ ساعت در بازداشتگاه بماند. همچنین کمیسیون حقوقی و قضائی و هیئت بازدیدکننده از اوین، مقرر کرده از زندان همدان، شیراز و تمام شهرهای ایران بازدید داشته باشیم».

نباید یک بچه را جایی ببریم که بتواند خودکشی کند

نوروزی همچنین درباره اینکه وقتی فیلم خودکشی سینا قنبری را دیدید، چه حسی پیدا کردید، به «شرق» گفته: «اگر رئیس زندان بودم، زندانیانی را که بار اول می‌آیند زندان، در زندان عادی قرار نمی‌دادم. جایی که ما بازدید کردیم و سینا قنبری آنجا خودکشی کرده بود، ١١ دستشویی داشت، هشت اتاق و یک سالن بزرگ. آنها باید در سالنی قرنطینه نگهداری شوند و ٧٠نفری آنجا باشند. این پسر سه‌ نصف‌شب رفته و در دستشویی خودکشی کرده است. زندانی که به زندان عادت ندارد، حالا بچه‌محصل یا بچه کارگر، به ذهنش رسیده که خودکشی کند».

محمدجواد فتحی، نماینده اصلاح‌طلب حاضر در کمیسیون حقوقی و قضائی، نیز درباره بازدید از زندان اوین به ایسنا گفته: «توقع ما این بود که بتوانیم با همه زندانیان ملاقات داشته و از همه بندهای مختلف زندان بازدید کنیم؛ اما متأسفانه بر اساس وقت و شرایطی که تنظیم شده بود، احساس کردیم حضور بیشترمان در زندان عایدی ندارد». محسن علیجانی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس، نیز به تأیید دو مورد خودکشی بازداشتی‌های اخیر اشاره کرده و به ایسنا خبر داده: «درباره سینا قنبری در زندان تهران و وحید حیدری در زندان اراک، جمع‌بندی پزشکی قانونی این بود که آنها خودکشی کرده‌اند. طبق گفته آنها، سینا قنبری در سرویس‌بهداشتی یکی از بندهای اوین خود را حلق‌آویز کرده و وحید حیدری نیز در محل استراحتش خودکشی کرده است. پزشکی قانونی نگفت این فرد در انفرادی بوده، بلکه تنها اشاره کرد که در محل استراحتش این اتفاق رخ داده است. طبق توضیحات پزشکی قانونی، فیلمی از نحوه خودکشی زندانی اراکی وجود دارد که در آن، او لباس‌هایش را به هم گره زده و دور گردنش انداخته و خودکشی کرده است».

اثبات خودکشی مستلزم تحقیقات قضائی پیچیده است
فتحی اما درباره مرگ سینا قنبری در زندان گفته: «جمع‌بندی من از این بازدید و قضاوت درباره قتل یا خودکشی سینا قنبری، این است که نمی‌توانم چیزی را نفیا یا اثباتا رد یا تأیید کنم؛ زیرا اثبات قتل یا خودکشی، مستلزم انجام تحقیقات قضائی پیچیده است. درباره علت فوت این متهم نمی‌توان با دیدن یک فیلم یا صحنه محل حادثه، قضاوت کرد. آنچه در فیلم نشان داده شد، حاکی از خودکشی بوده که گویا نظریه پزشکی قانونی نیز آن را تأیید می‌کند که اکنون پرونده در دادسرای امور جنایی تهران مفتوح است». به گفته این نماینده اصلاح‌طلب: «ظاهرا این فرد با استفاده از نایلون‌های سطل زباله و گره‌زدن آنها در یکی از سرویس‌های بهداشتی محل قرنطینه زندان، به گفته پزشکی قانونی، خودکشی کرده است». فتحی درباره وجود ترامادول در معده این فرد نیز گفته: «طبیعتا بازپرس پرونده باید دراین‌باره تحقیق کند و نظریه پزشکی قانونی را اخذ کند».

سینا قنبری به هم‌اتاقی‌ خود گفته بود سیگار ندهند خودکشی می‌کنم
نوروزی هم در ادامه به روایت هم‌بندی سینا قنبری و گفت‌وگوی او با هیئت بازدید از اوین اشاره دارد: «او به هم‌اتاقی خود گفته که سیگار می‌خواهم و اگر سیگار به من ندهند، خودکشی خواهم کرد. زندانی نباید در جایی باشد که امکان خودکشی برایش باشد». محمد کاظمی، نایب‌رئیس کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس، هم با اشاره به بازدید هیئتی از نمایندگان از زندان اوین، تعدد همراهان در این بازدید را کج‌سلیقگی می‌داند: «بهتر بود نمایندگان امکان این را پیدا می‌کردند با برخی زندانیان به‌طور خصوصی صحبت کنند». کاظمی همچنین افزوده: «اگرچه توضیحات نشان می‌داد که بحث خودکشی مطرح است، ولی چون موضوع حق‌الناس است و حیات یک انسان، امیدواریم به‌دقت بررسی شود».

کمیسیون قضائی با خانواده سینا قنبری دیدار خواهد کرد
البته حسن نوروزی به «شرق» می‌گوید: کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس دهم به‌زودی با خانواده سینا قنبری دیدار خواهند داشت تا پای حرف و سخن آنها بنشینند. محمد کاظمی پیش‌تر به «شرق» خبر داده بود که خانواده سینا قنبری از مجلس دهم درخواست رسیدگی به پرونده مرگ این جوان ٢٢ساله را داشته‌اند.

فتحی همچنین خبر داده در همه کشور ۵۵ نفر از زندانیان اعتراض‌های اخیر در بازداشت هستند که از این تعداد دو نفر خانم هستند که یکی از آنها در تهران است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-53492516-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); s