سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۴

انصاری: باید به دور از رفتارهای احساسی به دستگاه دیپلماسی کشور اعتماد کنیم

ساعت24-یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، گفت: گرچه رفتار اروپایی‌ها در روزهای اخیر برای زنده نگه داشتن برجام امیدبخش نبوده است اما ما باید به دور از هرگونه رفتارهای احساسی و هیجانی به دستگاه دیپلماسی کشور اعتماد کنیم و به راهکارهای مبتنی بر خردورزی و عقلانیت جمعی پایبند باشیم.

 رضا انصاری در نطق میان دستور جلسه علنی امروز، بیان کرد: اقدام گستاخانه رییس‌جمهور آمریکا در انتقال سفارت کشورش به بیت‌المقدس حکایت از توطئه‌ای صهیونیستی ـ آمریکایی دارد که هوشیاری بیش از پیش جهان اسلام را می‌طلبد. قطعا این نوع رفتارها و به شهادت رساندن مردم مظلوم مستکبران جهان را نزد افکار عمومی آزادیخواهان منفورتر خواهد کرد. رفتارهای اخیر رییس‌جمهور آمریکا بیانگر این نکته است که ساختارهای بین‌المللی از جمله سازمان ملل و شورای امنیت فاقد اعتبار و کارآمدی لازم برای دفاع از صلح و امنیت و حقوق ملت‌ها است و عملا آمریکایی‌ها با نقض قطعنامه‌ها و توافقنامه‌های بین‌المللی از جمله قطعنامه ۲۲۳۱ برجام، مرگ قوانین و ساختارهای رسمی موجود بین‌المللی را اعلام می‌کنند.

وی در ادامه بیان کرد: گرچه رفتار اروپایی‌ها در روزهای اخیر برای زنده نگه داشتن برجام امیدبخش نبوده است اما ما باید بر اساس رهنمودهای رهبر معظم انقلاب به دور از هرگونه رفتارهای احساسی و هیجانی به دستگاه دیپلماسی کشور اعتماد کنیم. به راهکارهای مبتنی بر خردورزی و عقلانیت جمعی پایبند باشیم. باید بپذیریم که در شرایط فعلی انفعال و خودباختگی از یک سو و رفتارهای هیجانی و احساسی از طرف دیگر به مثابه دو لبه یک قیچی می‌تواند عظمت و اقتدار نظام اسلامی را خدشه‌دار کند.

نماینده مردم داراب در مجلس ادامه داد: ظهور و بروز ابرچالش‌های اقتصادی از جمله صندوق‌های بازنشستگی، نظام ناکارآمد بانکی، رشد اقتصادی پایین و بیکاری لجام گسیخته ریشه در دو ابرچالش بنیادی دارد. چالش اول، چالش تضعیف سرمایه اجتماعی و چالش دوم، چالش نظام برنامه‌ریزی در کشور است. این چالش‌ها موجب شده است دارایی‌های فکری و سرمایه‌ انسانی در کشور جایگاه واقعی نداشته باشد. توزیع منابع‌مان بر اساس رانت و بدون پشتوانه کارشناسی باشد و توسعه منطقه‌ای‌مان نامتوازن باشد.

انصاری خاطرنشان کرد: فساد در سیستم اداری روزافزون شده و در نتیجه نارضایتی‌ها افزایش یافته است. برای برون‌رفت از این چالش‌ها دو پیشنهاد دارم؛ در گام اول شکل‌گیری نهاد توسعه ملی به عنوان مغزافزار نظام اداری کشور با هدف رسیدن و درک مشترک برای حل مسائل کشور از طریق گفت‌وگوی ملی و هوشمندانه. در نظام اداری کشور دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی به عنوان سخت‌افزار و سازمان برنامه و بودجه به عنوان نرم‌افزار سیستم عمل می‌کنند. نظام اداری کشور فاقد مغزافزار لازم برای ایجاد هوشمندی در سیستم است و این باعث شده کشور فاقد نقشه راه و برنامه توسعه ملی منسجم برای آینده باشد و عملا مدیریت نظام اداری کشور به سبک مدیریت آتش‌نشانی در آمده و خسارات جبران‌ناپذیری به منافع کشور وارد کرده است.

وی تصریح کرد: در گام دوم باید مجلس دوم شکل بگیرد. صادقانه باید اعتراف کنیم که این مجلس، قوه مقننه به معنای حقیقی کلمه نمی‌باشد و عملا آنگونه که باید در خدمت توسعه ملی قرار ندارد و کارکرد مجلس از نوع شوراهای عالی شهرها و روستاهای کشور است. به طور جدی معتقد هستم که نیازمند مجلس دیگر به عنوان یک نهاد ملی قانونگذار هستیم، نهادی که انتخابات آن ملی باشد و افراد تشکیل دهنده آن از سوابق مدیریتی و دانش آکادمیک بالایی برخوردار باشند. واضح است نماینده‌ای که تمام وقت و همه دغدغه‌اش حل کردن مسائل روستاها، بخش‌ها و شهرهاست عملا نمی‌تواند قانونگذار و نظارت‌کننده خوبی برای قوه مقننه کشور باشد. ما باید بپذیریم شان نظارت و قانونگذاری در این مجلس مخدوش شده است.

انصاری ادامه داد: پیشنهاد می‌کنم رییس مجلس به مرکز پژوهش‌ها دستور لازم برای بررسی‌های دقیق‌تر برای پخته‌تر شدن این پیشنهاد ارائه دهد. باشد که بتوانیم راهی برای توسعه کشور فراهم کنیم.

وی در پایان تذکراتی به مسئولان اجرایی کشور در رابطه با حوزه انتخابیه بیان کرد و گفت: اساسی‌ترین مشکلی که این روزها اکثر نقاط مختلف کشور در بخش درمان با آن مواجه هستند مشکل کمبود دارو در بیمارستان‌ها در مناطق محروم است. این روزها شرکت‌های دارویی به بهانه‌های مختلف از تحویل دارو به بیمارستان‌ها اجتناب می‌کنند و این موضوع مشکلات عدیده‌ای برای درمان بیماری‌های حساس فراهم کرده است. از وزیر بهداشت می‌خواهم به این موضوع با جدیت بیشتری رسیدگی کنند.

ایسنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
s