پنجشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۶

غرویان: روحانیت نباید خود را در حد یک حزب سیاسی پایین بیاورد/ در ماجرای مدرسه فیضیه از روحانیون استفاده ابزاری کردند

محسن غرویان

ساعت24-یک فعال سیاسی گفت: اکثریت مردم در اردیبهشت‌ماه به روحانی رأی دادند و مخالفت با او مخالفت با اکثریت مردم است.

محسن غرویان درباره تجمع علمای قم در مدرسه فیضیه و حواشی آن، اظهار کرد: موضع ما روحانیون مرجعیت است و بیانیه آیت‌الله مکارم را حمایت می‌کنیم و حق مساله هم شفافیت و روشن‌گری این موضوع است.

وی افزود: این تجمع در حوزه قم در شهر مرجعیت و در مدرسه فیضیه که کانون حوزه در آن قرار دارد، سئوالات زیادی را برای مردم ایجاد کرده و مسئولان برگزاری این مراسم باید به مردم پاسخگو باشند.

غرویان با بیان اینکه درباره اتفاقاتی که در مدرسه فیضیه رخ داده بحث استیضاح وزیر کشور مطرح شده، گفت: نمایندگان مجلس در پیگیری این تجمع پاسخگویی وزیر کشور را ضروری دانسته‌اند. علاوه بر این مطهری هم تاکید کرده که درباره این اتفاق وزارت اطلاعات هم باید پیگیری کند تا مشخص شود این شعار‌ها را چه کسی طراحی و تکثیر کرده است؟

وی تاکید کرد: روی تابلو‌هایی که در دست طلبه‌ها دیده شده نوشته شده بود که تابلو‌ها بعد از مراسم بازگردانده شود؛ این نشان دهنده این است که از برخی طلبه‌ها سوءاستفاده ابزاری کردند و تابلو‌ها را به‌دست آن‌ها دادند و این مسائل باید ریشه‌یابی شود.

این فعال سیاسی اصولگرا خاطرنشان کرد: همان‌طور که آیت‌الله مکارم شیرازی هم اشاره کردند، این تجمع فاجعه‌ای برای حوزه و روحانیت و مرجعیت بود که حیثیت حوزه و روحانیت را زیر سوال برده است.

وی افزود: در تاریخ مرجعیت اخلاق و علم و دانش ثبت شده، نه ترور و خشونت، اما این اتفاق این مولفه‌ها را زیر سوال برد به همین دلیل متولیان این برنامه باید پاسخ مرجعیت، مجلس، مردم و روحانیت را درباره این اتفاق بدهند.

مدرس حوزه علمیه با اشاره به اینکه در مصاحبه‌های قبلی خود هم بار‌ها تاکید کرده که روحانیون نباید وارد جزئیات مسائل سیاسی شوند، گفت: روحانیون باید در کلیات مسائل سیاسی وارد شوند، نه جزئیات آن. درواقع روحانیت نباید اجازه دهد از آن‌ها استفاده ابزاری شود و اگر روحانیون ابزار دست گروه‌های سیاسی شوند شأن آن‌ها پایین می‌آید.

غرویان یادآور شد: اگر روحانیون خودشان را در حد یک حزب یا گروه سیاسی پایین بیاورند به هیچ‌وجه به صلاح کشور نیست.

وی با بیان اینکه روحانیون نباید از اکثریت مردم فاصله بگیرند، تاکید کرد: اکثریت مردم اردیبهشت‌ماه به روحانی رأی دادند و مخالفت با او مخالفت با اکثریت مردم است. رهبری هم آقای روحانی را تایید کردند و مراحل قانونی برای رئیس‌جمهوری او طی شده است؛ بنابراین روحانیت چطور می‌تواند با رأی اکثریت مردم بجنگد و رئیس‌جمهور کشور را تهدید به ترور کند؟ روحانی شخص دوم کشور است و پیش‌آمد این مسائل برای ما که در جهان دم از دموکراسی و مردم‌سالاری می‌زنیم خوشایند نیست و دموکراسی با این اقدامات سازگار نیست.

استاد موسسه آموزشی امام خمینی افزود: باز هم تاکید می‌کنم که موافق استفاده ابزاری از روحانیون و طلبه‌ها نیستم.

وی با اشاره به متن شعار‌هایی که در مدرسه فیضیه و در تجمعات به کاربرده شد و نشان دهنده عدم رضایت روحانیون با مذاکرات بود، گفت: به طور طبیعی توسط مردم این‌گونه برداشت می‌شود که روحانیون و حوزه‌ها مانع توسعه و گسترش روابط اقتصادی و موافق تحریم‌ها هستند. این شعار‌ها به مردم این معنا را القا می‌کند که روحانیون هستند که مانع بهبود وضع اقتصادی هستند.

غرویان تاکید کرد: مردم فکر می‌کنند روحانیون مانع برجام هستند و جلوی مذاکرات را می‌گیرند. در واقع برخی رفتار‌ها این معنی را به مردم القا می‌کند که طلاب، حوزه و روحانیون باعث تیره و تار شدن روابط ایران با سایر کشور‌ها هستند.

وی افزود: مسائل کلان دیپلماسی کشور، دانش درایت و سیاست مخصوص به خود را می‌خواهد و مردم به روحانی و دولت او رأی دادند که آن‌ها این مسائل را با کار کارشناسانه حل کنند.

غرویان متذکر شد: واکنش جامعه روحانیت این است که روشنگری کنیم و به مردم بگوییم موضع کل روحانیون آن چیزی نیست که عده‌ای اقلیت با رفتار‌های خود آن را به مردم القا می‌کنند. علاوه بر این مسئولان اجرایی هم وظیفه دارند در این‌باره واکنش نشان دهند.

وی گفت: در مجموع شعار‌های تند و افراطی که در این مراسم داده می‌شود موضع روحانیت و مرجعیت نیست بلکه عده‌ای از بیرون آمدند و از روحانیون استفاده ابزاری کردند؛ بنابراین این رفتار‌ها با اجازه مرجعیت نبوده است.

ایلنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
s