کد خبر 407884
تاریخ انتشار: ۶ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۸
خواص تاج الملوک | معجزه تاج الملوک  در طب سنتی

نتایج تحقیقات پزشکی درباره خواص تاج الملوک تاکنون برای ما روشن کرده است که تاج الملوک برای پیشگیری از ابتلا به بسیاری از بیماریها مفید است در این مطلب در مورد فواید آن اطلاعات مفیدی را به شما ارائه میکنیم.

معرفی تاج الملوک


نام علمی : Aconitum napellus L.

دیگر نام های علمی
Aconitum napellus L.، Aconitum carmichaelii Debeaux و Aconitum kusnezoffii Rchb می باشد.
خانواده: Ranunculaceae (buttercups).

نام مشترک (ها)
غلاف آکونیتی، قورباغه، گل کلاه، کلاه سرباز، ولفسبن، کلاه شیطان، موشک آبی، بانی لئوپارد، chuanwu، caowu، wutou، futzu و بوشه است.

این گیاهان چند ساله به ارتفاع 0.6 تا 1.5 متر رشد می کنند و به دلفین ها شباهت دارند. آکونیت دارای گل های آبی یا بنفش های شیک است. گاهی گلها ممکن است سفید، صورتی،یا زرد باشند. بیش از 100 گونه Aconitum در سراسر مناطق معتدل ایالات متحده و کانادا یافت می شود. این گیاهان نیز در بسیاری از نقاط آسیا، آفریقا و اروپا یافت می شوند. آنها حاوی آلکالوئیدهای سمی مانند آکونیتین هستند.

خواص تاج الملوک

تاج الملوک از زمان های قدیم به عنوان یک سم در اسپیر و فلش برای شکار و نبرد استفاده شده است. به عنوان Wolfsbane، اعتقاد بر این بود که wolves (و گرگ واقعی) را دفع کردند. رومیان باستان از آن به عنوان یک روش اعدام استفاده می کردند.

A. napellus بومی اروپای غربی و مرکزی است که در آن به عنوان یکی از گیاهان سمی شناخته شده است. مسمومیت با آکسونیتین در آمریکای شمالی بسیار نادر است. هنگامی که این اتفاق می افتد، به طور کلی به علت سردرگمی در شناخت گیاه خوراکی یا ناتوانی شناخت توسط کودکان است. با این حال، با افزایش محبوبیت و در دسترس بودن داروهای گیاهی حاوی A. napellus، مسمومیت با آن بیشتر می تواند رخ دهد.

مسمومیت با آکنتین در آسیا به دلیل استفاده گسترده از داروهای گیاهی شایع است. در هنگ کنگ، آونیتین مسئول اکثریت مسمومیت های جدی از گیاهان دارویی چینی است. در حالی که منبع آکنیتین، به ویژه در چین، معمولا Aconitum carmichaeli (chuanwu) یا Aconitum kuznezoffii (caowu) است، سمیت مشابه A. napellus است.

درمان های متداول استفاده از A. napellus شامل درمان درد مشترک و عضلانی است. به عنوان یک شربت تزریق شده به پوست، ادعا می شود که ضربان قلب را در بیماران قلب کاهش می دهد. دیگر موارد ادعا شده شامل کاهش تب و علائم سرماخوردگی است.

مضرات تاج الملوک
خواص تاج الملوک


تاج الملوک برای چه کاری استفاده می شود؟


استفاده سنتی / Ethnobotanical
گونه های مختلفی از Aconitum برای قرن ها به عنوان سموم و دارو استفاده شده اند. ریشه سمی ترین بخش بوته است، اگرچه تمام قسمت ها سمی هستند.

عصاره گونه Aconitum در طب سنتی به صورت خوراکی به منظور :

کاهش تب مرتبط با سرماخوردگی کاهش درد
پنومونی التهاب و فشار خون بالا
لارنژیت برای ایجاد عرق کردن
کراپ برای کاهش سرعت ضربان قلب
آسم

برای آرامش در طب سنتی آسیا، عصاره های ریشه معمولا با شیرینی یا زنجبیل مخلوط می شوند. عصاره ها نیز به عنوان سمع arrow مورد استفاده قرار می گیرند. از لحاظ تاریخی، اکونیت اغلب در فرهنگ های غربی به عنوان تنتور مورد استفاده قرار گرفت. این گیاه به صورت موضعی ضدعفونی کننده برای الژی به نور، روماتیسم و سیاتیک استفاده شد. در هومیوپاتی، آکنیت برای درمان ترس، اضطراب و بی حسی استفاده می شود؛ تب ناگهانی حاد؛ علائم از قرار گرفتن در معرض هوای خشک، هوای سرد و یا آب و هوای بسیار گرم؛ سوزش سر دل، سردی و بی حسی آنفلوآنزا یا سرماخوردگی با احتقان؛ و درد های سنگین و دلهره آور مفید می باشد.

دوز توصیه شده چیست؟


احتیاط فوق العاده ضروری است. آکونیت تازه بسیار سمی است و دوز ایمن به پردازش وابسته است. بسیاری از گونه ها تنها پس از پردازش در چین استفاده می شوند. متون غربی متداول 60 میلی گرم ریشه در هر دوز توصیه می شود.

تاج الملوک سمی قوی

مضرات تاج الملوک


اثرات سوءتاج الملوک در دوران بارداری و شیر دهی علاوه بر دستورالعمل خوراکی، بر استعمال خارجی هم باعث ایجاد سم در بدن می گردد اثبات شده است. اجتناب از استفاده در این دوران الزامی است.

تاج الملوک بسیار سمی است. تقریبا 2 میلی گرم آکونیت خالص یا 1 گرم گیاه ممکن است باعث مرگ ناشی از فلج مرکز تنفسی یا عضله قلب شود. سمیت بالینی مهم ممکن است پس از جذب پوستی ایجاد شود؛ حتی تماس کمی با گل ها می تواند انگشتان شما را بی اثر کند.

در مسمومیت، شروع علائم در عرض چند دقیقه تا چند ساعت بعد از بلع رخ می دهد. شدت مسمومیت آگونیتین با شروع سریع تغییرات ریتم قلب زندگی تهدید می شود.

سایر علائم عبارتند از:

بیخوابی و سوزن شدن درد شکم و اسهال
ضربان قلب آهسته یا سریع فلج تنفسی
حالت تهوع اختلالات ریتم قلب

درمان علامتدار و حمایتی است؛ پادزهر خاصی وجود ندارد.

مقدار مصرف تاج الملوک

حاشیه ایمنی بین دوزهای درمانی و سمی آکنیتین وجود دارد. به عنوان مثال، یک زن 66 ساله بدون بیماری قلبی شناخته شده از گیاه مصرف می کند. او دستور داده شد که چای را برای درمان استئوآرتریت درمان کند. حدود 90 دقیقه بعد از نوشیدن چای، بی حسی صورت، آرنج و پاها او را گرفت. به سرعت به دنبال تهوع، ضعف و فشار قفسه سینه بود. در اورژانس، او یک ریتم قلب غیر طبیعی داشت. بعد از 4 ساعت درمان با داروها و شوک الکتریکی به قلب او، ریتم طبیعی قلب بازسازی شد.

مواردی از مسمومیت وجود دارد که در آن افراد عمدتا به علت اثرات درمانی خود تجویز می شوند. یک مرد 21 ساله پس از خواندن یک کتاب در مورد گیاهان دارویی گیاه Aconitum napellus را به دست آورد. او ریشه های گیاهان را بالا می برد و کپسول ها را با مواد خشک پر می کند. او سپس چندین ماه برای درمان اضطراب خود، یک کپسول روزانه دریافت کرد. به منظور افزایش اثرات یک شب، او 3 کپسول را فرو برد و به خواب رفت. پنج ساعت بعد او با بی حالی، حالت تهوع، اسهال، سرگیجه، درد قفسه سینه، تنگی نفس و درد معده بیدار شد. اعتقاد بر این بود که علائم اولیه به دلیل خوابیدن ناشناخته بود. در ER، ضربان قلب او در 43 ضربه در دقیقه بسیار کند و ریتم قلب غیر طبیعی بود. غلظت پلاسما از مسمومیت با آگونیتین توسط A. napellus اتفاق می افتد. او 48 روز در بیمارستان گذراند.

چه موقع از تاج الملوک استفاده می شود؟

گیاه Aconitum napellus (رنگ آبی) بسیار سمی است. برای فرآوری محصولات دارویی هومیوپاتی ، از گیاه تازه با غده که در زمان گلدهی جمع آوری شده استفاده می شود ، اما بسیار رقیق شده است.

از آکونیت هومیوپاتی اغلب برای عفونت های تب دار استفاده می شود. به ویژه هنگامی که این سرماخوردگی ها پس از اقامت در یک باد خشک و سرد اتفاق می افتد ، اکونیت اغلب وسیله ای برای ابتلا به بیماری در مراحل اولیه است.

همچنین برای تسکین انواع علائم حاد که ارتباط مستقیمی با شوک دارند استفاده می شود . به عنوان مثال ، می توانید سردردها ، مشکلات خواب یا عفونت هایی را که پس از چنین اتفاقی رخ می دهد با آکونیت درمان کنید.

همچنین گفته می شود که آکونیتوم می تواند مشکلات عصبی را با بی حسی تسکین دهد.

کد خبر 407884

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 2
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • سهیلا IR ۲۰:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۷
    1 0
    آیا دانه هایی که برای پرورش استفاده میشن هم سمی هستند؟