رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 42851

هادی خامنه‌ای:

علی مطهری اصلاح‌طلب است

ساعت 24- سید هادی خامنه‌ای شجاعت در پیگیری مطالبات را ناشی از ریشه اصلاح‌طلبی برشمرد و گفت: از این دیدگاه می‌توان علی مطهری را هم یک اصلاح‌طلب دانست.

علی مطهری اصلاح‌طلب است
حجت‌الاسلام سیدهادی خامنه‌ای در همایش اصلاح‌طلبان که در کانون توحید تهران برگزار شد، با اشاره به اینکه امام حسین(ع) قیام تاریخی خود را «اصلاح» مطرح کردند، گفت: اصلاحات در ماهیت خود نوعی بازگشت به اصول دارد و همان‌طور که در گذشته نیز برخی از شخصیت‌های فعال تاریخ مانند سیدجمال‌الدین اسدآبادی در زمان خود و شهید مطهری و بهشتی در میان روحانیون و شریعتی و بازرگان در بین دانشگاهیان این‌گونه رفتار کردند، بنابراین اصلاح‌طلبی ریشه در حرکت انبیاء و صالحان دارد.

وی افزود: پیامبر اکرم(ص) نیز در زمان خود تلاش کردند تا فرهنگ جاهلی را در جامعه تغییر دهند و این مسیر را تا سرحد شهادت ادامه دادند، در حالی که اشراف قریش مظهر قدرت غیرقابل انعطاف بودند و در مقابل هر تغییری ایستادند. گروه‌های واپس‌گرا در زمان پیامبر(ص) از طریق شرک و ستم تلاش کردند جامعه را به عقب بازگردانند، اما پیامبر(ص) با زبان قرآن کریم تلاش کردند تا واپس‌گرایی را محکوم کنند.

هادی خامنه‌ای ادامه داد: ما در انقلاب اسلامی تکیه محکمی بر تجربه گذشته داریم، چنان که انقلاب ما از تاریخ مشروطه و نهضت تنباکو یا ملی شدن صنعت نفت بهره گرفت و از نتایج آن سود فراوان برد، بنابراین انقلاب بر پایه مباحث فرهنگی بنا شد.

وی با اشاره به اینکه اصلاحات در ذات خود آکنده از آرامش و اعتدال است، خاطرنشان کرد: فضای اصلاحات با فضای انقلابی تفاوت دارد و مبتنی بر روش‌های فرهنگی است، بنابراین ما باید بررسی کنیم که نسبت اصلاحات با روش‌های فرهنگی چگونه باشد، چرا که اصلاح باید در عرصه‌های مختلفی همچون فرهنگ، حکمرانی، قانون‌گرایی و قانون‌پذیری و مدیریت ریشه داشته باشد و اگر این مسائل اصلاح شود همه چیز اصلاح خواهد شد.

هادی خامنه‌ای اضافه کرد: اصلی‌ترین هدف اصلاحات بازگشت به قانون و اصل انقلاب و دوران طلایی انقلاب اسلامی است و این جریان را نمی‌توان به ضدیت با نظام، اسلام و ارزش‌ها متهم کرد، چرا که امروز افرادی با ریشه مستحکم فرهنگی و سیاسی رنگ اصلاحات دارند و حتی ممکن است در رده سیاسی و گروهی با اصلاح‌طلبان ارتباط مستقیم کلاسیک نداشته باشند، اما هر که به اصول اصلاحات معتقد است، اصلاح‌طلب است.

وی شجاعت در پیگیری مطالبات را ناشی از ریشه اصلاح‌طلبی برشمرد و گفت: از این دیدگاه می‌توان علی مطهری را هم یک اصلاح‌طلب دانست، چرا که دایره اصلاحات بسیار وسیع است. اصلاحات مبارزه با فساد، رانت‌خواری و دروغ و بهتان است و اصلاح‌طلبی مختصاتی دارد که وابسته به تفکر و اندیشه است.

هادی خامنه‌ای افزود: مردم در انتخابات از رای استفاده می‌کنند و رای به معنای آن چیزی است که هر انسانی با چشمان، عقل و اندیشه خود رویت می‌کند، بنابراین انسان باید حقیقت را رویت کند و به زور نمی‌شود رای داد و یا رای گرفت و به عنوان مثال دکتر شریعتی تاکید داشت که در غرب رای نیست، بلکه راس است و مردم از روی تعارف و تحت یک نظام خاص رای می‌دهند، در حالی که اصلاحات ریشه اسلامی دارد.

وی با بیان اینکه احترام به رای مردم از مسائل مهم اصلاحات است، خاطرنشان کرد: امام علی(ع) در خطبه شقشقیه به روشنی تاکید می‌کنند که به خاطر خواست مردم حکومت را پذیرفتند و لذا این جواب کسانی است که از نادانی می‌گویند دموکراسی در اسلام وجود ندارد، در حالی که ریشه دموکراسی، مردم‌سالاری است و مردم باید کمک کنند تا حکومت به کار خود ادامه دهد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به سخنان رهبر انقلاب، یادآور شد: رهبر معظم انقلاب در انتخابات اخیر تاکید کردند که رای مردم حق‌الناس است و جملاتی از رهبری مطرح شد که به خوبی مورد استفاده قرار نگرفت. ایشان تاکید کردند که همه و حتی کسانی که ما را قبول ندارند در انتخابات شرکت کنند. باید بدانیم که مفهوم این جملات چیست؟ خب کسانی که ما را قبول ندارند اگر در انتخابات شرکت کنند به کسی رای می‌دهند که خودشان اراده کنند و این سخن به این معناست که ممیزین بیش از حد در صلاحیت‌ها دخالت نکرده و کار را به مردم واگذار کنند، در حالی که ما به ضوابط کلی که وجود دارد، قائل هستیم.

وی ادامه داد: وقتی رای مردم حق‌الناس است این فقط مربوط به شمارش آرا نیست و باید کسانی که در انتخابات شرکت می‌کنند بتوانند افراد مورد نظر خود را انتخاب کنند، پس حق‌الناس و رای مردم بر همه سلایق مقدم است.

هادی خامنه‌ای با بیان اینکه کسی حق ندارد اصلاحات را خارج از نظام بداند، گفت: اصلاحات بر مبنای اسلام اصیل بنا شده و بنابراین همه ما در درون نظام هستیم و امیدواریم دایره اصلاحات با تاکید بر فعالیت فرهنگی به جای حاشیه‌پردازی بر ارزش‌های اصلاح‌طلبی تاکید کند.
منبع: تسنیم
نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تازه‌ترین خبرها