ایجاد آکنه صورت در اثر خرابی دندان یا عفونت لثه‌ها درهمه افراد روی نمی‌دهد، اما دربرخی افراد مستعد آکنه صورت می‌تواند یکی از دلایل باشد.
کارشناسان در مطالعه‌های خود دریافتند افرادی که دچار آکنه و جوش صورت با منشا غیر هورمونی بوده‌اند پس از درمان دندان‌های خود یا رفع عفونت لثه بهبود نسبی در اختلال پوستی آن‌ها ایجاد شده است.

محققان اعتقاد دارند عفونت و باکتری‌های موجود درمحیط دهان، دندان و گلو مشابه باکتری‌های مولد آکنه صورت هستند و هر دو گروه سبب ایجاد التهاب و واکنش بدن می‌شوند.
زمانی که میزان عفونت داخلی دهان افزایش یابد و باکتری‌های تجمع پیدا کنند بیشتر از سایر مواقع احتمال التهاب پوستی و بروز آکنه صورت به وجود می‌آید.

کارشناسان به افراد مستعد آکنه توصیه می‌کنند اهمیت ویژه‌ای به سلامت و بهداشت دهان و دندان خود دهند تا احتمال بروز آکنه صورت در آن‌ها کاهش یابد، مسواک زدن شب‌ها پیش از خواب و نیز صبح‌ها قبل از مصرف صبحانه سبب کاهش تجمع باکتری‌های مضر در دهان و دندان و به این ترتیب کاهش احتمال بروز آکنه صورت می‌شود؛ خمیر دندان‌های صنعتی به طور کلی از مواد شیمیایی مختلفی تشکیل شده‌اند که باقیماندن آن‌ها برسطح پوست صورت می‌تواند زمینه ساز آکنه صورت شود.
محققان به افراد توصیه می‌کنند پس از اتمام مسواک زدن به طور کامل محیط دهان و دندان خود را آبکشی کنند، زیرا باقیماندن بقایای خمیر دندان در اطراف لب‌ها می‌تواند زمینه ساز آکنه صورت دربرخی افراد شود.
بیماری‌های خطرناکی که در اثر عفونت لثه به وجود می‌آیند
اهمیت به سلامت و بهداشت دهان و دندان افزون بر سلامت و زیبایی پوست سبب جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی و تنفسی از جمله ذات الریه می‌شود. کارشناسان اعتقاد دارند عفونت لثه و ازدست دادن دندان‌ها می‌تواند زمینه ساز ابتلا به برخی انواع سرطان و حتی بیماری آلزایمر شود.
برخی افراد پس از رفتن به دندان پزشکی دچار آکنه صورت می‌شوند که پخش شدن عفونت در دهان در زمان درمان و ترمیم آسیب دیدگی دندان از جمله دلایل آن است و معمولاً دندان پزشک درصورت عفونت شدید آنتی بیوتیک برای بازه زمانی کوتاه تجویز می‌کند. برخی افراد نیز به دلیل حساسیت پوستی به تجهیزات دندان پزشکی از جمله دستکش لاتکس دندان پزشک امکان دارد دچار آکنه صورت شوند که درصورت تکرارباید به پزشک خود اطلاع دهند تا روش‌های جلوگیری از برخورد لاتکس با پوست صورت انجام شود.
قبل از مراجعه به دندان پزشکی پوست صورت را بشویید وخشک کنید، بانوان به طور کامل آرایش خود را پاک کنند تا دچار حساسیت پوستی و بروز آکنه یا ورود مواد شیمیایی لوازم آرایشی به دهان خود نشوند.
برای داشتن دندان‌هایی سالم افراد باید موادخوراکی مفید برای بدن مصرف کنند، استفاده از خوراکی شیرین، ترش، چسبناک و نوشابه‌های گازدار سبب خراب شدن دندان می‌شود مصرف این خوراکی‌ها همچنین یکی از عامل‌های اصلی بروزالتهاب پوستی به شکل جوش صورت است.

ترک و استفاده نکردن از محصول‌های دخانی از جمله سیگار سبب سلامت دندان‌ها و جلوگیری از آسیب لثه می‌شود.

باشگاه خبرنگاران