چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۸

افزایش ۹.۵ درصدی نرخ گاز cng؛ دشواری‌های دریافت وام ۲.۵ گاز سوزکردن!

ساعت 24 - افزایش ۵۶.۸ تومانی هر کیلوگرم CNG (معادل ۹.۵ درصد افزایش) از امروز چهارشنبه یک خرداد

از امروز چهارشنبه اول خرداد نرخ گاز cng با افزایش ۹.۵ درصدی هر کیلوگرم ۶۰۰ تومان عرضه می‌شود.
 


شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: در راستای اجرای بند چهار تصویب نامه شماره ۱۷۴۱۹۵/ ت. ۵۵۱۹۶ به مورخ ۲۵ اسفند ماه سال ۱۳۹۷ هیأت وزیران، به‌منظور تأمین منابع مالی اجرای الزامات ایمنی و هوشمندسازی جایگاه‌های عرضه گاز طبیعی فشرده " CNG " و کمک به تعویض مخازن وسایل نقلیه با سوخت گاز طبیعی فشرده "CNG"، از ساعت ۲۴ سه‌شنبه (۳۱ اردیبهشت ماه) هر کیلوگرم گاز طبیعی فشرده شده (CNG) به قیمت ۶،۵۶۸ ریال عرضه خواهد شد.

بر اساس این اطلاعیه نرخ فروش فعلی سی ان جی به ازای هر کیلوگرم ۶،۰۰۰ ریال است که با اعمال نرخ جدید، افزایش قیمت این سوخت پاک کمتر از ۱۰ درصد خواهد شد که منابع حاصل از افزایش آن نیز صرف اجرای الزامات ایمنی و هوشمند سازی جایگاه‌های عرضه گاز و کمک به تعویض مخازن CNG خودرو‌ها خواهد شد.

کارمزد جایگاه‌داران سی ان جی ۳۲ درصد افزایش می‌یابد
رئیس هیات مدیره انجمن صنفی CNG کشور گفت: افزایش ۳۲ درصدی کارمزد جایگاه داران CNG که ۱۴ درصد آن برای سال ۱۳۹۷ و ۱۸ درصد برای سال ۱۳۹۸ است، از سه‌شنبه اجرایی شد.

افزایش مصرف سی ان جی در گروی افزایش قیمت بنزین
این گزارش حاکی است در طول سال‌های اخیر به دلیل عدم توجه مسئولان دولتی نسبت به این سوخت که جایگزین بنزین است مصرفش در حدود ۲۰ تا ۲۱ میلیون متر مکعب در روز باقی مانده است که این موضوع موجب شده است تا واکنش‌های متعددی را از سوی فعالان این صنعت در پی داشته باشد.

اردشیر دادرس، رئیس انجمن صنفی جایگاه داران سی ان جی معتقد است قیمت سی ان جی باید بین ۲۵ تا ۳۰ درصد قیمت بنزین باشد تا تقاضا برای این سوخت وجود داشته باشد و در صورتیکه قیمت بنزین سال‌ها است ثابت باقی مانده نباید انتظار داشت تا مردم به سمت مصرف سی ان جی حرکت کنند.

همچنین برخی از کارشناسان این صنعت مانند محمد رضا ساکت معتقد است تا زمانی که قیمت بنزین برای مردم صرفه داشته باشد به سمت مصرف بنزین حرکت می‌کنند و به دنبال سوخت جایگزین نخواهند رفت.

وی می‌گوید برای آنکه دولت کاری کند تا سوخت سی ان جی نیز جذاب شود باید قیمت بنزین را تعدیل کند تا پس از سال‌ها مصرف سی ان جی رشد کند و حتی به ارقام روزانه ۳۰ میلیون متر مکعب نیز برسد.
 

دو ضامن برای وام ۲٫۵ میلیون تومانی
به گزارش فارس، در حالی که بانک‌ها برای اعطای وام کمتر از ۱۰ میلیون تومان باید یک ضامن از متقاضی طلب کنند، اما براساس اخبار رسیده ظاهرا بانک‌ها برای این وام ۲٫۵ میلیون تومانی دو ضامن از متقاضی طلب کرده اند که این موضوع موجب شده است تا اجرای این طرح با کمی اختلال مواجه شود.

مدیر سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی درباره میزان استقبال و ثبت‌نام‌های صورت گرفته، گفت: تاکنون در سایت www.irngv.ir، یک میلیون و ۱۵۰ هزار نفر ثبت‌نام کردند، اما بر اساس برنامه، تنها به دو میلیون نفر وام تعلق خواهد گرفت که تاکنون با پست بانک برای یک میلیون نفر مذاکره کرده و قرار شده تا بانک رفاه نیز به یک میلیون نفر دیگر وام اختصاص دهد که اکنون در حال رایزنی و مذاکره هستیم.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
s