جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۳

یک نخست وزیر ژاپن پس از 40 سال درایران

ژاپنی ها حرفی برای آشتی دارند؟

شینزو

ساعت 24 -ژاپن با همه افت وخیزها دراقتصاد و با وجود اینکه دیگر ان ببر شرق نیست اما هنوز با فاصله معنادار از آلمان سومین اقتصاد بزرگ جهان به حساب می آید. ژاپن سیاست خارجی کم فراز و نشیبی دارد و اتحاد واقعی با سیاست خارجی آمریکا را پذیرفته و با این کشور رقابت و چانه زنی ندارد.

سیاست خاجی ژاپن گونه ای آرایش داده شده است که درتعامل باایرام با آمریکا سازگاری بالا دارد وبا وجود نیاز به نفت ایران اما هرگاه امریکا خواسته است از خرید نفت ایران اجتناب کرده ویا شرکتهای ژاپنی به سرعت ایران را ترک کرده اند. بیش از 40 سال است مقام بلند پایه ای  از ژاپن  به  ایران نیامده است. حالا اما تلویزیون دولتی ژاپن از سفر شینزو آبه، نخست وزیر این کشور به ایران در نیمه اول ماه ژوئن خبر داد.شبکه تلویزیونی ان اچ کی روز جمعه اعلام کرد که همزمان با افزایش نگرانی‌های جهانی نسبت به تشدید تنش میان ایران و آمریکا، نخست وزیر ژاپن تصمیم گرفته تا ظرف ۳ هفته آینده به ایران سفر کند.این نخستین سفر نخست وزیر ژاپن به ایران از سال ۱۹۷۸ تا کنون و پس از انقلاب خواهد بود.این تصمیم در حالی اتخاذ شده که محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هفته گذشته در جریان سفر به ژاپن با آقای آبه و تارو کونو، وزیر خارجه این کشور دیدار و گفتگو کرده بود.ظریف در این گفتگوها ضمن انتقاد از تحریم‌های آمریکا علیه ایران تاکید کرده بود که جامعه بین‌المللی باید از توافق هسته‌ای با ایران حمایت کنند. او همچنین به صراحت از منتفی بودن «هرگونه احتمال» مذاکره با ایالات متحده آمریکا سخن گفته بود.در همین حال، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه به ژاپن سفر خواهد کرد. آیا نخست وزیر ژاپن با راهبرد تعریف شده ای از سوی جامعه جهانی یا آمرییکایی ا به تهران می آید یا می خواهدچیزی به مقامهای سیاسی ایران بگوید هنوز معلوم نیست اما به هرحال حضور بالاترین مقام سیاسی یک کشورمتحد غرب و به ویژه آمریکا به ایران دراوج مجادله ایران و آمریکا پس از 4 دهه بدون تردید برای هدف مهمی است و باید منظر ماند ودید . مناسبات ایران و آمریکا به این دلیل که آمریکا از یک سال پیش و به طور یک‌جانبه از توافق هسته ای کشورهای ۱+۵ با ایران خارج شد و تحریم‌های گسترده اقتصادی را علیه این کشور به اجرا گذاشت بدتر شد و پیامد تحریم ایران تامین انرژی از سوی ژاپن را با دردسر مواجه کرده است. . از دو هفته پیش و پس از تشدید تحریم نفتی ایران با هدف به صفر رساندن صادرات این کشور، تنش میان دو کشور تا سطح تهدید و هشدار نظامی پیش رفته است. شاید نخست وزیر ژاپن حرف تازه ای برای گفتن به مقامهای ایرانی دارد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-53492516-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); s