شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۴

یک ادعای عجیب از یک مقام نظامی امریکایی

وزیر دفاع آمریکا: ایران آهسته آهسته به سوی مذاکره می‌آید

مارک مارک

ساعت 24 - درحالی که با پیام اکید دونالد ترامپ به فرانسه که دنبال میانجی گری میان ایران و آمریکا نباشد و تصریح کرد حاضر نیست تحریم نفتی ایران را بردارد و در حالی که مقامهای ایرانی به ویژه رییس جمهور ایران با صراحت گفت با آمریکا مذاکره نخواهد شد و با وجود همۀ نظرهای منفی مقامات جمهوری اسلامی در مورد مذاکره با آمریکا، "مارک اسپر" وزیر دفاع ایالات متحده باور دارد که "ایران آهسته آهسته به نقطه‌ای می‌رسد که مذاکره امکان‌پذیر خواهد بود".

با اینکه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا ملاقات با همتای ایرانی خود را غیرممکن ندانسته اما در عین حال بارها تأکید کرده است که لغو تحریم‌های ایران در دستور کار نیست. مقامات جمهوری اسلامی نیز می‌گویند تا زمانی که آمریکا تحریم‌ها را لغو نکرده، امکان مذاکره با این کشور وجود نخواهد داشت.با اینحال، مارک اسپروزیر دفاع آمریکا که روز جمعه ۶ سپتامبر/١۵ شهریور در اندیشکده‌ای در لندن سخن می‌گفت، گفتگو با ایران را محتمل دانست. او البته خود تأکید کرد که مسائل را "خوشبینانه" در نظر می‌گیرد.مارک اسپر که میهمان پژوهشکدۀ Royal United Services Institute بود، ابراز امیدواری کرد که مذاکره میان تهران و واشنگتن انجام گیرد.مؤسسۀ انگلیسی Royal United Services Institute خود را قدیمی‌ترین اتاق فکر در زمینۀ امنیت و دفاع معرفی می‌کند. این مرکز فکری از سال ١٨٣١ آغاز به کار کرد.به درستی معلوم نیست که مارک اسپر تنها از تمایلات شخصی و "خوشبینانۀ" خود سخن گفته و یا به برنامه‌های سیاسی مشخصی اشاره دارد.از طرف دیگر محمد جواد ظریف در جاکارتا به شدت از رفتار اروپاییان انتقاد کرد و گفت: "اگر اروپایی‌ها بخواهند منتظر اجازه کشوری (آمریکا) بمانند که برای فشار بر ایران از برجام خارج شده، حتماً این اجازه صادر نخواهد شد". او خطاب به کشورهای اروپایی گفت: "شما نمی‌خواهد به ایران امتیازی بدهید و قرار نیست به ایران لطفی بکنید. شما قرار است تعهدات خودتان را انجام دهید. این تعهدات نه وابسته به آمریکا و نه وابسته به اجازه آمریکاست".او در مورد ادامۀ مذاکرات با فرانسه نیز گفت: "این بستگی به فرانسه دارد. مذاکرات ما با فرانسه مذاکرات خوبی بوده است. اما مذاکراتی که ما با فرانسه داشتیم در مورد آمریکا نبوده، بلکه در این مورد بوده که فرانسه چگونه می تواند به تعهدات خود عمل کند. اگر فرانسوی‌ها فکر می‌کنند که برای اجرای تعهداتشان باید از آمریکا توافق بگیرند، ما قبلاً گفته‌ایم و باز هم می‌گوییم که این موافقت صادر نخواهد شد".ظریف سپس در پاسخ به پرسش‌هایی در بارۀ احتمال همکاری یا مذاکره با آمریکا گفت: "ما از آقای ترامپ نه توقع حل مشکل داریم و نه او می‌تواند مشکلات ما را حل کند".

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-53492516-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); s