دوشنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۸

چرا ملاقات کورنل فروتا با شمخانی لغو شد؟

ساعت 24- با اعلام رسمی آغاز گام سوم کاهش تعهدات و محدودیت‌های برجامی از سوی جمهوری اسلامی ایران، جریان رسانه‌ای غرب، طی ۴۸ ساعت گذشته جنگ روانی مفصلی را آغاز کرده است.

پس از آنکه جمهوری اسلامی ایران بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی، گام سوم تعهدات را در انتهای فرصت ۶۰ روزه سوم عملیاتی کرد، «کورنل فروتا» سرپرست موقت آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که برای گفتگو و رایزنی با مقامات ایران به کشورمان سفر خواهد کرد.

پس از اعلام انجام این سفر، بلافاصله بازی روانی رسانه‌های غربی با محوریت خبرگزاری رویترز و بازیگردانی «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید، آغاز شد.

مشاور امنیت ملی آمریکا در پیامی توییتری مدعی شد: «سفر مدیرکل (سرپرست) آژانس بین‌المللی به ایران به این خاطر است که آژانس به شورای حکام اطلاع بدهد که ایران ممکن است مواد یا فعالیت‌های مخفی هسته‌ای داشته باشد. ما به همراه دیگر کشورهای عضو شورای حکام منتظر یک گزارش کامل در سریع‌ترین زمان ممکن هستیم.»

خبرگزاری رویترز نیز با فاصله‌ای اندک به نقل از برخی دیپلمات‌ها، گزارش کرد: «نمونه‌برداری بازرسان بین‌المللی از محلی در ایران که نخست‌وزیر اسراییل آن را یک "انبار مخفی هسته‌ای" توصیف کرده بود، نشان می‌دهد که در این محل اورانیوم وجود داشته است.»

خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌هایی که نامشان فاش نشده و نظارت آژانس بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران را از نزدیک دنبال می‌کنند، گزارش داد: «ایران هنوز درباره دلیل آثار اورانیوم در نمونه‌ها در این محل، توضیحی ارائه نکرده است. به گفته یکی از این دیپلمات‌ها، آزمایش‌ها نشان می‌دهند که اورانیوم مورد نظر غنی‌شده نبوده و برای تولید سلاح هسته‌ای آماده نبوده است.»

در واقع؛ بولتون در آستانه سفر سرپرست آژانس، عملیات روانی هدفمندی را در مورد آنچه فعالیت‌های مخفی ایران می‌خواند، شروع کرد و با طراحی یک بازی رسانه‌ای، سعی کرد اقدام منطقی و حقوقی ایران در قبال نقض عهدهای مکرر اروپا و آمریکا را اقدامی خلاف صلح و امنیت بین المللی و ناقض برجام قلمداد کرده و فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران را مشکوک جلوه داد.

پرده دوم این بازی رسانه‌ای نیز با جریان سازی رویترز و نقل قول غیر معتبر از مقامات مسئول آژانس پیرامون وجود آثار اورانیوم در محلی اعلام نشده در ایران تکمیل شد.
نکته آنکه؛ مطابق اخبار رسیده به خبرنگار مهر، برخی مراجع ذیربط، پس از بازی شکل گرفته توسط جان بولتون و همراهی رسانه‌هایی چون رویترز در این باره که با هدف افزایش فشار برای تاثیر گذاری منفی بر اراده ایران در مسیر اجرای گام سوم طراحی شده بود، تصمیم بر لغو سفر «کورنل فروتا» به ایران داشتند که البته در نهایت این تصمیم به اجرا در نیامد و سرپرست آژانس به تهران آمد.

از سوی دیگر؛ روز یک‌شنبه ۱۷ شهریور ماه از رسانه‌های گروهی دعوت شده بود که برای پوشش رسانه‌ای ملاقات کورنل فروتا با دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در محل دبیرخانه حاضر شوند لیکن چند ساعت قبل از انجام ملاقات، دعوت انجام شده لغو شد و ملاقاتی نیز صورت نگرفت. خبرنگار مهر مطلع شد که دلیل لغو این ملاقات از سوی دریابان شمخانی نیز واکنش به طراحی بازی رسانه‌ای از سوی بولتون و خبرگزاری رویترز و عدم واکنش جدی آژانس به این اقدام بوده است.

این در حالی است که حدود یک ماه قبل نیز خبر مشابهی از سوی کانال ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی منتشر شده بود و رویترز آن موقع نیز بلافاصله آن را بازتاب داد. پس از اعتراض جمهوری اسلامی ایران به فضاسازی رژیم صهیونیستی، آژانس در مقطع زمانی انتشار خبر فوق با احضار سفیر رژیم صهیونیستی نسبت به این اقدام اعتراض کرد.

بر این اساس؛ مجموعه اقدامات فوق که با پشتیبانی رسانه‌های خاص در عرصه بین المللی در حال گسترش است نشان می‌دهد که هم زمان با آغاز گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران، آمریکا و رژیم صهیونیستی با فضاسازی رسانه‌ای، به دنبال ایجاد فضای منفی در خصوص فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران بوده و در تلاشند تا جامعه بین المللی را نسبت به استفاده ایران از حقوق قانونی خود در برجام تحت تاثیر قرار دهند.

به ویژه آنکه؛ با توجه به شرایط ناپایدار حاکم بر مدیریت آژانس بین المللی انرژی اتمی و تلاش کاندیداهای مدیرکلی آژانس برای جلب حمایت آمریکا برای کسب این جایگاه، عملاً اقدام بازدارنده نیز از سوی مدیر کل موقت و سایر ارکان آژانس بعید به نظر می‌رسد.

مهر

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
s