یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۳

سه‌شنبه سرنوشت‌ساز برای نتانیاهو/ آیا بی بی از عرصه قدرت کنار می‌رود؟

خبر

ساعت 24- انتخابات روز سه‌شنبه رژیم صهیونیستی همه‌پرسی برای آینده سیاسی بنیامین نتانیاهو محسوب می‌شود.

دومین انتخابات طی پنج ماه گذشته روز سه‌شنبه در سرزمین‌های اشغالی برگزار می‌شود. این انتخابات در واقع همه پرسی برای بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل است. نتانیاهوی ۶۹ ساله که بیشترین دوره نخست‌وزیری را در اسرائیل داشته است، در ماه آوریل شکستی بی‌سابقه را در تاریخ طولانی کار خود متحمل شد.

حزب لیکود حالا جایگاهی برابر با اتحاد سیاسی آبی و سفید حزب میانه‌رو جدیدی که بنی گانتس، نظامی سابق راه‌اندازی کرده است، دارد. اما نتانیاهو در تشکیل ائتلاف حداکثری ناتوان بود. وی از یک رقیب برای تشکیل کابینه کمک خواست، پارلمان را منحل کرد و به این ترتیب موجب برگزاری انتخابات جدید شد. انتخابات جدید روز سه شنبه برای نتانیاهو بسیار حیاتی است زیرا یک ماه پیش از حضور وی در دادگاه برای مسئله فساد مالی، سوء استفاده از اعتماد و اختلاس است. در حال حاضر نتانیاهو نه متهم و نه محکوم شده است و پیروزی وی در انتخابات به متحدانش اجازه خواهد داد به وی مصونیت بدهند.

در برابر نتانیاهو، بنی گانتس، ژنرال سابق که در مورد مسائل امنیتی چهره‌ای جدی از خود نشان داده است، قرار دارد.

حالا شش میلیون رای دهنده اسرائیلی باید میان نتانیاهو و گانتس یکی را برگزینند. طبق نظرسنجی شبکه ۱۳ اسرائیل، حزب لیکود و آبی و سفید هریک ۳۲ کرسی از ۱۳۲ کرسی پارلمان را به دست خواهند آورد. در مجموع لیکود و متحدانش شامل تشکل‌های مذهبی و راست گرا ۵۸ کرسی کسب خواهند کرد و احزاب چپ و میانه ۵۳ کرسی به دست خواهند آورد.

کارزار انتخاباتی هفته گذشته با وعده نتانیاهو برای الحاق نقشه راهبردی کرانه باختری اشغالی در صورت پیروزی با مشکل رو به رو شد. فلسطینی‌ها به این وعده اعتراض کردند و آن را پایان هرگونه روند صلح دانستند.

«گایل تلشیر» استاد علوم سیاسی در دانشگاه عبری قدس می‌گوید در نهایت عامل تعیین کننده میزان مشارکت خواهد بود. وی همچنین احتمال ائتلاف میان گانتس و نتانیاهو یا مانورهای نخست‌وزیر برای حفظ سمت خود را رد نکرد. تلشیر می‌گوید تنها مسئله مهم برای نتانیاهو ادامه نخست وزیری است. من فکر نمی‌کنم وی بدون ایجاد سر و صدا از قدرت کنار برود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
s