چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۹

مسیر همان مسیر جنگ نفت کش ها در جنگ ایران و عراق است

درمسیر نیرنگ و احتمال جنگ

پمپاز

صفحه ای تلگرامی دردنیای مجازی به نام " جامعه نو" درتازه ترین نوشته منتشرشده اش که نویسنده یا نویسندگان آن " شورای سردبیری" معرفی شده اند درتازه ترین تحلیل ارایه شده از تحولات ایران و عربستان و دیگر طرفهای ذینفع درخاورمیانه و خلیج فارس خبربهت آوری داده و نوشته است : "یک ناظر آگاه به ما گفته بود جنگی در پاییز و زمستان انجام خواهد شد. ماداریم به پیشبینی‌اش باور میکنیم." .

این صفحه تلگرامی که روش و نگاهش به اصلاح طلبان دوم خردادی نزدیک است و نویسندگان با احتمال بالا همان نویسندگان و روزنامه نگارانی هستند که روزنامه جامعه نورا منتشر می کردند تحلیل تندی از رخدادها و پیامدهای این چند روز داده است که سایت ساعت 24 تنها برای اطلاع خوانندگان ارجمند عینا آن را باز نشر می دهد.

"ویکتور استروفسکی سرجاسوس سابق اسرائیلی درکتاب "راه نیرنگ" (انتشارات روزنامه اطلاعات) تعریف کرده است که در فاز جنگ نفتکشهای دوران جنگ هشت ساله ، موساد نموداری تهیه کرده بود که در آن دو متغیرتعداد نفتکشهای هدف قرار گرفته دوطرف و حداقل حجم نفت مورد نیاز برای حفظ تعادل قیمت در بازار نفت در نظر گرفته شده بود . هرگاه تعداد نفتکشهای هدف قرار گرفته از حدی پایین‌تر میامد،، فردی از اعضای موساد در لندن به سفارت ایران و یا عراق در لندن تلفن میکرد و اطلاعات یک نفتکش مناسب برای هدف قرار گرفتن را به آنها میداد. در آن زمان عراق نفتکشهای بارگیری شده از ایران را میزد و ایران به تلافی ، نفتکشهای اعراب حامی صدام را هدف قرار میداد. اسرائیلی ها آن جنگ شوم را به این طریق کنترل و هدایت میکردند و به هر دوطرف غافل ضربه میزدند. عضو سابق موساد میگوید ایرانیها و اعراب از دریافت این اطلاعات بسیار مشعوف بودند و به تلفن کننده میگفتند سری به آنها بزند تا دستمزدی بگیرد و او میخندید و میگفت به خاطر خدمت به کشورش این کار را میکند... آنها  ما را روی انگشتان خود چرخانده‌اند.شاید دوباره آن بازی در حال تکرار باشد. نیویورک تایمز گزارش داد وزیر دفاع و رئیس ستاد ارتش آمریکا به دیدن رئیس‌جمهور رفته اند تا در باره امکانات حمله تلافی جویانه به رئیس جمهور اطلاعات بدهند، و کارشناسان  ایالات متحده هم دارند به این نتیجه میرسند که پهپادها و موشکهای کروز مورد استفاده در حمله اخیر به تاسیسات نفت عربستان نه از یمن و عراق ، که از ایران و شاید یک شناور در شمال خلیج فارس آمده‌اند. این گمانه ها میتواندبهانه برای عملیات علیه ایران باشد و واضح است ایران هر عملیاتی علیه خود را به شدت تلافی خواهد کرد. معنای تشدید این زدو خوردهای تلافی‌جویانه میتواند  یا یک آتش بس فوری و عجولانه برای آغاز مذاکره ومعامله( به خاطر شکستن کمر یک طرف ) باشد و یا شروع روندی از جنگ همه‌گیر در خاورمیانه برای زیرورو کردن و برگرداندن آن به عصری که مک‌کین آن را عصر سنگ مینامید.

بیایید بدبین باشیم. امکان تبدیل عملیات تلافی‌جویانه به جنگ وجود دارد . جنگی به طراحی اسرائیلیها و سایر نیروهای خبیث ایالات متحده وبریتانیا . شاید همه داستان معامله قرن حرف مفت است و قرار است خاورمیانه جدید از دل جنگی همه‌گیر بیرون آید که پس از آن ، اعراب و ایران با زیربناها و اقتصادهای ورشکسته از خاکستر جنگ بیرون میآیند. برخی کارشناسان که به تئوری " ترامپ از جنگ خوشش نمیآید"  چسبیده اند دارند چشم بر تشدید اوضاع میبندند ، در حالیکه او در طراحی آینده اوضاع جهان (چه در تجارت با چین و چه در باره آینده ژئوپلتیک کل)بیشتر یک عامل درجه دو است :  بی ثباتی آور است نه طراح و نظم دهنده.  بویژه ناظران ایرانی باید از تئوری جنگ نخواهد شد فاصله بگیرند.ما البته قصد توصیه به مذاکره (خطای رایج دیگر) نداریم وحکومت ایران هم که به حرف کسی گوش نمیکند. اگر بتوانیم توصیه ای کنیم ، همان رفتن از مسیر استراتژی خارپشت است : فاصله سازی از حوزه های خطرناک و گریز از درگیری، خزیدن به سمت لانه امن خود ، کنار کشیدن از مسائل اعراب. این را زمانی می گفتیم که ایران در سوریه و عراق و یمن در گیر بود. حالا خودش دارد درگیر میشود . واقعش این است که به آن توصیه ها اعتنایی نشد و به جای عقب کشیدن هشیارانه و داوطلبانه و "خوداختیار"  ، به سمت مرزهای خود عقب نشانده شده‌ایم و حالا در دهانه لانه خود درگیر خواهیم شد. ما این را یک طرح اسرائیلی میدانیم که که احتمالا اجزای آن در بسیاری از موارد نقش خود را به صورتی داوطلبانه در چینش رویدادها بازی میکنند و ما هم مانند خودروی ترمزبریده در مسیر سراشیب به سمت مغاک خوفناک ورود به جنگی مثل جنگ نفتکشها میخزیم :  داشتن توان تلافی خیلی خوب است و زنده باد موشکها و پهپاد های ایران، اما مجبور شدن کشور به تلافی متقابل و پایان ناپذیر و یا با فرجام نامعلوم مساله دیگری است. قرائن نشان میدهند به آن سو میرویم. اجبار به تلافی، همواره بازی کردن در مسیر مورد نظر رقیب است، و تلافی نکردن داوطلبانه هم همیشه نشانه ضعف و ترس نیست، و این را در قضایای ماههای اخیر کم ندیده ایم ؛ هم در خودداری ایران از تلافی حملات اسرائیل، و هم در خودداری امریکاییها در ماجرای پهپاد . اما خودداریها گاه مقدمه بروز جنگی انفجاری و سخت است.  درست است که گاه مذاکره  تا هنگام رسیدن به میز، درقالب ضربات متقابل و قدرت نمایی صورت میگیرد، ولی بیایید فکر کنیم "این توبمیری ، از آن توبمیری‌ها نیست!". حمله های با منشاء و مبدا نامشخص و صحبت از تلافی، همیشه خطرناک بوده است. جنگ جهانی دوم را با چنین چینشی شروع کردند.

.

نظرات

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
s