چهارشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۰

دستگیری ۱۰ تن در حادثه حریق چیتگر/ شکایت از شهردار به دلیل قطع ۱۳ درخت

ساعت24-شهردار منطقه ۲۲ با اشاره به مشکلات با اداره کل منابع طبیعی و قطع آب پارک چیتگر به دلیل عدم پرداخت آب بها گفت: در سال جاری ۱۰ مورد دستگیری در خصوص حریق پارک چیتگر داشتیم.

علی نوذرپور صبح امروز در حاشیه بازدید دو تن از اعضای شورای شهر تهران از پارک چیتگر و بررسی مشکلات آن با بیان اینکه در سال ۹۴ سند آسیب‌شناسی فضای سبز کشور با محوریت آب، زمین و منابع طبیعی به تصویب رسید که تکالیفی را بر عهده سازمان‌های مختلف گذاشت،‌ گفت: وزارت نیرو باید فاضلاب را به صورت رایگان در اختیار تصفیه‌خانه‌ها قرار می‌داد تا نسبت به تصفیه آن اقدام شود که این مسئله مغفول مانده است اما الان رایزنی‌هایی انجام شده و در مرحله نهایی هستیم تا چهار محل تصفیه‌خانه فاضلاب در نظر بگیریم.

وی در مورد آب فضای سبز شهری نیز با بیان اینکه آنچه برای وزارت نیرو در قانون هوای پاک مشخص شده این است تا ۱۵ مترمربع سرانه رایگان به شهرداری‌ها بدهد، گفت: از سال ۹۲ که مشکل کم آبی و قطع مقطعی آب شروع شد و به طور کلی به مدت چند سال آب قطع شد، پیگیر مشکلات هستیم به گونه‌ای که شهرداری مجبور شد از بخش خصوصی آب بگیرد و آب مورد نیاز خود را تأمین کند.

وی با بیان اینکه آب منطقه‌ای، آب را قطع کرده و لازم است بین شهرداری و وزارت نیرو تفاهم‌نامه‌ای امضا شود، گفت: چیتگر در سال ۶۲ به بنیاد اقتصادی کوثر داده شده و بعد از آن نیز این بوستان در مقطعی اول به منطقه ۵ و بعد به منطقه ۱۵ داده شد اما در مورد تعیین تکلیف این جنگل و تعیین حدود اختیارات آن کاری نشده است.

وی با بیان اینکه حتی برای چیتگر مطالعات گسترده‌ای انجام شد که آماده است و۱.۵ سال پیش آن را به اداره کل منابع طبیعی ارسال کردیم، افزود: حالا تصویب آن را منوط به تفاهم‌نامه کرده‌اند چرا که در آن تفاهم‌نامه نحوه محاسبه بهره مالکانه آمده است و تصویب سند چیتگر را منوط به تفاهم‌نامه کرده‌اند.

وی با بیان اینکه آبفا ۲۰ میلیارد تومان از بعد از انقلاب تاکنون پول انشعاب را محاسبه کرده و ۳۰ میلیارد تومان نیز هزینه آب‌بها است، گفت: وصل آب را منوط به پرداخت بدهی‌ها کرده است.

وی با بیان اینکه نمی‌توانیم درختی را بدون هماهنگی اداره کل منابع طبیعی قطع کنیم، گفت: چندی پیش باخبر شدیم که اداره کل منابع طبیعی برای قطع ۱۳ درخت از شهرداری شکایت کرده و حتی بازپرس حکم جلب مرا نیز داده بود اما بعدا مشخص شد که این ۱۳ درخت بیمار بوده و خود اداره کل منابع طبیعی گفته بود که به دلیل بیماری این درختان را قطع کنید و حتی پنج نوبت با اداره کل منابع طبیعی مکاتبه کردیم که یک نماینده دائمی مستقر در چیتگر اعلام کنند که معرفی این فرد را نیز منوط به تفاهم ‌نامه کردند.

وی در مورد آتش‌سوزی‌های اخیر در چیتگر با بیان اینکه به دلیل بارندگی خوب فصل بهار علف‌های زیادی رشد کردند که برنامه فشرده‌ای برای علف‌تراشی داشتیم اما به دلیل برخی ابهامات مبنی بر اینکه علف برای خاک خوب است یا نه این پروژه عقب افتاد و نهایتا مشخص شد که باید علف‌ها تراشیده شود. برخی حریق‌ها به دلیل وجود علف و حرکات مردمی و برخی به دلیل بازیگوشی و شاید مسابقه ایجاد شد.

وی با بیان اینکه ممکن است برخی‌ها تعمدی درختان را آتش بزنند و ما نمی‌توانیم با حکم قطعی این را بگوییم، گفت: ۱۰ مورد دستگیری در سال جاری داشتیم و برای آنکه بتوانیم بر حریق غالب شویم در بالای تپه‌ها دیدبان گذاشته و اکیپ موتوری را به کپسول آتش‌نشانی مجهز و این اکیپ را تقویت کردیم.

وی با اشاره به مسابقه یک پدر و پسر بر سر میزان گسترش حریق در چیتگر افزود: به غیر از آتش‌سوزی که در روز انتخابات شورایاری‌ها رخ داد و حتی ماشین آتش‌نشانی به دلیل سرعت بالا چپ کرد، حریق گسترده‌ای نداشتیم.

وی در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود ۴۰ درصد آب چیتگر به مجموعه‌های تجاری و استخر اپارک اختصاص دارد، گفت: چنین چیزی نیست که ۴۰ درصد آب به مجموعه‌های تجاری و باشگاه سوارکاری داده شده باشد چرا که این مجموعه‌ها طبق قرارداد مشارکتی بین شهرداری و مجموعه‌های خصوصی فعال هستند که مربوط به این دوره نیست.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
s