سه‌شنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۰

ترامپ: ترکیه عضو مهم ناتو است/ کُردها را رها نکرده‌ایم

ساعت24-رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی توییتری ضمن دفاع از تصمیم خود برای خروج نظامیان این کشور از شمال سوریه، در تمجید از مواضع ترکیه، این کشور را «شریک تجاری بزرگ» و «عضو مهم ناتو» خوانده است.

 «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا که به دنبال اعلام تصمیم اخیرش برای خارج کردن نظامیان این کشور از شمال سوریه مورد انتقادهای برخی چهره‌های ارشد جمهوری‌خواه قرار گرفته و متهم شده که به آنکارا برای انجام عملیات نظامی علیه کُردهای همپیمان واشنگتن چراغ سبز نشان داده، امروز سه شنبه بار دیگر از تصمیم خود دفاع کرده است.

دونالد ترامپ در چندین توییت خود درباره موضوع خروج نظامیان آمریکایی از شمال سوریه ابتدا به تمجید از ترکیه پرداخت و گفته که این کشور، «شریک تجاری بزرگ ایالات متحده» است و در پروژه تولید جنگنده‌های اف ۳۵ آمریکا هم در قسمت تولید قالب‌های فولادی مشارکت دارد.

رئیس‌جمهور آمریکا همچنین از مواضع و «کمک‌های ترکیه» در استان ادلب سوریه و همچنین آزادی پیش از موعد «اندرو برانسون» کشیش آمریکایی زندانی در ترکیه تشکر کرد.

ترامپ ضمن تاکید بر اینکه «ترکیه، یک عضو مهم ناتو است»، از حضور رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور این کشور در کاخ سفید در تاریخ ۱۳ نوامبر (۲۲ آبان) خبر داد.

رئیس‌جمهور در پایان یکی از توییت‌های امروز خود از هشتگ «به جنگ‌های بی‌پایان، پایان دهید» استفاده و موضع خود درباره لزوم خروج آمریکا از جنگ‌ها در منطقه غرب آسیا را تکرار کرد.

وی سپس افزود: «ما شاید در فرایند خروج از سوریه باشیم اما به هیچ وجه کُردها را رها نکرده‌ایم؛ کسانی که افرادی خاص و جنگجویانی خارق‌العاده هستند. روابط ما با ترکیه که شریک تجاری و همپیمان ناتویمان است هم خیلی خوب بوده است. ترکیه خودش هم تعداد زیادی جمعیت کُرد دارد و کاملا این را متوجه است که ما فقط ۵۰ نظامی در آن بخش از سوریه (شمال سوریه) داشتیم و دیگر در آن منطقه نیستند اما هرگونه درگیری غیر ضروری ترکیه (علیه نیروهای آمریکایی در سوریه) برای اقتصادشان مرگبار خواهد بود. ما داریم به کُردها از نظر مالی و تسلیحاتی کمک می‌کنیم».

اظهارنظر تازه ترامپ در حالی مطرح شده که برخی حامیان جمهوری‌خواه او از قبیل سناتور «لیندسی گراهام» تصمیم او در خصوص سوریه را «غیرمسئولانه» و «کوته‌بینانه» توصیف کردند

منبع: فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
s